Polskie Radio
Section05

Ameryka Północna

USA zapowiedziały dokończenie budowy tarczy antyrakietowej w Redzikowie

Departament Obrony USA zapewnia, że budowa bazy amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Redzikowie postępuje i zostanie dokończona. W oświadczeniu dla Polskiego Radia rzecznik Pentagonu podpułkownik Anton Semelroth poinformował, że uruchomienie tarczy spodziewane jest nie wcześniej niż w 2022 roku.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA Stany Zjednoczone POLSKA tarcza antyrakietowa Biały Dom wojsko bezpieczeństwo służby i bezpieczeństwo

"Uciążliwy incydent". Co wiemy o ataku hakerskim na rurociąg w USA?

Prezydent Joe Biden poinformował, że udało się przywrócić pełne zdolności zaatakowanego przez hakerów rurociągu Colonial Pipeline. Podczas wystąpienia w Białym Domu apelował do Amerykanów, by nie wpadali w panikę. Stwierdził, że za cyberatakiem nie stoi Kreml. Poinformował jednak, że hakerzy znajdują się na terytorium Rosji. Administracja USA ściśle współpracuje z Colonial Pipeline, aby złagodzić skutki ataku cybernetycznego i zamknięcia rurociągu. Firma dostarcza paliwa do większości obszaru wschodnich Stanów Zjednoczonych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA USA ropa naftowa ŚWIAT cyberatak hakerzy

Zakaz nauczania o wyższości rasowej w USA. "Uczniowie czuli się odpowiedzialni za ucisk czarnoskórych"

Gubernator stanu Oklahoma podpisał ustawę, która zakłada m.in., że żaden nauczyciel nie może uczyć, że "jedna rasa lub płeć jest z natury lepsza od innej rasy lub płci". Rada Edukacji Szkół Publicznych w Oklahoma City wystąpiła przeciwko temu zapisowi. Jej członek, czarnoskóra Ruth Veales, argumentowała, że ustawa ma na celu ochronę białej rasy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA Ameryka edukacja Stany Zjednoczone

Wybory do odstrzelenia bizonów w Wielkim Kanionie. Dziesiątki tysięcy chętnych

Jak podał w piątek "The New York Times" 45 tys. osób zgłosiło się do odstrzelenia 12 bizonów w Parku Narodowym Wielkiego Kanionu. Urzędnicy Służby Parków Narodowych (National Park Service) chcą zmniejszyć liczebność stada, które według nich uszkodziło roślinność, stanowiska archeologiczne i wodopoje.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT ekosystem parki narodowe zwierzęta stadne strzelectwo zwierzęta

Wiadukt metra spadł na jezdnię. Kilkanaście ofiar katastrofy budowlanej w Meksyku

Co najmniej 15 osób zginęło, a ok. 70 zostało rannych po tym, jak wiadukt metra częściowo zawalił się w poniedziałek w nocy w stolicy Meksyku, powodując upadek wagonów na jadące pod spodem samochody - poinformowały lokalne władze. Do zdarzenia doszło ok. 22.20 (ok. godz. 5.20 we wtorek czasu polskiego), między stacjami Olivos i Tezonco w południowej części stolicy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Meksyk katastrofa budowlana

Sto dni rządów Joe Bidena. Jacek Saryusz-Wolski: pewnych zmian nie da się nie dostrzec

- Głównym moim zarzutem wobec administracji Bidena jest niezastosowanie wiszących, gotowych do podpisu sankcje wobec Rosji oraz to, że USA przedłożyły interes Niemiec, czy relacji amerykańsko-niemieckich, nad interesy Europy Środkowo-Wschodniej i ich relacje z tymże regionem. To jest brutalna prawda, nie można udawać, że jej nie ma - powiedział w Polskim Radiu 24 Jacek Saryusz-Wolski, eurodeputowany. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Antoni Opaliński USA Joe Biden Donald Trump polityka zagraniczna USA Rosja

100 dni prezydenta Joe Bidena. Dotrzymane obietnice i problemy nowego prezydenta

20 stycznia 2021 roku – Joe Biden zostaje zaprzysiężony na 46. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Tego dnia nikt nie ma wątpliwości, że – w porównaniu do poprzednich – skromna inauguracja, zorganizowana w reżimie sanitarnym, rozpoczyna nowy, pełen zmian i problemów rozdział w historii USA. Jak zatem wyglądało 100 pierwszych dni nowego gospodarza Białego Domu?
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA Joe Biden COVID-19 polityka zagraniczna USA Ameryka koronawirus Stany Zjednoczone ekologia imigracja polityka

60 mln dawek do rozdysponowania. USA zamierzają wyeksportować preparat AstraZeneki

Stany Zjednoczone zamierzają wyeksportować w najbliższych miesiącach do innych krajów 60 mln dawek szczepionki AstraZeneca przeciw COVID-19, która w USA nie została jeszcze dopuszczona do użytku - zakomunikował w poniedziałek Biały Dom. Nie sprecyzowano, do których krajów miałyby trafić te dawki.
Zobacz więcej na temat:  pandemia ŚWIAT COVID-19 szczepionka szczepienia koronawirus AstraZeneca USA