Logo Polskiego Radia

Cyklotron do walki z rakiem

Jedynka
Urszula Tokarska 17.06.2011
Cyklotron z instrumentu czysto naukowego stał się narzędziem bezpośredniej terapii. Do tego wyjątkowo skutecznym, szczególnie w przypadku nowotworów w gałce ocznej.
  • Cyklotron do walki z rakiem
Nowoczesny cyklotron
Nowoczesny cyklotron, foto: fot. Wikipedia

To połączenie zaawansowanej nauki oraz nowoczesnej terapii – w Krakowie do walki z rakiem wykorzystywany jest cyklotron, urządzenie, z którego korzystają na co dzień fizycy jądrowi. Cyklotron pozwala selektywnie niszczyć komórki rakowe, zlokalizowane w gałce ocznej. Już niedługo nowoczesna terapia będzie mogła być wykorzystywana do leczenia również innych typów nowotworów. Grzegorz Krakowski:

Cyklotron to urządzenie do przyspieszania cząstek elementarnych. Zazwyczaj korzystają z niego naukowcy, zajmujący się fizyką jądrową.

Prof. Marek Jeżabek z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN: - Został zbudowany jeszcze w latach 80-tych dla celów badawczych. W schyłkowym okresie życia tego urządzenia znaleźliśmy nowe zastosowanie. Musieliśmy dokonać pewnych inwestycji, ulepszyć, unowocześnić, podnieść energię.

Prof. Leon Gradoń z Politechniki Warszawskiej: - W przypadku takich nauk jak fizyka czy chemia zazwyczaj trzeba długo czekać na wdrożenie wyników badań w życiu codziennym. W zależności od obszaru działania to jest długa droga i kosztowna. O sukcesie decydują duże pieniądze.

W Krakowie jednak cyklotron z instrumentu czysto naukowego stał się narzędziem bezpośredniej terapii. Do tego wyjątkowo skutecznym, szczególnie w przypadku nowotworów umiejscowionych w gałce ocznej.

Prof. Michał Waligórski z centrum Onkologii w Krakowie: - W procesie radioterapii chodzi nam o dwie rzeczy: dostarczyć jak największą dawkę do obszaru zmienionego nowotworowo i jak najbardziej oszczędzić tkanki zdrowe, które otaczają guz. My dostarczamy dawkę w taki sposób, że ona zatrzymuje się w tym obszarze, w którym chcemy.

Prof. Marek Jeżabek: - Cyklotrony w leczeniu nowotworów wykorzystują tylko najlepsze europejskie ośrodki medyczne. Terapia protonowa, którą my w Krakowie uruchomiliśmy, jest stosowana w 7 ośrodkach w Europie.
Krakowskie Centrum jest w trakcie rozbudowy. Dzięki niej wzrośnie liczba typów nowotworów, które będzie można w nim leczyć. Powstanie pierwsze w Polsce, pierwsze w Europie Środkowo-Wschodniej Centrum Terapii Nowotworów, gdzie można będzie leczyć nowotwory dowolnie zlokalizowane. Zainstalowany sprzęt będzie można wykorzystywać zarówno do celów medycznych, jak i naukowych. Zostanie zbudowana hala laboratoryjna, gdzie będą przeprowadzane eksperymenty. Program naukowy obejmuje badania z dziedziny fizyki jądrowej, jest duże zainteresowanie partnerów z czołowych europejskich ośrodków z Francji, Włoch, Niemiec.

Prof. Michał Waligórski: - W dziedzinie samej radioterapii zakupywane urządzenie stanowi czołówkę światową w sensie technologii, wobec czego będzie również możliwość współpracy w doskonaleniu metod leczenia chorób nowotworowych, także my również przewidujemy poważny program naukowy dla celów medycznych.

Po rozbudowie Centrum będzie mogło przyjmować około 300 pacjentów rocznie. Projekt nie byłby jednak możliwy do zrealizowania bez pomocy unijnych środków.

Prof. Marek Jeżabek: - Korzystamy ze środków programu operacyjnego „Innowacyjna gospodarka” z Unii Europejskiej. Łącznie to jest prawie 50 milionów euro.

Zakończenie budowy nowego cyklotronu przewidywane jest na koniec 2012 roku. Na razie leczenie w krakowskim Centrum nie jest finansowane przez NFZ.

