Polskie Radio
Section05

Gazprom

PGNiG komentuje decyzje sądu UE. Chodzi o dwa orzeczenia ws. porozumień KE z Gazpromem

Sąd Unii Europejskiej odrzucił skargę PGNiG na ugodę, którą Komisja Europejska zawarła z Gazpromem. Chodzi o porozumienie z maja 2018 roku, dzięki któremu rosyjski koncern uniknął wysokich kar finansowych. W drugim orzeczeniu unijny sąd unieważnił decyzję Komisji z 2019 roku odrzucającą skargę Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa na monopolistyczne praktyki Gazpromu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA PGNiG energetyka Komisja Europejska ŚWIAT Europa

PGNiG zaskarżył ugodę KE z Gazpromem. Sąd UE oddalił wniosek polskiej spółki

Sąd Unii Europejskiej odrzucił skargę PGNiG na ugodę, którą Komisja Europejska zawarła z Gazpromem. Chodzi o porozumienie z maja 2018 roku, dzięki któremu rosyjski koncern uniknął wysokich kar finansowych. W drugim orzeczeniu unijny sąd unieważnił decyzję Komisji z 2019 roku, odrzucającą skargę Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa na monopolistyczne praktyki Gazpromu.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Komisja Europejska energetyka Rosja Trybunał Sprawiedliwości UE GOSPODARKA

Kulisy zawarcia umów gazowych w okresie rządów PO-PSL. Co wynegocjowali Tusk z Pawlakiem?

W 2010 r. rząd PO-PSL zawarł kontrakt, który zwiększył uzależnienie Polski od dostaw rosyjskiego gazu. Kontrola NIK ujawniła szereg nieprawidłowości w negocjacjach, które ze strony rządu prowadził minister gospodarki Waldemar Pawlak. Z raportu wynika, że strona polska nie podjęła nawet próby uzyskania korzystniejszych warunków umowy, a jednym z rządowych zaleceń było uwzględnienie propozycji rosyjskich. 
Zobacz więcej na temat:  energetyka Rosja POLSKA Platforma Obywatelska gaz Donald Tusk kontrakt jamalski Waldemar Pawlak

Polityka energetyczna Polski. Marek Wróbel: każde źródło jest bardziej pewne niż Rosja

- Uniezależniając się od Rosji, uzależniamy się od reszty świata. Rozbudowujemy liczne połączenia. Dzięki temu możemy czerpać z innych źródeł, z których każde jest bardziej pewne i mniej polityczne niż źródło rosyjskie - powiedział w Polskim Radiu 24 Marek Wróbel z Fundacji Republikańskiej. Gośćmi "Debaty poranka" byli także Patryk Słowik z Wirtualnej Polski i Jakub Pacan z Tygodnika Solidarność.
Zobacz więcej na temat:  gaz energia Rosja PSL pieniądze bezpieczeństwo POLSKA polityka Polskie Radio 24

Bezczelność Rosji nie ma granic. Wywołała kryzys energetyczny, a teraz zrzuca odpowiedzialność na UE

 - Rosja ma dość zasobów, by zwiększyć dostawy gazu dla Europy, ale eksploatacja złóż wymaga czasu i nakładów - powiedział rosyjski wicepremier Aleksandr Nowak. Dodał również, że warunkiem większych dostaw jest przejrzysta sytuacja na rynkach zbytu i kontrakty długoterminowe. Podkreślił zarazem, że przyczyną obecnego kryzysu energetycznego jest "krótkowzroczna polityka UE". W rzeczywistości to Kreml wywołał kryzys energetyczny, by zmusić Zachód do szybkiej certyfikacji gazociągu Nord Stream 2.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja energetyka UE Mateusz Morawiecki

Wiceminister aktywów państwowych: mamy do czynienia z gazowym uderzeniem Rosji, by dopuścić do ruchu NS2

Nasze magazyny gazu są zapełnione w 83-proc., a np. w Niemczech w 50-proc. - poinformował w Sejmie w czwartek wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki, podkreślając, że wzrost cen gazu to wynik działań Rosji, która dąży m.in. do zawarcia korzystnych kontraktów.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA gaz ziemny PGNiG gazociąg północny Rosja Nord Stream 2 Unia Europejska

Koronawirus, Gazprom i polityka klimatyczna. Jakóbik tłumaczy przyczyny kryzysu energetycznego

– COVID-19 najpierw bardzo spowolnił gospodarkę, która potem – dzięki szczepieniom – gwałtownie przyspieszyła. Podaż nie nadąża za popytem, to dotyczy także rynku energii elektrycznej i gazu – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Wojciech Jakóbik, ekspert ds. energetyki, redaktor naczelny Biznesalert.pl, pytany o źródła rekordowych cen energii. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka energetyka energia Bartłomiej Graczak ETS energia elektryczna Wojciech Jakóbik gaz Rosja

Kryzys gazowy w Europie. Daniel Czyżewski: to zaplanowana akcja Rosji

- Gazprom wywiązuje się z długoterminowych kontraktów, ale w sytuacji gdy jest w Europie ogromny popyt na gaz, nie chce sprzedać go w pojedynczych transakcjach. Rosyjski gaz ma tak dominujący udział na rynku europejskim, że pozwala to na tego typu manipulacje - mówił w Polskim Radiu 24 Daniel Czyżewski z portalu Energetyka24.pl.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA GOSPODARKA ekonomia Unia Europejska gaz ziemny polityka energetyczna Piotr Wąż