Logo Polskiego Radia

Zdrowe wakacje (cz.1)

Jedynka
Krzysztof Żukowski 01.06.2011
W dzisiejszej audycji będzie dużo o dzieciach - jak zwykle 1 czerwca - oraz o bezpieczeństwie na wakacjach. "Zdrowe wakacje" to akcja, której celem jest edukacja społeczeństwa w zakresie bezpieczeństwa i zasad udzielania pierwszej pomocy, a patronat nad nią objęła minister Ewa Kopacz.

Podczas audycji "Cztery pory roku", wyjątkowo w Dniu Dziecka nadawanej z ogrodu na terenie Ministerstwa Zdrowia, prowadzący - Roman Czejarek i Karolina Rożej - rozmawiają z ekspertami, którzy doradzają, jak podczas wakacji zapewnić bezpieczeństwo wyjeżdżającym na kolonie lub letnie obozy dzieciom.

Dyrektor Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii Piotr Jabłoński nie uważa, żeby lato było okresem szczególnego zagrożenia. Podkreśla, że przez czły czas trzeba dbać o zacieśnianie więzi z dzieckiem, należy interesować się jego problemami, rozmawiać. Temat narkotyków nie może być podejmowany tylko przed wyjazdem na wakacje.

Zdrowe wakacje (1) JEDYNKA 1 czerwiec 2011 - Piotr Jabłoński



Każdy może się znaleźć w środowisku, w którym ktoś bierze narkotyki. Kontakt z takimi osobami i uleganie ich zachętom może prowadzić do uzależnienia. Dzieci dużo wiedzą o narkotykach. A rodzice? W ich myśleniu często pokutują stereotypy. Na przykład…

Zdrowe wakacje (2) JEDYNKA 1 czerwiec 2011 - Piotr Jabłoński



Gdzie się zwrócić, gdzie szukać pomocy, kiedy wydaje nam się, że coś jest nie tak?

Zdrowe wakacje (3) JEDYNKA 1 czerwiec 2011- Piotr Jabłoński



Rodzice mają obawy, że na obozie dziecko zetknie się z narkotykami, dopalaczami, martwią się, że czymś się zatruje, chodzi cały dzień brudne albo zaatakuje je kleszcz. Zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego Jan Orgelbrand uspokaja, a robi to z humorem zapewniając, że „dzieci dzielą się na czyste i szczęśliwe”, polska żywność jest bezpieczna, a „woda jest przyjacielem człowieka”.

Zdrowe wakacje (4) JEDYNKA 1 czerwiec 2011 - Jan Orgelbrand



Czy bać się kleszczy? Jak się zabezpieczyć? Czy po wycieczce robić przegląd całego ciała? Na zakończenie Jan Orgelbrand przypomina, że ręce należy myć nie byle jak!

Zdrowe wakacje (5) JEDYNKA 1 czerwiec 2011- Jan Orgelbrand



W ramach akcji radiowej Jedynki "Dbajmy o serce już od dziecka" relacja Artura Wolskiego ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Czy cukrzyca, nadciśnienie i otyłość kobiety w ciąży, mogą szkodzić sercu nienarodzonego dziecka? Mówi o tym dr Teresa Zielińska – kardiolog i specjalistka od chorób wewnętrznych.

Zdrowe wakacje (6) JEDYNKA 1 czerwiec 2011- dr Teresa Zielińska



Dr Maria Żyła-Frycz potwierdza, że współczesna kardiologia dysponuje diagnostyką na takim poziomie, aby już we wczesnym okresie ciąży stwierdzić problemy z sercem nienarodzonego dziecka?

Zdrowe wakacje (7) JEDYNKA 1 czerwiec 2011 - dr Maria Żyła-Frycz



A w Warszawie Roman Czejarek rozmawia z dr Markiem Niemirskim, który zdradza niektóre tajniki pracy ratownika medycznego, a także wyjaśnia, jak poprawnie wezwać pomoc do osoby poszkodowanej, co jest niezwykle istotne i nierzadko może uratować życie osobie poszkodowanej.

Zdrowe wakacje (8) JEDYNKA 1 czerwiec 2011 - dr Marek Niemirski



Nie do końca jesteśmy pewni, jak należy postępować z osobą poszkodowaną. Czy powinniśmy ją zostawić, nic nie robić? Jednak musimy działać. Nie pozwólmy, aby sparaliżował nas strach.

Zdrowe wakacje (9) JEDYNKA 1 czerwiec 2011 - dr Marek Niemirski



Czy mamy się porywać na sztuczne oddychanie i masaż serca, kiedy osoba poszkodowana jest nieprzytomna? Dr Marek Niemirski przypomina, o czym należy pamiętać w sytuacji, kiedy doszło do wypadku, gdy na ulicy leży osoba poszkodowana.

