Polskie Radio
Section05

Angela Merkel

"To są skutki polityki ustępstw". Zełenski zaprasza Merkel i Sarkozy’ego do Buczy

Wołodymyr Zełenski w wieczornym nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych powiedział, że "politycy Zachodu, którzy przed 14 laty potwierdzili odmowę przyjęcia do NATO jego kraju, zrobili to w obawie przed Rosją". - Myśleli, że odmawiając Kijowowi wejścia do Sojuszu Północnoatlantyckiego, usatysfakcjonują Moskwę - wskazał prezydent Ukrainy. 
Zobacz więcej na temat:  Wołodymyr Zełenski ŚWIAT Europa Ukraina Rosja wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni Nicolas Sarkozy

"Byliśmy naiwni". Manfred Weber krytykuje zachodnich polityków za postawę wobec Rosji

- Prawdą jest, i nie odnosi się to tylko do Angeli Merkel, ale w ogóle do przywódców, jakich mamy w Europie, że politycy koncentrują się dziś wyłącznie na rozwiązaniu bieżących problemów, ale brak im wizji na przyszłość - powiedział w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Manfred Weber, szef największej frakcji Parlamentu Europejskiego - chadeckiej EPP. W jego ocenie Nord Stream 2 "umarł na dobre", a "CDU/CSU uważa zresztą, że trzeba pójść dalej i ograniczyć ilość gazu przesyłanego przez Nord Stream 1".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Europa Zachodnia Niemcy Rosja wojna 2022 serwis wschodni infografika

Joe Biden chciał w 2015 roku dać Ukrainie nowoczesną broń. Sprzeciwili się prezydent Obama i kanclerz Merkel

Na początku 2015 roku, kilka miesięcy po ataku Rosji na Ukrainę i zaborze Krymu oraz wschodnich terenów tego państwa, ówczesny wiceprezydent USA Joe Biden, zgłosił pomysł wysłania Ukraińcom broni. Prezydent USA Barack Obama odmówił, m .in. pod wpływem sprzeciwu kanclerz Niemiec – Angeli Merkel – informuje dziennik „Washington Post”.
Zobacz więcej na temat:  Stany Zjednoczone Joe Biden wojna na Ukrainie Barack Obama

Polityk SPD krytykuje Merkel. "Osłabiła suwerenność Niemiec, kontynuowała kontakty z Rosją Putina"

- Angela Merkel celowo, poprzez Nord Stream 2, kontynuowała kontakty z Rosją Putina po tym, jak osłabiła energetyczno-polityczną suwerenność Niemiec przez przedwczesną rezygnację z atomu - mówi w "Die Welt" Jan Claas Behrends, historyk Centrum Badań nad Historią Współczesną w Poczdamie i polityk partii SPD.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy Rosja Ukraina wojna 2022 wojna na Ukrainie Władimir Putin polityka Europa

Polityk roku CBOS. Znamy zwycięzców rankingu krajowego i międzynarodowego

W rankingu polityk roku 2021 w kraju najwięcej wskazań - 10 proc. - uzyskał premier Mateusz Morawiecki. Na miano polityka roku 2021 na arenie międzynarodowej najbardziej zasłużyła była kanclerz Niemiec Angela Merkel, którą wskazało również 10 proc. respondentów - wynika z sondażu CBOS.
Zobacz więcej na temat:  partie polityczne premier Mateusz Morawiecki CBOS badanie Sejm Konfederacja POLSKA polityka

Ekspert o ewentualnych sankcjach wobec Rosji

Na czwartkowym szczycie Rady Europejskiej w Brukseli przywódcy państw europejskich rozmawiają też na temat ewentualnych sankcji wobec Rosji na wypadek eskalacji agresji na Ukrainę. - Kluczowe znaczenie ma stanowisko Niemiec, które za czasów Angeli Merkel były dość powściągliwe, jeżeli chodzi o ostrą politykę wobec Moskwy - mówi w "Więcej Świata" prof. Sebastian Płóciennik z Ośrodka Studiów Wschodnich. 
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Skajewska Rosja Unia Europejska Ukraina Bruksela Mateusz Morawiecki Niemcy Olaf Scholz ŚWIAT

"Będziemy tęsknić za Merkel". Karnkowski o wizycie nowego kanclerza Niemiec w Polsce

- W jakimś stopniu będziemy tęsknić za rządami Angeli Merkel. Nasza sytuacja będzie trudniejsza, bo nie mamy przyjaciół w niemieckiej klasie politycznej, a teraz w koalicji niemieckiej są partie, które dla polskich interesów są wręcz groźne - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Karnkowski ("Gazeta Polska"). Gościem "Debaty dnia" był także Mariusz Gierej (mPolska24.pl). 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Niemcy Olaf Scholz Polityka zagraniczna Polski

"Zmiana sposobu patrzenia na politykę europejską". Ekspert o nowym kanclerzu Niemiec

Socjaldemokrata Olaf Scholz został zaprzysiężony na kanclerza Niemiec. Wraz z nim pracę rozpocznie 16 ministrów, w tym dziewięciu z partii koalicyjnych FDP i Zieloni. Kanclerz zapowiedział, że już w nadchodzącą niedzielę odwiedzi Polskę. Będzie to trzecia wizyta zagraniczna nowego przywódcy RFN. 
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Olaf Scholz stosunki polsko-niemieckie Polityka zagraniczna Polski Paweł Lekki Rosja

Umowa koalicyjna w Niemczech. Rybińska: Berlin chce federalizacji UE

- Umowa koalicyjna trąci ideologią, postawą typową dla lewicy i liberałów, to ambitne cele klimatyczne, ale i dużo inżynierii społecznej itd. [...]. Niektórzy eksperci mówią, że gdyby wszystkie cele zapisane w umowie zostały zrealizowane, Niemcy by zbankrutowały. Pytanie, czy da się je w ogóle zrealizować - mówiła w Polskim Radiu 24 Aleksandra Rybińska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 kryzys migracyjny granica polityka Niemcy Michał Rachoń ŚWIAT Mirosław Skowron

Wspólna kolacja Merkel z prezesem niemieckiego TK. Media pytają: wpłynęła na orzecznictwo?

Prezes Federalnego Trybunału Konstytucyjnego Stephan Harbarth oddalił do tej pory większość skarg, dotyczących pandemii. "Spiegel" stawia pytanie, czy podejmowane przez niego decyzje mają związek z uprzednim pełnieniem funkcji wiceszefa klubu parlamentarnego CDU/CSU i spotkaniem przy kolacji z Angelą Merkel (CDU).
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy Europa Trybunał Konstytucyjny pandemia koronawirus COVID-19

"Pamiętajmy, że często Bruksela jest mocna tylko w słowach". Prof. Legutko o reakcji na kryzys na granicy

- Gdyby Polska i kraje bałtyckie czekały na działania UE ws. kryzysu na granicy polsko-białoruskiej, to byłyby już dawno pełne ludzi sprowadzanych na Białoruś samolotami. Mam nadzieję, że wielu polityków europejskich zdaje sobie jednak sprawę z powagi sytuacji - podkreślił europoseł, prof. Ryszard Legutko (PiS).
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska kryzys na granicy imigranci w Europie migracja służby i bezpieczeństwo Emmanuel Macron Aleksander Łukaszenka granica