Polskie Radio
Section05

III RP

Zespół płk. Lesiaka oraz inwigilacja prawicy w latach 90.

Po zmianie władzy na przełomie lat 80. i 90. w III RP powołano specjalny zespół podległy szefowi Urzędu Ochrony Państwa, który przez trzy lata zajmował się rozpracowywaniem opozycji politycznej z okresu PRL. Jak dokładanie wyglądała praca grupy? O tym w audycji "Kulisy Spraw" mówili Eliza Olczyk z tygodnika "Wprost" oraz dziennikarz śledczy Cezary Gmyz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 PRL historia Polski HISTORIA służby specjalne służba bezpieczeństwa opozycja demokratyczna inwigilacja fakty opinie ciekawostki

Listy gen. Kiszczaka. Ekspert: prowadził subtelną grę

– Gen. Kiszczak cynicznie odsłaniał słabe strony niektórych ludzi chcących uchodzić za autorytety moralne – powiedział dr Wojciech Myślecki z Politechniki Wrocławskiej. Odniósł się w ten sposób do ostatnich publikacji listów pisanych przez gen. Czesława Kiszczaka do różnych osób z życia publicznego III RP.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Czesław Kiszczak PRL okrągły stół historia PRL historia Polski komunizm

Wiktor Świetlik: Lech Wałęsa i tak będzie szedł w zaparte

– Agenturalnej przeszłości Lecha Wałęsy nie należy potwierdzać. Ona jest potwierdzona i została dowiedziona – powiedział Wiktor Świetlik, dyrektor Programu Trzeciego Polskiego Radia. Dziennikarze rozgłośni, we współpracy z dziennikiem „Rzeczpospolita”, odnaleźli w amerykańskim archiwum nieznany dotąd list autorstwa gen. Czesława Kiszczaka.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Lech Wałęsa Wiktor Świetlik polityka PRL Czesław Kiszczak

Kulisy Spraw. Służby specjalne PRL w III RP

- Służby specjalne są dziś zbyt demonizowane i stały się chłopcem do bicia, przy którego pomocy można wytłumaczyć wszelkie zło. Oczywiście, jak wszędzie, jest w tym środowisku jakiś odsetek czarnych owiec. Byłbym daleki od tego, aby stosować metodę kozła ofiarnego i obciążać służby specjalne za wszelkie zło w III RP - mówił w Polskim Radiu 24 Jarosław Jakimczyk, dziennikarz śledczy.
Zobacz więcej na temat:  PRL Jerzy Jachowicz

Jerzy Jachowicz: część funduszy FOZZ trafiała do KGB i GRU

– Była to również operacja, która miała na celu zapewnienie stabilności finansowej służbom polskim, jak i rosyjskim – tak o działalności FOZZ i związanej z nim afery, którą okrzyknięto mianem największej w III RP, powiedział Jerzy Jachowicz, dziennikarz tygodnika „Sieci”. Przy okazji zatrzymania w USA Dariusza Przywieczerskiego, jednego z organizatorów afery FOZZ, rozmowa o jej podłożu i konsekwencjach. O sprawie FOZZ mówił w Polskim Radiu 24 także dr Cezary Mech.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 służby i bezpieczeństwo Jerzy Jachowicz PRL służby specjalne

Piotr Gociek o książce „Analfabet III RP”

- III RP powstała w nie do końca normalnych okolicznościach i do końca normalnym krajem nie jest. Wiele rzeczy jest w niej postawionych na głowie. W moich tekstach zawsze przyglądam się zakamarkom III RP politycznym i obyczajowym, więc widzę jak wiele rzeczy jest nie do końca normalnych – mówił w audycji Orzeł Czy Reszka publicysta Piotr Gociek, autor książki „Analfabet III RP”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Piotr Gociek

Tadeusz Płużański: to jest nasza klęska

- Dla Polski II wojna światowa się nie skończyła. Polacy walczyli z sowietami i komunistami, ci żołnierze byli wyklęci przez komunistów. Komuna miała plan, by polskość zamordować, ograbić i zakłamać. W Polsce nie było miejsca dla bohaterów, dla nich przeznaczono doły śmierci – powiedział w audycji Jakim Prawem publicysta Tadeusz Płużański, prezes Fundacji „Łączka”.
Zobacz więcej na temat:  Żołnierze Wyklęci Tadeusz Płużański II wojna światowa komunizm II RP