"Etymologie" Izydora z Sewilli

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2025 00:00
Pod koniec ubiegłego roku ukazał się pierwszy polski przekład Etymologii Izydora z Sewilli (ok. 560-636), nauczyciela średniowiecza.
W średniowiecznych szkołach Etymologie Izydora z Sewilli pełniły rolę encyklopedii wiedzy o świecie i podręcznika do nauki łaciny i greki.
W średniowiecznych szkołach "Etymologie" Izydora z Sewilli pełniły rolę encyklopedii wiedzy o świecie i podręcznika do nauki łaciny i greki.Foto: ecstk22/Shutterstock

Izydor z Sewilli, obok Kasjodora i Boecjusza, połączył dziedzictwo antyku z intelektualnym dorobkiem chrześcijaństwa. Opisując świat, uczynił etymologię narzędziem poznania – wyjaśnia ona źródłosłowy, nazywa rzeczy, posługuje się słowem i pozwala odpowiedzieć na pytanie o istotę wszechrzeczy. Jego monumentalne dzieło stanowi summę ówczesnej wiedzy teologicznej i świeckiej.


Posłuchaj
59:29 2025_03_23 23_00_24_PR2_Mediewanna.mp3 "Etymologie" Izydora z Sewilli (Mediewanna/Dwójka) 

"Etymologie" przez stulecia były najczęściej po Biblii przepisywanym i czytanym, a także naśladowanym, tłumaczonym i komentowanym tekstem. W średniowiecznych szkołach pełniły rolę encyklopedii wiedzy o świecie oraz podręcznika do nauki łaciny i greki, inspirując uczonych i poetów, a także kształtując umysły pisarzy i czytelników aż po czasy nowożytne.

W roku 1999 Papieska Rada do Spraw Środków Społecznego Przekazu ogłosiła Izydora patronem internetu, uzasadniając decyzję właśnie tym, że opracowując "Etymologie", stał się on twórcą najstarszej w historii ludzkości bazy danych.

***

Tytuł audycji: Mediewanna

Prowadzenie: Łukasz Modelski i Andrzej Kozicki

Data emisji: 11.03.2025

Godz. emisji: 23.00

pg

Czytaj także

Dr Michał Szczerba: średniowiecze to okres, który trzeba odczarować

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2022 11:30
- Sama nazwa "wieki średnie" powstała w epoce renesansu, w której dominowały inne, przeciwstawne zagadnienia ideologiczne. Tak naprawdę był to okres pełen zabawy, radości - mówił w "Poranku Dwójki" dr Michał Szczerba, kierownik krakowskiego projektu "Średniowiecze da się lubić!".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cysterskie rękopisy ze skryptorium w Pelplinie

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2024 01:00
Mateusz Marszałkowski opowiada o cysterskich rękopisach ze skryptorium w Pelplinie. Ilu znamy autorów? Czy gustowali w palmetach czy raczej w pączkach? I na jakim pergaminie? 
rozwiń zwiń