22 marca 1957 roku urodził się Jacek Kaczmarski - polski poeta, prozaik, a także twórca piosenek o tematyce społeczno-politycznej; bard "Solidarności", który legendą stał się jeszcze za życia.
Jacek Kaczmarski - początki przyjaźni z Emilianem Kamińskim
Spod jego pióra wyszło około 600 wierszy, 5 powieści i dwa libretta, wydał ponad 20 płyt. Ukończył studia na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Fascynował się twórczością m.in. Włodzimierza Wysockiego i Bułata Okudżawy. W swojej twórczości odwoływał się przede wszystkim do wartości tradycyjnych.
- Poznaliśmy się w 1978 roku w Teatrze Narodowym, kiedy pan Adam Hanuszkiewicz zaangażował Jacka do spektaklu, zafascynowany jego śpiewaniem i graniem. Jeszcze zdarzyło nam się spotkać w Teatrze na Rozdrożu – to był taki efemeryczny teatr tam, gdzie jest Zamek Ujazdowski - wspominał początek przyjaźni z Jackiem Kaczmarskim Emilian Kamiński. - I proszę sobie wyobrazić, że ja grałem "Się" według Edwarda Stachury, a Jacek z Przemkiem "Mury". Ale po dziewięciu miesiącach działalności cenzura zamknęła ten teatr. A my się po prostu zakolegowaliśmy - opowiadał aktor.
Antykomuniści. Bunt przeciw "czerwonym"
Emilian Kamiński zaznaczył, że spotkania spędzali na rozmowach i śpiewie. - Graliśmy na gitarach i śpiewaliśmy – to było całkowicie normalne, taki był zwyczaj. Były piosenki dawne i partyzanckie, a nawet ukraińskie dumki. Dużo też dyskutowaliśmy. A było o czym, bo obaj byliśmy antykomunistami. Dla nas ten "czerwony" był tematem, który nas bulwersował, drażnił. To był rodzaj takiego buntu. A Jacek, na dodatek przejęty Wysockim, śpiewał nam jego utwory.
Emilian Kamiński podkreślił, że tematy wolnościowe były dla Jacka Kaczmarskiego bardzo ważne. - To nie były puste słowa. To był taki człowiek, z którym można było naprawdę wspaniale porozmawiać. To, co on miał w głowie, inteligencję, wiedzę i sposób myślenia – te jego wspaniałe myśli widać w twórczości.
118:54 Dwojka _Dwie do setki 2022_03_26-15-00-02.mp3 Jacek Kaczmarski - niepokorny pieśniarz i głos pokolenia (Dwie do setki/Dwójka)
Jacek Kaczmarski – reprezentant nurtu tzw. piosenki autorskiej, identyfikowany z pierwszą "Solidarnością", stanem wojennym i przemianami lat 80. w Polsce – najbardziej znany był za pieśń "Mury" z 1978 roku, nawiązującą do utworu katalońskiego barda Lluísa Llacha. Utwór okrzyknięty został hymnem "Solidarności" i symbolem walki z reżimem.
Gość audycji wyznał, że kiedy słyszy nazwisko "Kaczmarski" przede wszystkim jednak słyszy utwór "Sen Katarzyny II". - Bardzo go lubiłem i prosiłem Jacka, żeby to dla mnie grał. Mieliśmy wtedy w sobie taki rodzaj pretensji i nienawiści do wszystkiego, co "czerwone", w związku z tym Jacek próbował odkryć, skąd się bierze ze wschodu taka pogarda dla życia. I on w tej "Katrzynie" świetnie to złapał - wspominał Emilian Kamiński. - Jacek to był wspaniały poeta. Miałem szczęście w życiu, że poznałem takiego człowieka.
Zobacz też: "Ballada o Pieśni". Reportaż wart Prix Italia 2019 >>>
Portal PolskieRadio.pl przygotował serwis specjalny poświęcony polskim bardom - śpiewającym poetom, tworzącym i występującym w opozycji do oficjalnej kultury PRL.
***
Tytuł audycji: Dwie do setki
Prowadzili: Jakub Jamrozek i Jakub Kukla
Goście: Emilian Kamiński (aktor), prof. Krzysztof Gajda (biograf Jacka Kaczmarskiego, literaturoznawca), Ewa Dałkowska (aktorka), Andrzej Mietkowski (dziennikarz, publicysta)
Data emisji: 25.03.2022
Godzina emisji: 15.00
am