Sport to zdrowie
polskieradio.pl
Krzysztof Żukowski
22.07.2011
Aktywność fizyczna odgrywa bardzo ważna rolę w zapobieganiu i leczeniu wielu chorób, głównie wciąż narastającego problemu otyłości. Niski poziom aktywności fizycznej uznawany jest za istotny czynnik zwiększający umieralność ogólną z powodu chorób układu krążenia i nowotworów.
Do niedawna za jedną z głównych przyczyn zapadalności i przebiegu chorób uważano jakość i ilość spożywanych posiłków. Znacznie mniejszą uwagę przywiązywano do aktywności fizycznej. Obecnie to nastawienie uległo gruntownym zmianom. Aktywność fizyczna została uznana za nieodzowny element łączący się z prawidłowym żywieniem.
Okazuje się, że regularna aktywność fizyczna korzystnie wpływa na organizm, funkcjonowanie umysłu i jednocześnie zmniejsza ryzyko zapadalności na choroby przewlekłe.
Główne korzyści wynikające z uprawiania sportu i regularnej aktywności fizycznej:
• Zmniejszenie ryzyka otyłości
• Zmniejszenie ryzyka chorób serca
• Obniżenie profilu lipidowego, w tym cholesterolu
• Zmniejszone ryzyko zachorowania na raka
• Zapobieganie rozwojowi nadciśnienia tętniczego
• Wzmocnienie mięśni i kości
• Zdrowie umysłowe i lepsze samopoczucie
Ćwicz często i regularnie
Zgodnie z obowiązującą wiedzą, uważa się, iż najlepsze efekty zdrowotne uzyskuje się uprawiając aktywność fizyczną przez większość, jeśli nie przez wszystkie dni tygodnia. Szereg korzyści przynosi np. energiczny, szybki trzydziestominutowy marsz każdego dnia albo przez większość dni tygodnia. Zalecany czas trwania pojedynczych ćwiczeń wynosi 30 min, jednakże nawet kilka krótkich sesji, aby łącznie osiągnąć 30 min. dziennie daje korzystne efekty z punktu widzenia zdrowia człowieka.
W przypadku dzieci i młodzieży wskazane jest poświęcanie 60 min. dziennie na aktywność fizyczną o umiarkowanej lub dużej intensywności (stanowisko American Heart Association, 2005).
Dieta a wydolność organizmu podczas wysiłku
Osoby cechujące się umiarkowaną i regularną aktywnością fizyczną nie muszą wprowadzać radykalnych zmian w swoim sposobie odżywiania. W planowaniu diety powinno się jednak uwzględniać ilość dostarczanych składników odżywczych, która może różnić się od ilości składników w diecie osób cechujących się małą aktywnością fizyczną.
Zapotrzebowanie energetyczne
Zapotrzebowanie energetyczne osób uprawiających sport zależy przede wszystkim od rodzaju, intensywności i czasu trwania aktywności fizycznej. Ogólne zapotrzebowanie dzieci i młodzieży uprawiającej sport jest o 50% większe niż osób dorosłych. Zwiększone zapotrzebowanie energetyczne jest jednym z najbardziej istotnych elementów metabolizmu u sportowców. Może się wahać w zależności od dyscypliny sportu w granicach 14 660 - 25 100 kJ (3500 - 6000 kcal) dziennie. Intensywny trening, czy zawody sportowe zwiększają wydatek energetyczny o ok. 2095 - 4200 kJ (500 - 1000 kcal/h). Dzienne zapotrzebowanie na energię może osiągnąć wartość nawet powyżej 29 330 kJ (7000 kcal).
Więcej informacji oraz tabela spalania kalorii na stronie Instytutu Żywności i Żywienia, jednostki podległej i nadzorowanej przez Ministerstwo Zdrowia.