Harfa to jeden z najstarszych instrumentów muzycznych. Najprawdopodobniej grywano na niej już w starożytnym Egipcie i Babilonii. Ten instrument możemy spotkać również na malowidłach ściennych, pochodzących sprzed 2,5 tysięcy lat przed narodzinami Chrystusa. Jednak wówczas był znacznie prostszy w swojej konstrukcji, w której nie było nawet pedałów. Dopiero w XVIII wieku skonstruowano pierwsze harfy z pedałami nożnymi, pozwalającymi na obniżanie i podwyższanie wysokości dźwięku.
Harfa swoją popularność zawdzięcza również francuskiej królowej Marii Antoninie, która była utalentowaną harfistką. Dzięki niej ten niegdyś mało praktyczny instrument rozwinął się technicznie i stał się bardziej interesujący dla twórców. Dzięki poszerzeniu jego możliwości, kompozytorzy zaczęli włączać go do orkiestr symfonicznych.
Harfa po raz pierwszy znalazła się w partyturach Jerzego Fryderyka Haendla oraz Christopha Willibalda Glucka. Na stałe zagościła w orkiestrze dopiero dzięki twórczości Hektora Berlioza oraz Ryszarda Wagnera. Dziś wykorzystywana jest nie tylko przez kompozytorów muzyki poważnej, ale również jazzowej.
60:00 2022_02_18 21_59_51_PR2_Karnawal_instrumentow.mp3 Harfa i jej niezwykłe brzmienie (Karnawał instrumentów/Dwójka)
W audycji m.in. wysłuchaliśmy znakomitych kompozycji z harfą w roli głównej oraz zastanawialiśmy się, jakie nastroje potrafi wywołać.
Posłuchaj pierwszej część audycji Łukasza Borowicza, poświęconej harfie >>>
***
Tytuł audycji: Karnawał instrumentów
Prowadził: Łukasz Borowicz
Data emisji: 18.02.2022
Godzina emisji: 22.00