Szukaj:
Posłuchaj
  • Dieta lekkostrawna latem W upalne dni nie mamy ochoty na ciężkie posiłki, natomiast chętnie sięgamy po lody czy owoce. Takie rozwiązanie, chociaż wygodne,... więcejW upalne dni nie mamy ochoty na ciężkie posiłki, natomiast chętnie sięgamy po lody czy owoce. Takie rozwiązanie, chociaż wygodne, nie jest dobre dla naszego organizmu. Mimo upałów powinniśmy pamiętać, aby dostarczać mu potrzebnych do utrzymania odpowiedniej energii składników. Zjadanie 4 lekkich posiłków dziennie to idealne rozwiązanie. Warzywa i owoce to produkty polecane, po które warto sięgać w dużych ilościach wykorzystując je jako dodatek do posiłków jak i przekąskę między nimi. Stanowią one bogate źródło witaminy A, żelaza i potasu, dzięki czemu dostarczają nam energii w gorące dni. Warzywa i owoce to też doskonałe źródło błonnika, zapewniające uczucie sytości i dobrą pracę jelit. zwiń
  • Letnie zatrucia pokarmowe W okresie letnim zatrucia czyhają na nas niemal na każdym kroku. Najbardziej są na nie narażone kobiety w ciąży, małe dzieci oraz... więcejW okresie letnim zatrucia czyhają na nas niemal na każdym kroku. Najbardziej są na nie narażone kobiety w ciąży, małe dzieci oraz osoby starsze lub przewlekle chore. Dlatego tak istotna jest higiena i czujność zarówno podczas robienia zakupów spożywczych, przygotowywania potraw jak też ich podawania i jedzenia. Szczególnie groźne są zatrucia grzybami. Audycja Małgorzaty Kownackiej z roku 1984. zwiń
  • Skóra po lecie Najcieńsza na powiekach, najgrubsza na piętach - nasza skóra oddycha, dostarcza wody, witamin, reguluje temperaturę i pełni wiele... więcejNajcieńsza na powiekach, najgrubsza na piętach - nasza skóra oddycha, dostarcza wody, witamin, reguluje temperaturę i pełni wiele innych niedostrzeganych i niedocenianych funkcji. Jak dbać o nią latem, by służyła nam najlepiej i wyglądała najpiękniej? Co robić, gdy opalanie źle wpłynęło na skórę? - radzi dermatolog dr Agnieszka Krajewska-Sura. zwiń
  • Cukier na wakacjach Cukrzyca to choroba występująca coraz częściej. Można ją wcześnie wykryć, można skutecznie leczyć, ale wiele osób w ogóle nie wie,... więcejCukrzyca to choroba występująca coraz częściej. Można ją wcześnie wykryć, można skutecznie leczyć, ale wiele osób w ogóle nie wie, że ma cukrzycę i dopiero powikłania (stopa cukrzycowa, kłopoty z sercem, nerkami, wzrokiem) odkrywają praprzyczynę. O tym, jak osoba z cukrzycą powinna przygotować się do wakacji rozmawiają Małgorzata Kownacka z doktor Alicją Milczarczyk - endokrynologiem i diabetologiem. zwiń
  • Cukrzyca na urlopie Cukrzyca jest chorobą społeczną, charakteryzującą się zaburzeniami gospodarki węglowodanowej. Typ 2 cukrzycy jest najczęściej... więcejCukrzyca jest chorobą społeczną, charakteryzującą się zaburzeniami gospodarki węglowodanowej. Typ 2 cukrzycy jest najczęściej spotykanym, stanowiącym około 90% przypadków cukrzycy. Choroba ta przyczynia się do powstania zmian patologicznych w wielu narządach wewnętrznych. W audycji znalazły się odpowiedzi na pytania słuchaczy dotyczące m.in. nowoczesnego leczenia, norm stężenia cukru we krwi oraz hemoglobiny glikowanej. zwiń
  • Cukrzyca - epidemia XXI wieku Cukrzyca, zwana epidemią XXI, wieku może dotknąć każdego z nas. Nie boli, jest podstępna, ale można ją wcześnie wykryć i... więcejCukrzyca, zwana epidemią XXI, wieku może dotknąć każdego z nas. Nie boli, jest podstępna, ale można ją wcześnie wykryć i kontrolować dzięki badaniom laboratoryjnym. Podstawowym badaniem potwierdzającym rozpoznanie cukrzycy jest pomiar cukru (glukozy) we krwi. Z cukrzycą można prowadzić zadowalające, pełne satysfakcji życie, można jeść smacznie, rodzić dzieci. Ważne, aby chorobę jak najwcześniej rozpoznać i podjąć terapię. zwiń