Sekstet w złotej sali
W dniu pogrzebu Krzysztofa Pendereckiego rozmawialiśmy z wieloletnim przyjacielem i wykonawcą utworów kompozytora - skrzypkiem Julianem Rachlinem.
- Maestro Krzysztofa Pendereckiego poznałem osobiście w roku 2000. To było podczas światowej premiery Sekstetu w wiedeńskim Musikverein, w złotej sali, w tym przecudnym miejscu, w mieście, w którym dorastałem. To miejsce ma dla mnie szczególne znaczenie, wystarczy pomyśleć, że na tej estradzie występowali chociażby Gustav Mahler czy Ryszard Strauss - mówił Julian Rachlin.
Artysta wykonywał wówczas partię skrzypiec we wspomnianym Sekstecie.
- Obsada tego utworu jest szczególna; kwartet fortepianowy: skrzypce, altówka, wiolonczela i fortepian, poza tym klarnet i waltornia. Takie nieoczywiste połączenia Krzysztof uwielbiał. Uwielbiał pisać na skład, którego nikt wcześniej nie wykorzystał - zauważył skrzypek.
Julian Rachlin przyznał, że ważne dzieła Krzysztofa Pendereckiego znał już wcześniej, jednak osobista znajomość z kompozytorem pozwoliła mu pełniej zrozumieć jego twórczość. - Kiedy lubi się jakiegoś kompozytora i po prostu słucha jego muzyki, to nie to samo, co spotkać żyjącego twórcę. To odkrywanie, wspólna praca nad utworem u boku kompozytora to zupełnie inny wymiar przeżywania muzyki - zaznaczał.
Krzysztof Penderecki - spadkobierca Dymitra Szostakowicza
Podczas wywiadu muzyk podkreślał wielkie znaczenie i wysoką wartość artystyczną dzieł polskiego kompozytora.
- Dla mnie Krzysztof Penderecki - muszę niestety użyć czasu przeszłego i powiedzieć "był"... Chociaż nie, użyję czasu teraźniejszego: Penderecki JEST dla mnie w pewnym sensie spadkobiercą Dymitra Szostakowicza. Jest wielkim, być może jednym z największych kompozytorów w historii muzyki.
06:47 Dwojka_Wybieram_Dwojke 2022_03_29-16-18-16.mp3 Julian Rachlin o Krzysztofie Pendereckim (Wybieram Dwójkę)
Skrzypek podkreślał, że do końca pozostawał w bliskim kontakcie i głębokiej zażyłości zarówno z Krzysztofem Pendereckim, jak i jego żoną Elżbietą.
- Przez 12 lat prowadziłem festiwal w Chorwacji, w Dubrowniku. Gościłem tam państwa Pendereckich kilkukrotnie. Krzysztof Penderecki był dwukrotnie kompozytorem-rezydentem wspomnianego festiwalu. Podczas 20 lat naszej znajomości wykonywałem bardzo dużo jego utworów, zarówno na skrzypce, jak i na altówkę. Czuję się zaszczycony, że maestro dwa ze swoich dzieł napisał dla mnie i mnie je dedykował, np. Koncert podwójny na skrzypce, altówkę i orkiestrę - mówił Julian Rachlin.
Czytaj także:
Krzysztof Penderecki jest wymieniany jako jeden z największych kompozytorów muzyki poważnej XX wieku. Wielokrotnie wyróżniany i nagradzany na świecie, jest także kawalerem Orderu Orła Białego, najwyższego odznaczenia w Polsce, przyznawanego za wybitne zasługi.
Zmarł 29 marca 2020 roku, natomiast dokładnie dwa lata później w Krakowie odbył się jego pogrzeb.
Zobacz SERWIS SPECJALNY, poświęcony Krzysztofowi Pendereckiemu:
***
Rozmawiał: Jakub Kukla
Gość: Julian Rachlin (skrzypek)
Data emisji: 29.03.2022
Godzina emisji: 16.15
Materiał wyemitowano w audycji "Wybieram Dwójkę".
mg