Wacław Zbyszewski, publicysta i dyplomata, był również radiowym gawędziarzem, dociekliwym obserwatorem, mistrzem lekkiego pióra i finezyjnego słowa. Był "chory na Polskę". Wspomniał o tym jego kolega po piórze, Tadeusz Nowakowski z Wolnej Europy. Wacław Alfred Zbyszewski, podobnie jak i wielu innych, należał do tego pokolenia, "dla którego 20 lat wolności, niepodległości i demokracji w ojczyźnie było źródłem duchowej siły. Wspomnienie to, żywe i zobowiązujące, nosili w sobie niczym butlę życiodajnego tlenu.
W momencie, kiedy Polska odzyskała niepodległość, Wacław Zbyszewski miał 15 lat. Na okres dwudziestolecia międzywojennego przypadają wszystkie najważniejsze wydarzenia pierwszej części jego życia, wydarzenia formujące: matura, studia, pierwsze doświadczenia publicystyczne, które go kształtują czy też są przepustką do kariery i pracy w MSZ.
Pracował przez 10 lat w różnych placówkach, zwiedził kawał świata. Był we Francji, w Stanach Zjednoczonych, Japonii. Ten bagaż doświadczeń i emocji, który towarzyszył mu przez dwadzieścia lat, był potem czymś w rodzaju punktu odniesienia. Cały czas, do końca życia, do tego wracał i do tego się odnosił. "Dostałem się do MSZ zaraz po ukończeniu studiów, nawet przed uzyskaniem dyplomu doktora praw (...) - wspominał Wacław Zbyszewski. - Wstąpiłem do MSZ przed zamachem majowym, 15 lutego 1926, za czasów, gdy Aleksander Skrzyński (...) był premierem i ministrem spraw zagranicznych".
29:06 Slady-pamieci_PR2_AAC 2022_12_05-17-30-12.mp3 Wacław Zbyszewski - wspomnienie emigracyjnego publicysty - cz. 2 (Ślady pamięci/Dwójka)
28:34 Ślady pamięci Dwójka 2 styczeń 2023 17_30_09.mp3 Wacław Zbyszewski - wspomnienie emigracyjnego publicysty - cz. 3 (Ślady pamięci/Dwójka)
***
Tytuł audycji: Ślady pamięci
Prowadzili: prof. Rafał Habielski i Andrzej Mietkowski
Data emisji: 5.12.2022
Godzina emisji: 17.30
djr/kor