Kto powinien płacić abonament radiowo-telewizyjny?
Opłaty abonamentowe pobierane są za używanie odbiorników radiowych i telewizyjnych, także każdy, kto posiada radio czy telewizor, zobowiązany jest do regularnego opłacania abonamentu.
Jak zarejestrować odbiornik?
Odbiornik radiowy czy telewizyjny możemy zarejestrować na przykład za pośrednictwem internetu na stronie www.poczta-polska.pl (Usługi/Abonament RTV/Rejestracja odbiorników RTV). Można to zrobić również w urzędzie pocztowym właściwym dla miejsca zamieszkania (w przypadku osób indywidualnych) lub siedziby firmy.
Ile wynosi kara za posiadanie niezarejestrowanego odbiornika?
W przypadku stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika radiofonicznego lub telewizyjnego pobiera się opłatę w wysokości stanowiącej trzydziestokrotność miesięcznej opłaty abonamentowej obowiązującej w dniu stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika.
Ile wynosi opłata za utrzymanie odbiornika radio-telewizyjnego?
Abonament RTV wynosi 201,40 PLN w skali roku. Opłacany co miesiąc pozbawiony jest ulgi i wynosi 18,26 PLN. Roczna opłata za abonament radiowy wynosi 61 PLN. Opłacany co miesiąc wynosi 5,65 PLN.
W jaki sposób można opłacić abonament?
Istnieje kilka sposobów opłacenia abonamentu. Można skorzystać z:
a) spersonalizowanych formularzy polecenia przelewu/wpłaty gotówkowej otrzymanych z Poczty Polskiej drogą korespondencyjną
b) standardowych formularzy polecenia przelewu/wpłaty gotówkowej
c) od grudnia 2008 roku abonament można opłacać także przez internet
Opłacając abonament za pomocą spersonalizowanego formularza polecenia przelewu/wpłaty gotówki wpisujemy jedynie:
• kwotę abonamentu
• w polu „tytułem”: okres płatności, za który płacimy abonament
Spersonalizowane formularze polecenia przelewu/wpłaty gotówki można zamówić:
• w placówce pocztowej lub w Kartotece RTV
• korespondencyjnie lub telefonicznie w Kartotece RTV w Dziale Obsługi Abonamentu RTV w Bydgoszczy, ul. Bernardyńska 15, 85-940 Bydgoszcz, tel. 052-32-55-325, 052-32-55-326, 052-32-55-246,
• na stronie internetowej www.poczta-polska.pl(Usługi/Abonament RTV)
Opłacając abonament za pomocą na standardowych formularzy polecenia przelewu/wpłaty gotówkowej wpisujemy:
• w polu „nazwa odbiorcy”: Poczta Polska COF COR Bydgoszcz ul. Bernardyńska 15, 85-940 Bydgoszcz
• w polu „nr rachunku odbiorcy”: numer rachunku bankowego zawierający indywidualny numer identyfikacyjny**
• w polu „kwota”: kwotę abonamentu
• w polu „tytułem”: okres płatności, za który płacimy abonament
• w polu „nazwa zleceniodawcy”: imię i nazwisko lub nazwa abonenta oraz jego adres/siedziba
Opłacając abonament za pomocą internetu wpisujemy:
• w polu „nazwa odbiorcy”: Poczta Polska COF COR Bydgoszcz
• w polu „adres odbiorcy”: ul. Bernardyńska 15, 85-940 Bydgoszcz
• w polu „nr rachunku odbiorcy”: numer rachunku bankowego zawierający indywidualny numer identyfikacyjny**
• w polu „kwota”: kwotę abonamentu
• w polu „tytułem”: okres płatności, za który płacimy abonament
** Indywidualny numer identyfikacyjny abonent otrzymuje przy rejestrowaniu odbiornika.
Czy można opłacić abonament przez Internet?
Tak, od grudnia 2008 roku możemy opłacać abonament za pomocą bankowości elektronicznej.
Czy istnieje możliwość rozłożenia zaległych opłat na raty lub ich umorzenia?
Tak, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w wyjątkowych sytuacjach może umorzyć lub rozłożyć na raty zaległości w płatności opłat abonamentowych. Odpowiedni wniosek (wraz z uzasadnieniem) abonent musi złożyć do KRRiT.
Jak złożyć wniosek o umorzenie lub rozłożenie na raty zaległych opłat za abonament?
