Polskie Radio
Section05

II wojna światowa

"Rosjanie wciąż udają, że w 1939 roku szli Polakom z pomocą"

– Sowiecka napaść była dla Polaków zaskoczeniem – powiedział prof. Wiesław Wysocki, historyk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. 17 września obchodzimy 78. rocznicę napaści Związku Radzieckiego na Polskę. Jaką mamy wiedzę na temat tego wydarzenia, czy szczegóły sowieckiej agresji są polskim historykom co najmniej tak dobrze znane jak niemieckiej?
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 agresja sowiecka Związek Sowiecki ZSRR historia Polski

"Próby odzyskania dzieł sztuki są drogą przez mękę"

W ostatnim czasie rozgorzała dyskusja o możliwość ubiegania się przez Polskę o reparacje wojenne. Biuro Analiz Sądowych wydało ekspertyzę, według której Polsce przysługują wobec Niemiec roszczenia odszkodowawcze. O stratach wojennych w audycji Utracone Odzyskane mówił dr Mariusz Klarecki, historyk sztuki, współautor "Raportu o stratach wojennych Warszawy i jej mieszkańców w latach 1939–1945".
Zobacz więcej na temat:  reparacje wojenne dzieła sztuki Niemcy Magdalena Ogórek

"Stalin był gwarantem czwartego rozbioru Polski"

17 września 1939 roku, łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na tereny Rzeczpospolitej Polskiej, realizując ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. Konsekwencją sojuszu dwóch totalitaryzmów był czwarty rozbiór Polski. W audycji Nos Kleopatry o agresji ZSRR na Polskę mówili dr Witold Wasilewski (historyk i publicysta), Tadeusz Płużański (dziennikarz, historyk i publicysta).
Zobacz więcej na temat:  pakt Ribbentrop-Mołotow ZSRR Niemcy Armia Czerwona

Wniosek o przesłuchanie naocznego świadka z Jedwabnego

Do IPN trafił kolejny wniosek o przesłuchanie nowego świadka zbrodni w Jedwabnem. Chodzi o Hieronimę Wilczewską, bohaterkę filmu dokumentalnego "Jedwabne - Świadkowie - Świadectwa - Fakty". Jego autorzy, Elżbieta i Waclaw Kujbida, którzy są wnioskodawcami podkreślają, że to naoczny świadek zbrodni, który widział pędzenie zgromadzonych ludzi w kierunku stodoły i późniejszy ich mord na miejscu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jedwabne historia Polski IPN

"Niemcy mają dziś poczucie, że są ofiarami wojny"

W czwartek prezydent Andrzej Duda miał poruszyć z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem kwestię reparacji wojennych. Krzysztof Szczerski, w rozmowie z dziennikarzami, podkreślił, że sprawa obejmuje dwa aspekty - moralny i prawno-polityczny. O reparacjach wojennych mówił w Polskim Radiu 24 historyk prof. Wiesław Wysocki z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 reparacje wojenne Niemcy Andrzej Duda Frank-Walter Steinmeier

Reparacje tematem spotkania prezydentów Polski i Niemiec

- Andrzej Duda w czasie czwartkowej rozmowy przedstawi zapewne prezydentowi Niemiec Frankowi-Walterowi Steinmeierowi stan spraw w Polsce w kwestii reparacji wojennych – zapowiedział w Valletcie szef gabinetu polskiego prezydenta Krzysztof Szczerski. W opinii Biura Analiz Sejmowych stwierdzono, że zasadne jest twierdzenie, że Polsce przysługują wobec Niemiec roszczenia odszkodowawcze. Temat reparacji komentował w Polskim Radiu 24 dr Michał Kuź z Uczelni Łazarskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 reparacje wojenne Niemcy Andrzej Duda Frank-Walter Steinmeier

"Wkrótce rząd podejmie decyzję ws. reparacji"

Biuro Analiz Sejmowych opublikowało w ostatnich dniach ekspertyzę, dotyczącą reparacji wojennych. Jak wynika z dokumentu, zasadne jest twierdzenie, że Polsce przysługują wobec Niemiec roszczenia odszkodowawcze. – Zbieramy argumenty prawne, analizujemy je i decyzja całego rządu zostanie wkrótce podjęta – mówił w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 reparacje wojenne Jan Dziedziczak Ministerstwo Spraw Zagranicznych PiS Niemcy POLSKA