Stefan Szczepłek: Petersburg nie jest tani, ale wart każdej ceny
Punktem wyjścia do rozmowy Roberta Mazurka z Janem Wróblem była pewna rocznica - 28 lat temu ukazał się ostatni numer "Świata Młodych".
- Jako 12, 14-latek czytałem gazety, co może być szokiem dla dzisiejszej młodzieży. Wybierałem głównie kawałki o tym, co się dzieje na świecie, lubiłem też kryminały. "ŚM" przedziwnie próbował się odwoływać do tradycji harcerskiej, sam nie byłem harcerzem, ale czytałem chętnie - mówił na antenie Dwójki Jan Wróbel.
Robert Mazurek podkreślił, że dla niego najważniejsze były komiksy. Natomiast gość Dwójki stwierdził, że między "Światem Młodych" a Porto istnieje ważne połączenie. - Klimat Porto w naszej stolicy można znaleźć na Wilczej, Hożej, uliczkach z różnymi zakładami rzemieślniczymi, choć o to coraz trudniej - powiedział.
Dlaczego nie Lizbona? - Byłem tam 15, może 18 lat temu po raz pierwszy, znajomym mówiłem, że to samo można znaleźć na warszawskiej Pradze - mówił pół żartem gość Roberta Mazurka. - Uważam jednak, że turyści są ozdobą miast.
59:11 2021_07_24 12_00_02_PR2_Mazurek_na_Wynos.mp3 Jan Wróbel: Porto to taka Warszawa, która przetrwała (Mazurek na wynos/Dwójka)
Jan Wróbel wspominał też swoją pierwszą wizytę w Porto 11 lat temu. - W sumie od tamtej pory mieszkałem tam jakieś 160, 180 dni. Jednodniowe wycieczki z Porto można robić ze wspaniałego dworca kolejowego Sao Bento. Sam jego budynek to dawna siedziba wygasłego klasztoru, w latach 30. XX wieku rozwiązano bowiem prawie wszystkie zakony męskie, a ich dobra zostały przejęte. Zakony żeńskie rozwiązano niejako w zawieszeniu, tzn. nie mogły przyjmować nowych sióstr, z czasem były niejako zmuszone do pozbywania się majątku, w tym budynków - przypomniał gość Roberta Mazurka.
Według historyka i publicysty, w Porto można się nachodzić, spędzić czas na pięknych plażach, a wieczorami posłuchać muzyki. - Prawie codziennie na wolnym powietrzu są organizowane darmowe koncerty, a kilka razy w tygodniu bardzo przyzwoita orkiestra miejska gra klasyczny repertuar na bardzo wysokim poziomie i przyjeżdżają znani soliści z całego świata - dodał.
Jan Wróbel opowiedział też o innym portugalskim mieście. - Do Bragi jedzie się po to, aby zobaczyć stadion. Powstał na Euro w 2004 roku, teraz są kłopoty z jego zapełnieniem, bo tamtejszy klub FC Braga nie gra o mistrzostwo Portugalii, a raczej o trzecie, czwarte miejsce. Stadion został wkomponowany w skaliste podłoże, jest w pełni ekologiczny, robi wrażenie nawet na ludziach, który nie interesują się piłką nożną - podkreślił.
***
Tytuł audycji: Mazurek na wynos
Prowadził: Robert Mazurek
Gość: Jan Wróbel (historyk, publicysta i nauczyciel)
Data emisji: 24.07.2021
Godzina emisji: 12.00
mo