Polskie Radio
Section05

Gazprom

"Skandaliczna inwestycja, zabrakło działań wstrzymujących". Anna Kwiecień o Nord Stream 2

- Niestety, deal pomiędzy Niemcami a Rosją spowodował, że Nord Stream 2 powstał bez jakichkolwiek działań wstrzymujących tę skandaliczną inwestycję - mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Kwiecień (PiS). Gościem "Dwóch stron" był także Jacek Protasiewicz (KP).  
Zobacz więcej na temat:  POLSKA PiS opozycja polityka służby i bezpieczeństwo Białoruś granica kryzys migracyjny Dorota Kania Rosja Niemcy Nord Stream 2

KE wszczęła dochodzenie w sprawie wzrostu cen energii

W Rzymie rozpoczął się Szczyt G20, czyli grupy najpotężniejszych gospodarczo państw świata. Wśród tematów dwudniowych obrad znalazły się: walka ze zmianami klimatycznymi oraz z pandemią COVID-19, pobudzanie wzrostu gospodarczego oraz gwałtowny wzrost cen energii na świecie. Ten ostatni temat dotyczy także Unii Europejskiej. Komisja Europejska wszczęła dochodzenie w tej sprawie. - To jest odpowiedź na apele grupy ponad 40 europosłów, w tym 14 z Polski - powiedziała w audycji "W samo południe" Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia w Brukseli.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska GOSPODARKA energetyka polityka Magdalena Skajewska energia gaz Europarlament Beata Płomecka

ANALIZA Rosja korzysta z wysokich cen gazu. Europejscy konsumenci płacą

Do rosyjskiego budżetu wpłynie w tym roku ok. 125 mld USD ze sprzedaży ropy i gazu. Jest to około 50 mld USD więcej niż w roku 2020. To również o 40 mld USD więcej niż przy prognozowanych na początku br. cenach surowców na poziomie 45 USD za baryłkę ropy i 200 USD za 1 tys. m sześc. gazu. Rosyjski budżet finansują przede wszystkim europejscy konsumenci. Czy mamy jakąś alternatywę?
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Rosja Unia Europejska gaz ziemny Nord Stream 2 ŚWIAT ropa naftowa Europa

Niedobory gazu w Mołdawii. Ekspert: Rosja chce podpisać kontrakt, ale na swoich warunkach

Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell powiedział w czwartek, że Mołdawia padła ofiarą działań Rosji, która wykorzystuje gaz ziemny jako broń do zastraszania tego kraju. Zapewnił o wsparciu Mołdawii w kryzysie gazowym, jak i po wygaśnięciu kontraktu Mołdawii na dostawy od rosyjskiego Gazpromu. - Rosja chce podpisać kontrakt z Mołdawią, ale na swoich warunkach - mówi w "Więcej świata" Jakub Pieńkowski z PISM.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Mołdawia Rosja Unia Europejska Magdalena Skajewska gaz ziemny energia elektryczna

PGNiG chce obniżenia ceny w kontrakcie jamalskim. Majewski: sytuacja stanowi podstawę do renegocjacji warunków

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo chce obniżenia ceny w kontrakcie jamalskim. Spółka złożyła wniosek w tej sprawie. PGNiG podkreśliło, że "kontynuuje działania w kierunku renegocjacji warunków cenowych dostaw gazu ziemnego realizowanych na podstawie kontraktu długoterminowego z Gazpromem".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka gaz ziemny PGNiG umowa cena

NASZ WYWIAD "Polska ws. Mołdawii wysłała silny sygnał". Sabadus: kryzys gazowy związany z NS2 może uderzyć w całą Europę Środkową

- Pomoc Polski dla Mołdawii to gest o potężnym znaczeniu. Pokazuje, że Mołdawia nie jest zakładnikiem Gazpromu, nie jest całkiem zależna od rosyjskiego gazu – mówi portalowi PolskieRadio24.pl dr Aura Sabadus (ICIS), komentując kryzys gazowy w Mołdawii. Ostrzega przy tym w kontekście NS2, że zatrzymanie tranzytu przez Ukrainę doprowadzi do kolejnego kryzysu gazowego i ograniczenia dostaw w całym regionie Europy Środkowej, a tym samym do wzrostu cen.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Rosja Nord Stream 2 Mołdawia PGNiG