Wniosek o umorzenie lub rozłożenie na raty zaległości z tytułu abonamentu RTV można złożyć:
• wysyłając go pocztą na adres: Departament Ekonomiczny Biura KRRiT, Skwer Kardynała S. Wyszyńskiego 9, 01-015 Warszawa
• doręczając go osobiście: Departament Ekonomiczny Biura KRRiT, III piętro – pokój 313 lub IV piętro – pokoje 9b i 9c, Skwer Kardynała S. Wyszyńskiego 9, Warszawa.
Wniosek powinien zawierać: imię i nazwisko (nazwę firmy) oraz adres abonenta, sygnaturę i numer pisma Departamentu Ekonomicznego – w przypadku drugiego lub kolejnego wystąpienia, numer książeczki opłaty abonamentowej, okres i kwotę zadłużenia, potwierdzone przez kartotekę radiofoniczną, uzasadnienie niepłacenia abonamentu RTV.
Czy jeżeli opłacam telewizję kablową, satelitarną lub platformy cyfrowe muszę płacić również abonament radiowo-telewizyjny?
Opłata za telewizję kablową, satelitarną oraz platformy cyfrowe nie zwalnia z płacenia opłaty abonamentowej. Abonament jest opłatą za posiadanie odbiornika, niezależnie od rodzaju oglądanego programu oraz jego nadawcy.
Kto jest zwolniony z obowiązku płacenia opłat abonamentowych?
Zwolnione z płacenia abonamentu są:
• osoby zaliczone do I grupy inwalidów,
• osoby o całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji,
• osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności,
• osoby o trwałej lub okresowej całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, którym przysługuje zasiłek pielęgnacyjny,
• osoby, które ukończyły 75 lat,
• osoby, które otrzymują świadczenie pielęgnacyjne z właściwego organu realizującego zadania w zakresie świadczeń rodzinnych jako zadanie zlecone z zakresu administracji rządowej lub rentę socjalną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub innego organu emerytalno-rentowego,
• osoby niesłyszące, u których stwierdzono całkowitą głuchotę lub obustronne upośledzenie słuchu, mierzone na częstotliwości 2000 Hz o natężeniu od 80 db,
• osoby niewidome, których ostrość wzroku nie przekracza 15 %,
• inwalidzi wojenni i wojskowi,
• kombatanci będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi,
• inwalidzi będący ofiarami represji wojennych i okresu powojennego,
• członkowie rodzin po kombatantach będących inwalidami wojennymi lub wojskowymi oraz członkowie rodzin po inwalidach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego,
• inwalidzi, którzy byli żołnierzami zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnianymi w kopalniach węgla, kamieniołomach, zakładach rud uranu i batalionach budowlanych.
Powyższe zwolnienia nie przysługują jednak wyżej wymienionym osobom, jeśli mieszkają one we wspólnym gospodarstwie domowym, z co najmniej dwiema osobami, które ukończyły 26. rok życia i nie spełniają warunków koniecznych do uzyskania zwolnienia z obowiązku płacenia za abonament RTV.
Ile wynosi kara za niezarejestrowany odbiornik?
Opłata za używanie niezarejestrowanego odbiornika radiofonicznego lub telewizyjnego stanowi trzydziestokrotność miesięcznej opłaty abonamentowej.
Jakie są terminy płatności abonamentu?
Abonament płacimy od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zarejestrowaliśmy odbiornik radiowy lub telewizyjny. Opłatę abonamentową płaci się z góry do 25. dnia miesiąca, za który opłata jest należna. Abonament możemy opłacić z góry za cały rok (z rabatem) lub za wybraną ilość miesięcy.
Czy trzeba płacić za popsuty telewizor?
Płacimy tylko za czynne odbiorniki (w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu). By nie ponosić opłat, niesprawny telewizor musimy wyrejestrować do 10 dnia miesiąca.
Czy osoba, która ma w domu np. dwa telewizory i trzy radia, musi za każde z tych urządzeń płacić osobny abonament?
Wystarczy, że zarejestrujemy odbiorniki w urzędzie pocztowym lub za pośrednictwem Internetu na stronie www.poczta-polska.pl (Usługi/Abonament RTV/Rejestracja odbiorników RTV). Osoby fizyczne bez względu na liczbę odbiorników radiowych i telewizyjnych w gospodarstwie domowym i samochodzie stanowiącym ich własność płacą tylko jedną opłatę abonamentową.
