- W roku 1918 Polska odzyskała niepodległość po 123 latach niewoli.
- Wciąż rzadko mówi się o tym jak wiele wyzwań natury codziennej stanęło przed władzami odrodzonego państwa.
- W poszczególnych zaborach funkcjonował odmienny system finansowy, gospodarczy i infrastrukturalny.
Czym była unifikacja Rzeczpospolitej?
Unifikacja Rzeczpospolitej po 123 latach zaborów to temat rzadko poruszany w kontekście odzyskania przez Polskę niepodległości. Tymczasem zagadnienie to dotyczyło spraw codziennych, kluczowych dla każdego obywatela. - 30 proc. to były osoby, które się nie uważały za Polaków albo nie miały polskiej świadomości - przypomina prof. Grzegorz Nowik, historyk z Instytutu Studiów Politycznych PAN.
24:48 2023_11_09 19_30_24_PR1_Eureka.mp3 Unifikacja Rzeczpospolitej. Z jakimi problemami mierzono się po odzyskaniu niepodległości? (Eureka/Jedynka)
Z jakimi wyzwaniami mierzyła się odrodzona Polska?
Gość "Eureki" podaje przykład systemów prawnych. - Jeżeli pociąg jechał z Wilna do Zebrzydowic, dalej do Wiednia przez Warszawę to w zależności od tego, gdzie mogła się przydarzyć katastrofa kolejowa procedury powypadkowe były rozpatrywane według pięciu odrębnych systemów - analizuje. Sprawcy byli karani według pięciu odrębnych procedur karnych, a odszkodowania były wypłacane według pięciu różnych stawek.
W roku 1918 na terenie Rzeczpospolitej istniały dwie szerokości torów kolejowych. Zmiana następowała mniej więcej na linii Bugu. - W Kongresówce Niemcy zdołali te tory ujednolicić, ale był jeszcze dodatkowy problem. W Galicji obowiązywał ruch lewostronny, podobnie jak w okupowanej części Królestwa Polskiego. Czyli do linii Pilicy i Wieprza pociągi jeździły lewym torem jeżeli była dwutorowa magistrala - zwraca uwagę prof. Grzegorz Nowik.
Dodaje, że wyzwaniem była nie tylko przebudowa infrastruktury, ale również zmiana mentalności kolejarzy. Podobnie rzecz miała się w ruchu samochodowym i tramwajowym.
Jak wyglądał system monetarny po roku 1918?
Odrodzona Rzeczpospolita nie posiadała własnego banku emisyjnego, nie było też polskiego pieniądza. - Jest marka polska drukowana w Berlinie. W zaborze pruskim jest marka wielkopolska, która obowiązuje tam jeszcze długo po wybuchu powstania wielkopolskiego. Jest korona austriacka w Galicji tudzież w Księstwie Cieszyńskim. Są ruble carskie, są tzw. ruble "kierenki", jest ukraińska hrywna - wylicza gość audycji.
Misje francuskie przywożą ze sobą dolary, franki i funty. - Można sobie uzmysłowić jaki to był raj dla rozmaitych spekulantów. Ów raj był powiększany tym, że na terenie całej ówczesnej Rzeczpospolitej nie obowiązywał jednolity system miar i wag. Miało to niezwykle doniosłe konsekwencje - przyznaje prof. Nowik. Na przełomie roku 1918/1919 jednym z pierwszych dekretów Józefa Piłsudskiego było więc utworzenie Głównego Urzędu Miar.
Co jednoczyło obywateli Rzeczpospolitej?
Rozmówca Katarzyny Kobyleckiej nie ma wątpliwości, że tym czynnikiem była m.in. kultura. - Tego samego Chopina słuchano w trzech zaborach. Tego samego Matejkę oglądano w trzech zaborach. Tego samego Sienkiewicza i tę samą Konopnicką czytywano w trzech zaborach. (...) To był ten czynnik. Poziom ówczesnych elit kraju doprowadził do odrodzenia polskich wyższych uczelni - precyzuje prof. Grzegorz Nowik.
Zobacz także: Polska Niepodległa - serwis specjalny Polskiego Radia <<<
Ponadto w audycji:
Na afrykańskiej sawannie, wśród lwów, antylop, nosorożców i stad innych dzikich zwierząt prof. Marta Osypińska i dr Piotr Osypiński przygotowują się do prac badawczych na stanowiskach odwiedzanych niegdyś przez najstarszych przedstawicieli naszego gatunku homo sapiens. Park Narodowy Serengeti w Tanzanii, który będzie miejscem wykopalisk sąsiaduje ze słynnym wąwozem Olduvai, gdzie znaleziono kości hominidów przed 2,6 mln lat. W Serengeti – ze względu na specyficzne warunki i obecność niebezpiecznych zwierząt – nie prowadzono systematycznych badań, zatem naukowy potencjał tego miejsca jest ogromny.
Gość: prof. Marta Osypińska z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego.
Czytaj także:
***
Goście: prof. Marta Osypińska (Instytut Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego), prof. Grzegorz Nowik (historyk z Instytutu Studiów Politycznych PAN, zastępca Dyrektora ds. Naukowych Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku)
Data emisji: 9.11.2023 r.