Intuicja i inteligencja w interpretacji muzyki Bacha

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2022 22:00
W tle trwającej właśnie Bachowskiej sesji nagraniowej Ewa Pobłocka przeprowadziła nas przez kolejne preludia i fugi, inkrustując swój wywód refleksjami Pablo Casalsa o roli intuicji i inteligencji w interpretowaniu muzyki lipskiego kantora.
W audycji rozmawialiśmy o roli intuicji i inteligencji w interpretowaniu muzyki Bacha
W audycji rozmawialiśmy o roli intuicji i inteligencji w interpretowaniu muzyki BachaFoto: Shutterstock/Art Furnace

W części Concertante podała zaś przykłady własnych muzycznych inspiracji, nie pomijając Marthy Argerich, Fransa Brűggena i Gustawa Leonhardta. Zapraszamy do słuchania audycji.

***
W XVII i XVIII wieku muzyków o nazwisku Bach było tak wielu, że w Turyngii wszystkich zajmujących się muzyką zaczęto nazywać Bachami. Jednak mistrz był jeden, a na imię miał Johann Sebastian (ur. 21 lub 31 marca 1685 w Eisenach, zm. 28 lipca 1750 w Lipsku) - niemiecki kompozytor i organista epoki baroku, autor ponad tysiąca utworów, jeden z najwybitniejszych twórców w dziejach muzyki.


Posłuchaj
54:58 2022_03_31 22_01_06_PR2_Przypadki_bacha.mp3 Bach. Intuicja i inteligencja w interpretacji muzyki (Przypadki Bacha/Dwójka)

***

Pod hasłem "Przypadki Bacha" w każdy czwartek słuchamy na antenie Programu 2 Polskiego Radia interpretacji pianistów związanych z Konkursem Chopinowskim, wychodząc często poza krąg jego ścisłych laureatów.

Kontrapunktem są wybitne, w opinii autorki, kreacje pianistów XX i XXI wieku, przełomowe na drodze do zrozumienia geniuszu kompozytora. Zdaniem największych twórców, nie wyłączając Chopina i wielu współczesnych, koncertujących muzyków, Bach to podstawa muzycznej edukacji. Jego muzyka niesie w sobie inspirację i ukojenie, energię i wyciszenie, nadzieję i radość. Również radość słuchania.

***

Tytuł audycji: Przypadki Bacha

Prowadziła: Ewa Pobłocka

Data emisji: 31.03.2022

Godzina emisji: 22.00

Czytaj także

Johann Sebastian. Czołowa postać rodu Bachów

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2023 05:40
W XVII i XVIII wieku muzyków o nazwisku Bach było tak wielu, że w Turyngii wszystkich zajmujących się muzyką zaczęto nazywać Bachami. Jednak mistrz był jeden, a na imię miał Johann Sebastian.
rozwiń zwiń