Polskie Radio
Section05

Europarlament

Czy uruchomienie art. 7. przeciwko Polsce jest realne?

– Polska dyplomacja powinna przeprowadzić ofensywę, by do tego nie doszło – powiedział politolog prof. Piotr Wawrzyk. W środę Parlament Europejski przyjął rezolucję wzywającą do stwierdzenia zagrożenia dla praworządności w Polsce i zastosowania wobec niej art. 7. Traktatu o UE. Czy istnieje realna możliwość nałożenia sankcji wynikających z uchwalonej deklaracji?
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Unia Europejska Parlament Europejski Piotr Wawrzyk

PE uruchomi art. 7 wobec Polski? "Broń atomowa"

Parlament Europejski przyjął krytyczną rezolucję o demokracji w Polsce. Dokument umożliwia rozpoczęcie przez europarlament procedury uruchomienia artykułu 7. unijnego traktatu. Chodzi o przygotowanie wniosku do krajów członkowskich, stwierdzającego poważne zagrożenie dla praworządności. O rezolucji PE mówił w audycji Gorący Temat prof. Robert Grzeszczak. Sprawę komentowali też w PR24 europeiści prof. Piotr Wawrzyk i Tomasz Krawczyk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Parlament Europejski parlament ue Unia Europejska

Rezolucja PE z "faszystowskim" marszem w tle

Wraz z rezolucją dotyczącą przestrzegania postanowień dotyczących praworządności i praw podstawowych, europosłowie przegłosowali  poprawkę wzywającą polski rząd do potępienia "ksenofobicznego i faszystowskiego" marszu, który miał miejsce w Warszawie 11 listopada. O sprawie mówili w Debacie Dnia Aleksander Majewski (Sieci) i Mateusz Baczyński (Onet.pl).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Parlament Europejski parlament ue Marsz Niepodległości

„Dlaczego nie było Norymbergi komunizmu?”

Europoseł Marek Jurek zorganizował w Europarlamencie konferencję „Dlaczego nie było Norymbergi komunizmu?”, której celem było m.in. uczczenie ofiar komunizmu i bohaterów walki z tym ustrojem. Paneliści debatowali nad przyczynami braku rozliczeń z komunizmem. O konferencji Marka Jurka mówił w audycji W Gruncie Rzeczy Jarema Piekutowski z „Nowej Konfederacji” i filozof Paweł Rojek z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  Marek Jurek Unia Europejska komunizm

"Program 500 plus dokonał spustoszenia na rynku pracy"

- Kobiety to siła Polski, lecz pan Piotr Duda zasłania się tą tradycją po to, by proponować Polkom niższe emerytury. Dzieje się tak, by kobiety odchodziły z rynku pracy i nie realizowały się zawodowo. Każdemu człowiekowi praca daje godność. Piotr Duda popiera projekty, które kobietom odbierają pracę i dają niższe pieniądze. Punktem wyjścia rządu powinno być zapewnienie ludziom pracy, a nie wypychanie na emerytury – powiedział w Polskim Radiu 24 europoseł PO Paweł Zalewski
Zobacz więcej na temat:  Platforma Obywatelska Unia Europejska Paweł Zalewski program 500+ wiek emerytalny w Polsce emerytura kobieta praca

Kazimierz Michał Ujazdowski o znaczeniu Polski w UE

- Jeśli Polska ma być rzeczywistym liderem regionu, to musi mieć zdolność do zawierania sojuszy z wiodącymi państwami europejskimi. Jeśli będzie pokłócona ze wszystkimi istotnymi graczami, to przywództwo regionalne nie będzie możliwe. Region oczekuje bowiem od lidera, że będzie miał lepsze, a nie gorsze, możliwości w Unii Europejskiej – powiedział w programie 24 Pytania Kazimierz Michał Ujazdowski, poseł niezależny, od 2014 deputowany do Parlamentu Europejskiego VIII kadencji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Kazimierz Ujazdowski grupa wyszehradzka Polityka PR24

Kulisy Spraw: patologie Parlamentu Europejskiego

Gościem audycji Kulisy Spraw był dr Marek Migalski, politolog z Uniwersytetu Śląskiego. Były europoseł w Polskim Radiu 24 mówił o patologiach, którymi obarczone jest funkcjonowanie Parlamentu Europejskiego. Niedawno ukazała się książka „Parlament Antyeuropejski”, w której Marek Migalski opisuje nieprawidłowości w strukturach PE.
Zobacz więcej na temat:  Marek Migalski Parlament Europejski Kulisy Spraw Michał Majewski Strasburg Bruksela

Unia wielu prędkości – kierunki rozwoju Wspólnoty

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker przedstawił pięć scenariuszy rozwoju Wspólnoty. Wizje przyszłości Unii po wyjściu z niej Wielkiej Brytanii to przygotowanie do szczytu we włoskiej stolicy 25 marca z okazji 60-lecia podpisania Traktatów Rzymskich. O możliwych planach mówili w Debacie Poranka prof. Tomasz Grosse (europeista, Uniwersytet Warszawski); prof. Marek Żurek, (europeista, Uniwersytet Szczeciński) i Piotr Falkowski („Nasz Dziennik”).
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Jean Claude-Juncker Europa

Czy nowy przewodniczący PE zapoczątkuje nową epokę w UE?

- Dla mnie wybór Tajaniego to nie będzie nowa epoka, tylko polityczna rzeczywistość opowiadana nieszkodzącym, europejskim językiem – powiedział na antenie Trójki Paweł Kowal z Państwowej Akademii Nauk. Piotr Wawrzyk z Instytutu Europeistyki Uniwersytetu Warszawskiego stwierdził natomiast, że "nowy przewodniczący nie będzie reprezentował samego siebie tylko cały Parlament Europejski".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Parlament Europejski Unia Europejska Trójka Beata Michniewicz Europa

Kto nowym szefem PE? "Zdecydują głosy PiS"

– Faktem jest, że głosy PiS-u, 19 naszych europosłów, zdecydują kto będzie szefem europarlamentu – mówił w Rozmowie Poranka Ryszard Czarnecki, europoseł Prawa i Sprawiedliwości. We wtorek Parlament Europejski wybierze nowego przewodniczącego. Największe szanse na zastąpienie Martina Schulza na tym stanowisku mają Antonio Tajani z Europejskiej Partii Ludowej i socjalista, Gianni Pittella.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Parlament Europejski

"Tusk powinien wystartować w wyborach prezydenckich"

– Jestem za tym, by Donald Tusk był kandydatem sił demokratycznych w kolejnych wyborach prezydenckich – powiedział w Rozmowie Poranka Paweł Zalewski. Polityk Platformy Obywatelskiej w Polskim Radiu 24 mówił m.in. o szansach szefa Rady Europejskiej na reelekcję i jego ewentualnym powrocie do polskiej polityki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Paweł Zalewski Donald Tusk Parlament Europejski Rada Europejska Platforma Obywatelska PiS