Autorka podzieliła się także swoimi refleksjami płynącymi z książki Johna Eliota Gardinera - "Muzyka w zamku niebios. Portret Jana Sebastiana Bacha".
58:21 2021_12_02 22_00_16_Przypadki_Bacha.mp3 Pogorelich, Bunin, Freire. Wielcy pianiści i Bach (Przypadki Bacha/Dwójka)
Jak czytamy w nocie wydawniczej, Bach muzyk jest zdumiewającym geniuszem; Bach człowiek jest rozczarowująco zwyczajny, pełen trywialnych wad, a w wielu aspektach wciąż dla nas niewidoczny.
W istocie o jego prywatnym życiu wiemy mniej niż w przypadku jakiegokolwiek innego znaczącego kompozytora z minionych 400 lat. Nie pozostawił po sobie żadnej intymnej korespondencji z rodziną i niewiele faktów poza kilkoma anegdotami ocalało do naszych czasów, by pomóc nam w namalowaniu bardziej ludzkiego, wielowymiarowego portretu kompozytora: w dostrzeżeniu w nim choć przez chwilę syna, kochanka, męża, ojca. Być może istniał w nim samym jakiś organiczny opór przed odsłonięciem kurtyny i ujawnienia się; w przeciwieństwie do większości swoich współczesnych nie korzystał z okazji, gdy takowa się nadarzyła, by pozostawić po sobie spisane świadectwo swojego życia i drogi twórczej. Niezwykle skąpa i okrojona historia, którą odziedziczyliśmy, utkana przez samego Bacha i przekazana przezeń dzieciom, kazała wielu badaczom dojść do wniosku, że prawdopodobnie był strasznym nudziarzem - pisze Polskie Wydawnictwo Muzyczne, którego nakładem ukazała się w Polsce książka autorstwa Sir Johna Eliota Gardinera, słynnego angielskiego dyrygenta.
***
Tytuł audycji: Przypadki Bacha
Prowadziła: Ewa Pobłocka
Data emisji: 2.12.2021
Godzina emisji: 22.00