Zdrowe wakacje (10) JEDYNKA 1 czerwiec 2011- dr Marek Niemirski



Podczas akcji "Zdrowe wakacje", nad którą patronat objęła minister Ewa Kopacz, w 45 miastach w Polsce będzie się uczyć, jak udzielić pierwszej pomocy (a wcześniej opanować strach i stres) w możliwie najkrótszym czasie, bo czasem pierwsze 4 minuty decydują o tym, czy da się uratować życie człowieka.

Zdrowe wakacje (11) JEDYNKA 1 czerwiec 2011 - minister Ewa Kopacz
Szukaj:
Posłuchaj
  • Dieta lekkostrawna latem W upalne dni nie mamy ochoty na ciężkie posiłki, natomiast chętnie sięgamy po lody czy owoce. Takie rozwiązanie, chociaż wygodne,... więcejW upalne dni nie mamy ochoty na ciężkie posiłki, natomiast chętnie sięgamy po lody czy owoce. Takie rozwiązanie, chociaż wygodne, nie jest dobre dla naszego organizmu. Mimo upałów powinniśmy pamiętać, aby dostarczać mu potrzebnych do utrzymania odpowiedniej energii składników. Zjadanie 4 lekkich posiłków dziennie to idealne rozwiązanie. Warzywa i owoce to produkty polecane, po które warto sięgać w dużych ilościach wykorzystując je jako dodatek do posiłków jak i przekąskę między nimi. Stanowią one bogate źródło witaminy A, żelaza i potasu, dzięki czemu dostarczają nam energii w gorące dni. Warzywa i owoce to też doskonałe źródło błonnika, zapewniające uczucie sytości i dobrą pracę jelit. zwiń
  • Letnie zatrucia pokarmowe W okresie letnim zatrucia czyhają na nas niemal na każdym kroku. Najbardziej są na nie narażone kobiety w ciąży, małe dzieci oraz... więcejW okresie letnim zatrucia czyhają na nas niemal na każdym kroku. Najbardziej są na nie narażone kobiety w ciąży, małe dzieci oraz osoby starsze lub przewlekle chore. Dlatego tak istotna jest higiena i czujność zarówno podczas robienia zakupów spożywczych, przygotowywania potraw jak też ich podawania i jedzenia. Szczególnie groźne są zatrucia grzybami. Audycja Małgorzaty Kownackiej z roku 1984. zwiń
  • Skóra po lecie Najcieńsza na powiekach, najgrubsza na piętach - nasza skóra oddycha, dostarcza wody, witamin, reguluje temperaturę i pełni wiele... więcejNajcieńsza na powiekach, najgrubsza na piętach - nasza skóra oddycha, dostarcza wody, witamin, reguluje temperaturę i pełni wiele innych niedostrzeganych i niedocenianych funkcji. Jak dbać o nią latem, by służyła nam najlepiej i wyglądała najpiękniej? Co robić, gdy opalanie źle wpłynęło na skórę? - radzi dermatolog dr Agnieszka Krajewska-Sura. zwiń
  • Cukier na wakacjach Cukrzyca to choroba występująca coraz częściej. Można ją wcześnie wykryć, można skutecznie leczyć, ale wiele osób w ogóle nie wie,... więcejCukrzyca to choroba występująca coraz częściej. Można ją wcześnie wykryć, można skutecznie leczyć, ale wiele osób w ogóle nie wie, że ma cukrzycę i dopiero powikłania (stopa cukrzycowa, kłopoty z sercem, nerkami, wzrokiem) odkrywają praprzyczynę. O tym, jak osoba z cukrzycą powinna przygotować się do wakacji rozmawiają Małgorzata Kownacka z doktor Alicją Milczarczyk - endokrynologiem i diabetologiem. zwiń
  • Cukrzyca na urlopie Cukrzyca jest chorobą społeczną, charakteryzującą się zaburzeniami gospodarki węglowodanowej. Typ 2 cukrzycy jest najczęściej... więcejCukrzyca jest chorobą społeczną, charakteryzującą się zaburzeniami gospodarki węglowodanowej. Typ 2 cukrzycy jest najczęściej spotykanym, stanowiącym około 90% przypadków cukrzycy. Choroba ta przyczynia się do powstania zmian patologicznych w wielu narządach wewnętrznych. W audycji znalazły się odpowiedzi na pytania słuchaczy dotyczące m.in. nowoczesnego leczenia, norm stężenia cukru we krwi oraz hemoglobiny glikowanej. zwiń
  • Cukrzyca - epidemia XXI wieku Cukrzyca, zwana epidemią XXI, wieku może dotknąć każdego z nas. Nie boli, jest podstępna, ale można ją wcześnie wykryć i... więcejCukrzyca, zwana epidemią XXI, wieku może dotknąć każdego z nas. Nie boli, jest podstępna, ale można ją wcześnie wykryć i kontrolować dzięki badaniom laboratoryjnym. Podstawowym badaniem potwierdzającym rozpoznanie cukrzycy jest pomiar cukru (glukozy) we krwi. Z cukrzycą można prowadzić zadowalające, pełne satysfakcji życie, można jeść smacznie, rodzić dzieci. Ważne, aby chorobę jak najwcześniej rozpoznać i podjąć terapię. zwiń