Polskie Radio
Section05

Dorota Gacek

Herling-Grudziński, Giedroyc i "Kultura"

- Trzeba było mieć wizję, żeby wbrew rozmaitym emigracyjnym biedom mieć dalszy horyzont i to przekonanie, że mimo różnych trudności ta działalność ma sens długofalowy. Herling miał coś takiego i coś takiego miał Giedroyc. To ich połączyło - wyjaśniał w "Rozmowach po zmroku" prof. Zdzisław Kudelski, historyk literatury, edytor pism autora "Innego świata".
Zobacz więcej na temat:  Gustaw Herling-Grudziński Jerzy Giedroyc emigracja Dwójka

Marek Zagańczyk: książki powinny czasami zawracać w głowie

- Niezwykłość książki Hajduka polega na tym, że ona sama jest gawędą. Dużo rzeczy się tam miesza, prowadzi w różne strony, wiele furtek się otwiera, tak, że momentami kręci się nam w głowie. Dobrze jest tych zawrotów głowy zbyt wielu nie doświadczać, ale w taki sposób powinny oddziaływać książki - opowiadał o "Wolności słonecznej" Marek Zagańczyk, gość Doroty Gacek.
Zobacz więcej na temat:  literatura Marek Zagańczyk

Maria Iwaszkiewicz. "Portrety" z najlepszej strony

- Miała serdeczny stosunek do ludzi, w którym ich wady roztapiały się. W rodzinie Iwaszkiewiczów, jak się kogoś lubiło, to się z niego podśmiewało, ale nie złośliwie, tylko z sympatią. Pani Maria mówiła, że jak się kogoś nie lubi, to nie warto się z niego wyśmiewać - opowiadała w Programie 2 Polskiego Radia Agnieszka Papieska, która spisała gawędy zmarłej w 2019 roku Marii Iwaszkiewicz, córki Anny i Jarosława.
Zobacz więcej na temat:  Maria Iwaszkiewicz Stawiska Dwójka Jarosław Iwaszkiewicz

Łukasz Musiał: dawna literatura podpowiada, jak sobie radzić w trudnych czasach

- Było to dla mnie objawienie ostatnich miesięcy. Książka ta pokazuje przede wszystkim bunt. Ten bunt i tak nie ma większych szans na powodzenie. W życiu jest jakiś posępny fatalizm, który to uniemożliwia. Ale buntując się pokazujemy, że nie jesteśmy jeszcze do końca "przemieleni", urobieni, że gdzieś mamy jeszcze jakieś rezerwy - tak o książce Aksela Sandemosea "Uciekinier przecina swój ślad" opowiadał gość "Literackich witamin" Łukasz Musiał.
Zobacz więcej na temat:  literatura Dwójka

"Dawać ludziom nadzieję". Wspomnienie o ks. Józefie Tischnerze

W jednym z wywiadów ksiądz Józef Tischner powiedział: "Byłem analfabetą, jeśli chodzi o wiarę, analfabetą, jeśli chodzi o miłość, dawałem ludziom tylko nadzieję". Filozof i kapłan, nauczyciel akademicki, człowiek wierny Podhalu i góralom, autor wielu do dziś czytanych i cytowanych książek odszedł 20 lat temu. Został pochowany w Łopusznej, w miejscu, gdzie się wychowywał i dorastał. 
Zobacz więcej na temat:  Józef Tischner filozofia Dwójka KULTURA

Krystyna Zachwatowicz: słowo "kariera" poznałam niedawno

- Miałam niezwykle szczęśliwe dzieciństwo. Zostałam naprawdę absolutnie uprzywilejowana, że mogłam od małego spotykać się z takimi ludźmi, jak moi rodzice i dziadkowie. To były domy, gdzie nie mówiło się o karierze ani pieniądzach. Ja zupełnie nie znałam takich pojęć - mówiła ceniona scenografka teatralna i filmowa, a także aktorka i reżyserka.
Zobacz więcej na temat:  Krystyna Zachwatowicz rocznica Dwójka Andrzej Wajda

Literackie Witaminy: Wojciech Kass poleca

- Zawsze miałem przekonanie, że to nie ja sięgam po książkę, to książka sięga po mnie. Wielokrotnie się przekonałem, że dziwne są obroty losów książek i ludzi, dziwnie się splatają. Wydaje się, że to ty książkę rozpoznajesz i ty ją prześwietlasz, ale to ona ciebie rozpoznaje i ona ciebie otwiera - mówił w audycji "Literackie witaminy" Wojciech Kass, poeta, eseista, dyrektor Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Praniu.
Zobacz więcej na temat:  literatura Dwójka Konstanty Ildefons Gałczyński