Czy trzeba płacić, jeżeli posiada się radio wyłącznie w samochodzie?
Radio samochodowe podlega opłacie abonamentowej na tych samych zasadach, co odbiornik stacjonarny.
Kto powinien płacić za telewizor w wynajmowanym mieszkaniu - właściciel czy najemca?
Kto powinien płacić za telewizor w wynajmowanym mieszkaniu - właściciel czy najemca?
Posiadacz odbiornika nie musi być jego właścicielem. To użytkownik (posiadacz) odbiornika telewizyjnego lub radiowego jest zobowiązany do zarejestrowania i opłacania abonamentu, a nie na właścicielu mieszkania.
Jak firmy powinny wnosić opłaty abonamentowe?
Firmy opłacają abonament za każde używane radio i telewizor, z odbiornikami radiowymi w samochodach służbowych włącznie. Na przykład: firma posiada 5 telewizorów i 10 odbiorników radiowych. Wnosi 5 opłat: radiowo-telewizyjnych (5 x 17,00 zł miesięcznie w 2007 roku) i 5 opłat radiofonicznych (5 x 5,30 zł miesięcznie w 2007 roku).
Firma nie musi opłacać abonamentu za odbiorniki, które nie stanowią jej wyposażenia. Jeśli pracownik w miejscu pracy używa prywatnego odbiornika – to na nim spoczywa obowiązek wnoszenia opłat abonamentowych, niezależnie od tego, czy opłaca abonament za odbiorniki w miejscu zamieszkania (zakład pracy nie wchodzi w obręb gospodarstwa domowego). Odbiorniki powinny być wówczas zarejestrowane na imię i nazwisko pracownika oraz adres firmy.
Na co przeznaczane są wpływy z abonamentu?
Zagwarantowane finansowanie działalności przez system abonamentowy ma pomóc w wypełnianiu misji. Wpływy z abonamentu, po potrąceniu 6,2% wynagrodzenia dla Poczty Polskiej, są przeznaczane na finansowanie działalności mediów publicznych: Polskiego Radia S.A., Telewizji Polskiej S.A. oraz 17 rozgłośni regionalnych.
Czy urzędnik zawsze może przeprowadzić kontrolę?
Uprawniony urzędnik musi mieć przy sobie upoważnienie Rejonowego Urzędu Poczty Polskiej na przeprowadzenie kontroli. Wydaje je dyrektor urzędu na okres jednego roku z możliwością przedłużenia na kolejne lata. Kontrole wykonywania obowiązku rejestracji odbiorników RTV mogą być prowadzone w godzinach 8.00-20.00.
Po co abonament, skoro media publiczne mają wpływy z reklam?
Media publiczne mogą realizować zadania misji publicznej, jak np. dostarczanie wiedzy o otaczającym nas świecie, przedstawianie i tłumaczenie zjawisk współczesnej nauki i kultury, promowanie sztuki, teatru i muzyki poważnej, itp., i realizują je właśnie dzięki udziałom we wpływach z abonamentu. Jeśli miałyby utrzymywać się tylko z reklam, charakter oferty programowej musiałby ulec zmianie.
Czym media publiczna różnią się od komercyjnych?
W działalności programowej mediów publicznych najważniejsza jest realizacja misji publicznej. Podstawową misją mediów publicznych jest powszechność i różnorodność – zapewnienie wszystkim mieszkańcom Polski rzetelnej informacji o aktualnych wydarzeniach w kraju i na świecie oraz łatwego dostępu do narodowych i światowych dóbr kultury. Stała obecność na antenach mediów publicznych dziedzictwa kultury i nauki, prezentowana w bezpośrednim kontakcie ze Słuchaczami oraz Widzami, pozwala audytorium mediów publicznych budować świadomość wspólnej tożsamości i społecznej solidarności.
Media publiczne dbają m.in. o grupy widzów pomijane przez nadawców komercyjnych (ludność z mniejszych miast, mniejszości narodowe), przyjmują szczególną odpowiedzialność za kształtowanie postaw dzieci i młodzieży, zajmują się tworzeniem programów dla Polaków zamieszkałych za granicą. Dzięki abonamentowi możemy oglądać i słuchać wartościowych i unikatowych programów, jakich nie zobaczymy w stacjach komercyjnych.