- Stanisław Wisłocki był znakomitym dyrygentem, ale też pianistą, kompozytorem i pedagogiem, ważną postacią polskiego świata muzycznego drugiej połowy XX wieku.
- Jego sylwetkę w Dwójce przedstawili: Tadeusz Deszkiewicz (dziennikarz, publicysta, prezes PR RDC, a prywatnie siostrzeniec Stanisława Wisłockiego), Tomasz Bugaj (dyrygent i pedagog, wychowanek bohatera audycji), Wojciech Świętoński (pianista i kameralista), Przemysławem Zychem (dyrygent i kompozytor).
Stanisław Wisłocki pochodził z Podkarpacia, z rodziny o muzycznych korzeniach. Talent ujawnił bardzo wcześnie, choć długo nie potrafił zdecydować, czy powinien poświęcić się fortepianowi, kompozycji czy dyrygenturze.
- Ja sięgam zawsze do tytułu podstawowego źródła wiedzy o profesorze, czyli do jego wspomnień, które zatytułowane są "Życie jednego muzyka". I to jest tytuł, który dużo mówi - to jest życie jednego muzyka, ale ono mieści wiele karier.
Oczywiście kariera pianistyczna dosyć szybko została przez niego zarzucona, jeszcze w zasadzie w czasach rumuńskich. Natomiast jako że też łączę w sobie te dwie profesje dyrygenta i kompozytora, to staram się zrozumieć wybory profesora Wisłockiego - mówił Przemysław Zych.
Czytaj także:
Dyrygent i kompozytor
Jak zauważa nasz gość, Stanisław Wisłocki dyrygując na całym świecie, doskonale znał dokonania muzyki współczesnej, a to zasiało w nim wątpliwości co do własnych kompozytorskich osiągnięć.
- Dyrygował na największych scenach największymi dziełami i doszedł do wniosku, że jego kompozycje, które - trzeba przyznać - są dość konserwatywne, jak na czasy w których powstawały. Stwierdził, że jednak on nie osiągnie pewnych rzeczy - przyznał Przemysław Zych.
Diamentowa Batuta
Ostatecznie okazało się, że największe osiągnięcia przyniosła artyście dyrygentura i to właśnie w tej dziedzinie otrzymał w 1997 roku ważne wyróżnienie - Diamentową Batutę, nagrodę Polskiego Radia.
Stanisław Wisłocki w ciągu swojego życia dał około 750 koncertów i nagrał ponad 160 utworów na płyty i dla archiwum Polskiego Radia. Jego nagranie z 1959 roku II koncertu fortepianowego Sergiusza Rachmaninowa ze Światosławem Richterem jest często uznawane za najlepszą interpretację tego utworu w historii fonografii.
Stanisław Wisłocki - znakomita kariera
Stanisław Wisłocki zorganizował po wojnie Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Poznańskiej, którą prowadził przez 11 lat, był dyrygentem Filharmonii Warszawskiej (1961-1967), a przede wszystkim dyrektorem i kierownikiem artystycznym Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Telewizji w Katowicach (1978-1982). Prowadził tę orkiestrę podczas nagrań do kilkudziesięciu polskich filmów (m.in. "Młodość Chopina", "Pasażerka", "Potop").
"Tylko na zasadzie zbiorowej koncentracji są do pomyślenia rezultaty artystyczne, bo główna treść i całe życie danej kompozycji to wysiłek wspólnoty" - uważał Stanisław Wisłocki.
Nasi znakomici goście
W audycji "Dwie do setki" o sukcesach artystycznych, doświadczeniach życiowych, spuściźnie kompozytorskiej i pedagogice rozmawialiśmy także z:
- Tadeuszem Deszkiewiczem - dziennikarzem, publicystą, Prezesem PR RDC, a prywatnie siostrzeńcem Stanisława Wisłockiego,
- Tomaszem Bugajem, dyrygentem i pedagogiem, wychowankiem naszego bohatera,
- pianistą i kameralistą Wojciechem Świętońskim.
118:15 2023_12_16 15_00_14_PR2_Dwie_do_setki.mp3 Stanisław Wisłocki - muzyk o wielu karierach (Dwie do setki/Dwójka)
***
Tytuł audycji: Dwie do setki
Prowadzili: Monika Zając i Jakub Kukla
Goście: Tadeusz Deszkiewicz (dziennikarz, publicysta, prezes PR RDC, a prywatnie siostrzeniec Stanisława Wisłockiego), Tomasz Bugaj (dyrygent i pedagog, wychowanek bohatera audycji), Wojciech Świętoński (pianista i kameralista), Przemysław Zych (dyrygent i kompozytor)
Data emisji: 16.12
Godzina emisji: 15.00
mo/pg/mgc/aw