Polskie Radio
Section05

Europejski Kongres Gospodarczy 2019

NASZ WYWIAD Jakie umiejętności powinien mieć "Inżynier 4.0"?

- Transformacji cyfrowej w przemyśle towarzyszy transformacja całego łańcucha. Trzeba zbudować łańcuch z dostawcami, z odbiorcami, potrzebna jest odpowiednia komunikacja do rynku, z kolei do wewnątrz firmy, potrzebne są takie umiejętności jak otwarta komunikacja, budowanie zespołu, jak motywowanie ludzi. To są wszystko umiejętności, których do tej pory nie przypisywano inżynierom. Teraz oczekiwanie jest takie, żeby je posiadali - mówiła w rozmowie z PolskieRadio24.pl Dominika Bettman, prezes Siemensa.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA studia Politechnika Warszawska staż technika technologie

NASZ WYWIAD M. Darowska: policja ma sprecyzowane plany użycia dronów

- Pierwszy obszar zastosowań dronów, to środowisko. Ale pracujemy też nad tym, by w niedługim czasie bezzałogowe statki powietrzne były wykorzystywane do wspierania pracy służb porządkowych - powiedziała Polskiemu Radiu 24 Małgorzata Darowska, pełnomocnik Ministerstwa Infrastruktury, koordynator programu Centralnoeuropejski Demonstrator Dronów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA drony dron ministerstwo infrastruktury środowisko policja nowe technologie

NASZ WYWIAD Ważne słowa brytyjskiego ministra ds. brexitu o Polakach

- Chciałbym powiedzieć wszystkim Polakom, że nasz rząd zagwarantował, iż nawet w przypadku wyjścia z UE bez umowy prawa Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii będą chronione. Są tu mile widziani, doceniamy ich i mamy nadzieję, że tu pozostaną - mówił w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Martin Callanan, brytyjski minister stanu ds. wyjścia z UE.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wielka Brytania Brexit Unia Europejska Polonia

NASZ WIWIAD Co jeśli KE zablokuje fuzję? Prezes Lotosu: mamy dwa plany

- Różne scenariusze muszą być rozpatrywane. My w tej chwili działamy jako niezależna spółka od PKN Orlen. Nasze plany rozwojowe, nasze projekty, które się toczyły, toczą się nadal. Jesteśmy przygotowani zarówno na scenariusz, w którym będziemy razem, jak i na scenariusz, w którym musielibyśmy pozostać sami - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Mateusz Bonca, prezes Zarządu Grupy Lotos. Jakie są te scenariusze? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.
Zobacz więcej na temat:  lotos POLSKA Orlen fuzja ropa naftowa Komisja Europejska

NASZ WYWIAD Co dalej z uziemionymi boeingami? Prezes PLL LOT wyjaśnia

- W sprawie Boeingów 737 MAX 8 polegamy całkowicie na decyzjach urzędów lotnictwa, które obecnie wciąż utrzymują stan uziemienia tych samolotów. Zastępujemy je innymi, które mamy, i czekamy cierpliwie na moment, kiedy zostanie dowiedzione, że wprowadzono zmiany i te maszyny są w pełni bezpieczne - powiedział Polskiemu Radiu 24 Rafał Milczarski, prezes Polskich Linii Lotniczych LOT.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA samoloty LOT turystyka port lotniczy

F. Grzegorczyk o nowym bloku węglowym: to będzie rewolucja

- To będzie ostatni blok węglowy w grupie Tauron, ale ultranowoczesny. Liczymy, że do końca tego roku zakończy się jego budowa – tak o bloku energetycznym o mocy 910 MW w elektrociepłowni Jaworzno powiedział Filip Grzegorczyk, prezes spółki Tauron Polska Energia. To jedna z najważniejszych, a na pewno najnowsza inwestycja Tauronu, która – jak podkreślił prezes – zapewni najniższą emisyjność CO2 spośród wszystkich jednostek węglowych spółki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA węgiel

NASZ WYWIAD Tak może wyglądać CPK. Zobacz wizualizację

Premierową wizualizację dotyczącą tego, jak może wyglądać Centralny Port Komunikacyjny, przedstawiono podczas odbywającego się w Katowicach Europejskiego Kongresu Gospodarczego. - Dzięki temu wiemy już mniej więcej, jak CPK w 2027 roku będzie się prezentował. Mniej więcej, bo to wstępny szkic, który zapewne ulegnie w części pewnym zmianom - powiedział Polskiemu Radiu 24 Mikołaj Wild, wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. CPK.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA ministerstwo infrastruktury centralny port komunikacyjny port lotniczy kolej Radom

NASZ WYWIAD Kiedy polskie pociągi pojadą szybciej? Członek zarządu PKP S.A. wyjaśnia

- Pociągi w Polsce pojadą do 250 km na godzinę, ale będzie to najwcześniej w 2027 roku. Wtedy w ramach budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego powstaną połączenia z 12 największymi miastami w kraju, których celem będzie dowiezienie pasażerów w ciągu maksymalnie 2,5 godz. do portu - powiedział Polskiemu Radiu 24 Mirosław Antonowicz, członek zarządu PKP S.A.
Zobacz więcej na temat:  centralny port komunikacyjny PKP pociągi POLSKA