"Dane wrażliwe", "dane sensytywne" Czy wyrażenie "dane wrażliwe" jest fortunną kalką z języka angielskiego? Zobacz więcej na temat: język angielski
Dyskursy różni wizja polityków i społeczeństwa - W dyskursie etycznym polityk się troszczy o nas, jest ojcem narodu, a przez to tzw. zwykły człowiek jest w pozycji roszczeniowo-biernej. Natomiast w dyskursie pragmatycznym polityk jawi się jako jeden z nas - mówi Katarzyna Kłosińska, autorka książki "Etyczny i pragmatyczny". Zobacz więcej na temat: Jerzy Sosnowski POLSKA KSIĄŻKA
"Dziadkowie”, "Tomkowie”, "prezesostwo” Dlaczego pary małżeńskie nazywamy, stosując imię lub nazwę funkcji męża? Co dawniej oznaczał wyraz "ministerstwo”? Jak adresujemy listy do małżeństw? Zobacz więcej na temat:
"Łaknąć jak kania dżdżu" Czym jest słowo "dżdżu” w zwrocie "łaknąć jak kania dżdżu”? Która kania została w nim utrwalona – grzyb czy ptak? Zobacz więcej na temat:
"Być u czubków” Skąd się wzięła lekceważąca nazwa osoby chorej psychicznie – "czubek”? Odcinek o różnych sposobach językowego radzenia sobie z nazwaniem ludzi z zaburzeniami psychicznymi. Zobacz więcej na temat:
Warszawa, Wrocław – pochodzenie nazw Czy nazwa Warszawa rzeczywiście pochodzi od imion "Wars” i "Sawa”? Co Warszawa ma wspólnego z Wrocławiem? Zobacz więcej na temat: Warszawa Wrocław
"Kciuk”, "palec” Dlaczego mówimy, że ktoś jest "sam jak palec”, skoro palców jest pięć (u każdej ręki)? Co dawniej nazywano palcem? Zobacz więcej na temat:
"Budżet", "dżem" Jaka jest poprawna wymowa słowa "budżet" i dlaczego "dż" wymawiamy w nim inaczej niż w słowach "dżem" czy "dżuma"? Zobacz więcej na temat: dżuma
"Wyblaknąć" Czy polski czasownik "wyblaknąć" ma związek z angielskim black (‘czarny’) lub bleach (‘wybielacz’)? Czym był "blak"? Zobacz więcej na temat:
"Strażak”, "strażnik” Dlaczego funkcjonariusz straży miejskiej to "strażnik”, a pracownik straży pożarnej to "strażak”? Czym się różni "stróż” od "strażaka” i "strażnika”? Zobacz więcej na temat:
"Włochy”, "Wołosi” Dlaczego kraju położonego na Półwyspie Apenińskim nie nazywamy Italią, tylko Włochami? Jaki związek ma ta nazwa z Wołochami? Zobacz więcej na temat: półwysep apeniński Włochy
"Gumno" Co miała na myśli młoda lekarka, mówiąc, że pacjent oddalił się po gumnie? Skąd się wzięło "gumno" i co dawniej znaczyło? Zobacz więcej na temat:
"Róbta, co chceta", "Chodźwa i pogadajwa" Do ilu osób mówiono, gdy używano końcówki "-ta" ("róbta")? W imieniu ilu osób mówiono, gdy używano końcówki "-wa" ("chodźwa")? Zobacz więcej na temat:
"Ą" i "ę" Dlaczego „o” nosowe jest zapisywane jako „a” z ogonkiem (czyli „ą”), a nie jako „o” z ogonkiem? Zobacz więcej na temat:
"Mleć”, "pleć” – "mielić”, "pielić” Odcinek o poprawności czasowników "mielić”, "pielić”. Zobacz więcej na temat: