Historia świata spisana przez Orozjusza

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2024 23:00
W audycji rozmawialiśmy o "Historii przeciw poganom" Orozjusza - rzymskiego historyka, żyjącego na przełomie IV i V wieku. Jego sylwetkę przybliżył nam dr Michał Jacek Baranowski, historyk i popularyzator historii specjalizujący się w dziejach Rzymu.
Orozjusz był rzymskim historykiem, żyjącym na przełomie IV i V wieku
Orozjusz był rzymskim historykiem, żyjącym na przełomie IV i V wiekuFoto: Shutterstock/SimoneN

Wkrótce ukaże się nowe wydanie "Historii przeciw poganom". Żyjący na przełomie IV i V w. Orozjusz był rzymskim prezbiterem, historykiem i apologetą. To uczeń i współpracownik św. Augustyna, na którego prośbę napisał Historiarum adverosos poganos libri VII, mające posłużyć jako uzupełnienie słynnego De civitate Dei, zwłaszcza trzeciej księgi.


Posłuchaj
51:42 15.06 Mediewanna bez muzyki_mp3.mp3 Dr Michał Jacek Baranowski o "Historii przeciw poganom" Orozjusza (Mediewanna/Dwójka)

Jak czytamy w nocie wydawniczej, Orozjusz opisuje historię świata od jego początku do czasów sobie współczesnych. Jego dzieło wywarło ogromny wpływ na późniejszą historiografię nie tylko czasów średniowiecza. Jest też skarbnicą wiedzy historycznej, jakiej nie znajdziemy w innych utworach historyków starożytnych, a zarazem pierwszą kompleksową pracą historyka chrześcijańskiego. Jako historyk korzystał z dzieł Euzebiusza z Cezarei, Liwiusza, Eutropiusza, Cezara, Swetoniusza, Florus i Justyna.

***

Tytuł audycji: Mediewanna

Prowadzili: Łukasz Modelski

Gość: dr Michał Jacek Baranowski (historyk i popularyzator historii specjalizujący się w dziejach Rzymu)

Data emisji: 15.06.2024

Godz. emisji: 23.00

am/zch

Czytaj także

Średniowieczny kanon lektur

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2024 10:00
Wychodząc naprzeciw trwającym obecnie dyskusjom na temat kanonu lektur szkolnych, w audycji rozmawialiśmy o kanonie lektur w szkolnictwie średniowiecznym. Jakie to dzieła i których autorów czytano?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kastelologia i budowle Sardynii. Czemu kościoły i zamki stoją pośrodku niczego?

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2024 13:44
Podróżując po Sardynii, można czasami odnieść wrażenie, że potężne i piękne budowle były wznoszone wśród szczerego pola. Dr Cezary Namirski, który naukowo zajmuje się kastelologią i badaniem Sardynii, opowiedział w Programie 2 Polskiego Radia, dlaczego tak jest oraz dlaczego ta włoska wyspa jest tak atrakcyjna dla badaczy.
rozwiń zwiń