Najsłynniejszy dezerter PRL Józef Światło
Rok 1956, w Moskwie trwa walka o władzę. Sekretarz generalny partii Chruszczow, po likwidacji Berii i odsunięciu premiera Malenkowa, sięga po jedynowładztwo pod hasłem rozprawy ze Stalinem. Na zamkniętym posiedzeniu XX zjazdu sowieckiej partii komunistycznej wygłasza referat, który wstrząśnie światowym ruchem komunistycznym: "O kulcie jednostki i jego następstwach". Pierwszy sekretarz partii zdemaskował w nim część zbrodni popełnionych w Rosji oraz w krajach satelickich. Winą za te zbrodnie Chruszczow obarczał Stalina.
Posłuchaj
29:14 _PR2_AAC_(slady_pamieci)_ 2020_12_14-17-30-02.mp3 W audycji rozmawiamy o konsekwencje referatu "O kulcie jednostki i jego następstwach" wygłoszonego podczas XX zjazdu KPZR w 1956 r. (Ślady pamięci/Dwójka)
- Ten referat wywołał równie znaczący szok w Warszawie, w której mamy specyficzną sytuację. W Moskwie 12 marca 1956 roku zmarł Bolesław Bierut, który wyjechał na zjazd i już nie wrócił żywy. I jest pytanie, kto będzie jego następcą i jaką będzie prowadził politykę i to w jakim zakresie udostępniać treść referatu i jak ją interpretować - mówił w Dwójce prof. Rafał Habielski. - Jak wytłumaczyć masom partyjnym, jakie były powody dla których Chruszczow się na ten krok zdecydował? W jakim stopniu będzie to wpływało na przyszłość?
Polska ulica huczy. Próbuje po swojemu interpretować to, co się wydarzyło, krążą wierszyki "Wyjechał w futerku, wrócił w kuferku". Wszyscy są przekonani, że śmierć Bieruta nie była przypadkowa, że była konsekwencją tego co się działo na zjeździe i co mógł tam usłyszeć.
Czytaj także:
4 czerwca 1956 roku wybucha sensacja!
Tekst referatu Chruszczowa opublikował "New York Times". Poufny opis patologii stalinowskiego komunizmu staje się wiedzą powszechną. Kiedy trafił do Radia Wolna Europa, do Radia Svoboda, przerwano normalny program, a odczytywanie na antenie 67 stron maszynopisu zajmowało 3 godziny 35 minut. I tak w kółko całą dobę.
Więcej o konsekwencjach wydarzeń XX zjazdu oraz referatu dla władz komunistycznych i całego bloku wschodniego - powyżej, w dźwięku z audycji.
***
Tytuł audycji: Ślady pamięci
Prowadzą: prof. Rafał Habielski i Andrzej Mietkowski
Data emisji: 14.12.2020
Godzina emisji: 17.30