Polskie Radio
Section05

Adam Bogoryja-Zakrzewski

"Nienawidzimy" - reportaż Adama Bogoryja-Zakrzewskiego

Reportaż Adama Bogoryja-Zakrzewskiego o odczuciach lwowiaków i uchodźców z centralnej i wschodniej Ukrainy, którzy znaleźli schronienie w Lwowie. To tylko na pozór bezpieczne miasto i przystanek dla tych, którzy zatrzymali się tu na chwilę. Chcą wrócić do domów - jeśli jeszcze stoją,  gdy tylko wojna ukraińsko-rosyjska zakończy się lub wyemigrować dalej, do Polski lub na Zachód.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Ukraina wojna na Ukrainie uchodźcy Lwów

Co przyniesie przekop Mierzei Wiślanej mieszkańcom regionu?

Co przyniesie przekop Mierzei Wiślanej mieszkańcom jednego z najbiedniejszych regionów w Polsce? Czy to będzie szansa na zmniejszenie bezrobocia w gminach położonych na wybrzeżu zalewu? Czy młodzież nadal będzie musiała szukać szczęścia w dużych miastach i za granicą? Czy władze regionu będą na tyle rozsądne, by stworzyć program rozwoju turystyki, który nie spowoduje - tak jak np. na Półwyspie Helskim - czegoś, co jest zaprzeczeniem wypoczynku?
Zobacz więcej na temat:  Mierzeja Wiślana reportaż reportaż w Jedynce

"Dworzec Zachodni" - reportaż Adama Bogoryja-Zakrzewskiego

Dworzec kolejowy Warszawa Zachodnia i sąsiadujący z nim Dworzec autobusowy to miejsca, do których trafiają tłumy uchodźców z Ukrainy. Do Polski w ciągu tygodnia od agresji Rosji na Ukrainę uciekło już ok. pół miliona osób. Obrazy z ucieczki przed wojną widać już przed budynkiem dworca kolejowego. Wózki z małymi dziećmi kołysane przez mamy, dzieci biegające między wypełnionymi po brzegi torami i walizkami. W nich to, co najpotrzebniejsze. Ich dobytek na czas uchodźctwa. Pomimo zmęczenia i niewyspania często potrafią zachować spokój.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina uchodźcy reportaż

Matki, dzieci. Dramatyczne historie uchodźców [POSŁUCHAJ]

Dworzec kolejowy Warszawa Zachodnia i sąsiadujący z nim dworzec autobusowy to miejsca, do których trafiają tłumy uchodźców z Ukrainy. Do Polski w ciągu tygodnia od agresji Rosji na Ukrainę uciekło już około miliona osób. Obrazy z ucieczki przed wojną widać już przed budynkiem dworca kolejowego. Wózki z małymi dziećmi kołysane przez mamy, dzieci biegające między wypełnionymi po brzegi torami i walizkami. W nich to, co najpotrzebniejsze. Ich dobytek na czas uchodźctwa. Pomimo zmęczenia i niewyspania często potrafią zachować spokój.
Zobacz więcej na temat:  Trójka wojna na Ukrainie Trójka Ukraina uchodźcy

Reportaż o kurierze AK Edmundzie Bukowskim ps. Edmund [POSŁUCHAJ]

"Kurier" Adama Bogoryja-Zakrzewskiego to reportaż o rodzinnej tragedii rodziny żołnierza Armii Krajowej, o kurierze AK Edmundzie Bukowskim ps. Edmund i jego synu Krzysztofie, który nie zdążył poznać ojca. Był zbyt mały, by go zapamiętać. Miał zaledwie dziesięć miesięcy, gdy 13 kwietnia 1950 roku w więzieniu mokotowskim stracono jego tatę.
Zobacz więcej na temat:  reportaż w Jedynce Armia Krajowa IPN II wojna światowa

"Kurier" - reportaż Adama Bogoryja-Zakrzewskiego o kurierze AK Edmundzie Bukowskim ps. Edmund

"Kurier" Adama Bogoryja-Zakrzewskiego to reportaż o rodzinnej tragedii rodziny żołnierza Armii Krajowej, o kurierze AK Edmundzie Bukowskim ps. Edmund i jego synu Krzysztofie, który nie zdążył poznać ojca. Był zbyt mały, by go zapamiętać. Miał zaledwie dziesięć miesięcy, gdy 13 kwietnia 1950 roku w więzieniu mokotowskim stracono jego tatę.
Zobacz więcej na temat:  Armia Krajowa IPN II wojna światowa

"Gorzka wygrana" - reportaż Adama Bogoryja-Zakrzewskiego

Dom w Rewie nad Zatoką Pucką, który stał się łupem lichwiarskiej szajki w Trójmieście, wróci - wyrokiem sądu - do pierwotnych właścicieli. Tak, podczas sprawy odwoławczej orzekł Sąd Okręgowy w Gdańsku 26 stycznia tego roku, po ponad sześciu latach walki właścicieli domu - państwa Totzke z oszustami. Wśród nich są nie tylko pożyczkodawcy, także notariusze - osoby zaufania publicznego.
Zobacz więcej na temat:  reportaż

Młodzi radykalni przeciwko komunie. Reportaż "Chłopcy do bitki"

Po ogłoszeniu stanu wojennego, 13 grudnia 1981 roku, "zagazowali" kwasem masłowym m.in. Teatr Syrena w Warszawie. To był ich protest przeciwko aktorom, którzy ignorowali powszechny bojkot reżimu przez środowisko artystów. Środki cuchnące wpuszczali do mieszkań funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa i kolaborantów. Mowa o "Grupie Oporu Solidarni", którzy mimo wielu przeciwności losu niezłomnie walczyli przeciwko komunie. 
Zobacz więcej na temat:  stan wojenny historia Polski reportaż w Jedynce PRL