- 4 czerwca mija 150 lat od śmierci Stanisława Moniuszki - znakomitego kompozytora, autora najsłynniejszych polskich oper XIX wieku.
- Dlatego tę audycję "Dwie do setki" poświęciliśmy właśnie twórcy polskiej opery narodowej, tym bardziej, że jego spuścizna wpisuje się w Rok Romantyzmu Polskiego, ogłoszonego przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej.
Co wiemy o Moniuszce?
Stanisław Moniuszko to bez wątpienia jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów w całej historii muzyki polskiej, a także jeden z najwspanialszych twórców na świecie. Urodził się 5 maja 1819 roku - 203 lata temu. Jego wielkie dzieła sytuowane są w okresie polskiego romantyzmu i chyba nie ma Polaka, który nie potrafiłby podać choćby jednego tytułu - "Halka", "Straszny dwór", "Flis" czy tak słynne pieśni jak "Prząśniczka", "Krakowiaczek" lub "Trzech budrysów".
Kompendium stworzone przez wybitnych znawców
Prof. Ryszard Daniel Golianek, autor książki "Moniuszko. Kompendium" mówił w audycji o tej publikacji. - Pomysł zrodził się podczas spotkania zespołu, które odbyło się z inicjatywy Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w 2017 roku. Wymyśliłem koncepcję i zaprosiłem do współpracy najwybitniejszych znawców życia i twórczości Moniuszki. Zmieniali się autorzy, nie zdążyliśmy na jubileuszowy rok 2019, udało się ją wydać trochę później - powiedział.
119:32 2022_06_04 14_59_16_PR2_Dwie_do_setkimp3 "Muzyka Stanisława Moniuszki to europejskie dziedzictwo" (Dwie do setki/Dwójka)
Praca naukowa, lecz napisana przystępnym językiem
Dodał, że powstawaniu dzieła towarzyszyła pewna idea. - Zachowując reżim pracy naukowej, chcieliśmy stworzyć książkę dla kogoś zainteresowanego twórczością kompozytora, a niekoniecznie zagłębiającego się w terminologię naukową. Napisana jest przystępnym, zrozumiałym językiem, a liczbę przypisów ograniczyliśmy do minimum. W druku jest angielska wersja tego kompendium, do końca tego roku powinna się ukazać, co pomoże w popularyzacji muzyki Moniuszki poza Polską - podkreślił.
Moniuszko w europejskich kontekstach
W druku jest obecnie również książka "Operowe światy Stanisława Moniuszki". - Napisałem ją wspólnie z Ziemowitem Wojtczakiem, świetnym znawcą techniki wokalnej. Pojawiają się w niej dotychczas rzadko poruszane konteksty, realia historyczne, różne rekonstrukcje społeczne. To swego rodzaju przewodnik po operach Moniuszki, ale napisany z nieco innej perspektywy. W drugiej części zastanawiam się nad spojrzeniem na twórczość operową kompozytora z punktu widzenia tradycji opery europejskiej, np. pokazuję, jak Moniuszko korzystał z elementów stylu włoskiego, francuskiego, niemieckiego - zaznaczył Ryszard Daniel Golianek.
***
Czy Stanisław Moniuszko jest dziś obecny na afiszach operowych i w programach filharmonicznych? Czy jego pieśniami interesują się śpiewacy? Jak podchodzimy dziś do twórczości kompozytora "Strasznego dworu" i "Halki"? I co właściwie o nim wiemy?
Na te i inne pytania odpowiadali także:
Przypomnieliśmy także niezapomniane nagrania, znajdujące się w archiwach Polskiego Radia.
***
Tytuł audycji: Dwie do setki
Prowadzili: Roch Siciński i Jakub Jamrozek
Goście: Beata Klatka (dyrektorka Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki), prof. Ryszard Daniel Golianek (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, autor książki "Moniuszko. Kompendium"), Rafał Bartmiński i Stanisław Kuflyuk (śpiewacy wykonujący partie w operach kompozytora), Jolanta Pszczółkowska-Pawlik (pianistka i animatorka życia muzycznego)
Data emisji: 04.06.2022
Godzina emisji: 15.00
mo