Przypomnijmy, że celem i misją e-Banku Talentów jest odnalezienie najbardziej uzdolnionych artystycznie młodych muzyków oraz zapewnienie im pomocy w budowaniu kariery. O kolejnej odsłonie tej inicjatywy, prowadzonych wykładach, a także obecnych realiach rozwoju kariery artystycznej rozmawialiśmy w "Poranku Dwójki" z jednym z najwybitniejszych polskich wiolonczelistów - profesorem Tomaszem Strahlem, a także pomysłodawcą e-Banku Talentów, wiolonczelistą Jakubem Dubikiem.
17:04 2021_06_16 08_32_00_PR2_Poranek Dwójki.mp3 Tomasz Strahl i Jakub Dubik o e-Banku Talentów (Poranek Dwójki)
To już druga edycja pionierskiego w Polsce kursu stypendialnego dla wybitnie uzdolnionej młodzieży. - Zaskoczyło mnie to, że program cieszył się takim zainteresowaniem już podczas pierwszej edycji, na 40 miejsc zgłosiło się wówczas prawie 700 osób. To dowód, że tego typu programy są bardzo wartościowe społecznie i potrzebne - mówił na antenie Dwójki Jakub Dubik. - W tym roku też mamy tyle samo miejsc, a już teraz więcej zgłoszeń niż poprzednio.
Zajęcia będą się odbywać ze studia, które powstanie na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. - Stamtąd będziemy łączyć się ze stypendystami, współpraca będzie się odbywała wyłącznie online, robimy wszystko, aby jakość dźwięku i materiał z programu były jak najwyższej klasy - dodał wiolonczelista.
Według profesora Tomasza Strahla, e-Bank Talentów to piękna odpowiedź młodego pokolenia na pandemię. - Dzieje się to dzięki nowoczesnej technice w połączeniu z empatią wszystkich zaproszonych gości i pedagogów. Liczba zgłoszeń świadczy, że jest to formuła powszechnie zaakceptowana przez młodzież. Cieszę się bardzo ze wsparcia Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Instytutu Muzyki i Tańca oraz radiowej Dwójki - mówił.
Czytaj też:
Wspomniał również, że zajmuje się dydaktyką już ponad 30 lat. - Swoją klasę zbudowałem na podstawie różnych kursów mistrzowskich w latach 90., zetknięcie się z młodym adeptem gry na wiolonczeli może skutkować stworzeniem jakiegoś artystycznego porozumienia. Budowanie grupy młodzieży wokół siebie jest częścią naszej działalności artystycznej - podkreślił.
Jakub Dubik zaznaczył, że nie chodzi tutaj tylko o współpracę z wybitnymi pedagogami. - To ma być także okazja do inspiracji, zetknięcia z artystami dziedzin pokrewnych, public relations, budowania zespołu. Narzędzi do promowania twórczości, opowiedzenia o sobie, młodzi ludzie mają dziś dużo więcej niż kiedyś. Muzyka klasyczna staje się coraz bardziej popularna. Będzie też mowa o produkcji muzyki, to ma być bardzo otwarte działanie dla tych, którzy szukają kierunku swojego artystycznego rozwoju - przyznał.
Na stronie e-Banku Talentów zgłoszenia do konkursu można przysyłać do 25 czerwca, a zasadnicze zajęcia odbywają się online od 11 lipca do 15 sierpnia. Ważne jest opisanie pomysłu na siebie. - Wielu młodych pisze, że chce grać, ale to za mało. Program jest całkowicie darmowy, finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Instytutu Muzyki i Tańca, którym bardzo dziękuję za zaufanie i wiarę w nasz projekt - mówił Jakub Dubik.
***
Tytuł audycji: Poranek Dwójki
Prowadził: Paweł Siwek
Goście: prof. Tomasz Strahl (wiolonczelista), Jakub Dubik (wiolonczelista, pomysłodawca e-Banku Talentów)
Data emisji: 16.06.2021
Godzina emisji: 8.30
mo