"Niedźwiedź brunatny" Dlaczego niedźwiedzia nazywamy "brunatnym", a nie "brązowym"? Odcinek o historii nazw kolorów: "brunatny", "brązowy". Zobacz więcej na temat:
"Winien – winny", "godzien – godny", "gotów – gotowy" Które zdanie jest poprawne: "Ten mężczyzna jest winny zbrodni" czy "Ten mężczyzna jest winien zbrodni"? Co jest złego w wyrażeniach: "pełen etat", "niepełen etat"? Zobacz więcej na temat:
"Grzesiu", "Krzysiu", "Rysiu" Jesteśmy niekonsekwentni – używamy mianownika w funkcji wołacza, czyli zwracamy się do ludzi, mówiąc: "Grzesiek! Krzysiek! Rysiek!”, a jednocześnie używamy form wołacza w funkcji mianownika – opowiadając o ludziach, mówimy "Grzesiu, Krzysiu, Rysiu”. Zobacz więcej na temat:
"Stroić fochy" Skąd się wzięły "fochy" i co kiedyś znaczyły? Dlaczego dziś coraz częściej używa się tego słowa w liczbie pojedynczej? Zobacz więcej na temat:
"Iwono!”, "Wojtku!”, "Aniu!” Czy to prawda, że "zlikwidowano” wołacz? A jeśli tak – to: kto go zlikwidował? Zobacz więcej na temat:
"Złapać wilka" Przed czym ostrzega się dzieci, kiedy się mówi: "Nie siedź na zimnej podłodze, bo dostaniesz wilka"? Zobacz więcej na temat: dzieci
"Szwank", "szwankować" Skąd się wzięły zwroty „narazić kogoś na szwank”, "wyjść z czegoś bez szwanku”? Co dawniej oznaczał "szwank”? Jaki związek z kiwaniem się miało "szwankowanie”? Zobacz więcej na temat:
"Pani Farna" - Nie ma: "pani Farnej" czy "pani Farny"? Jak należy odmieniać nazwiska żeńskie zakończone na "-na", "-ska" ("Farna", "Wieteska")? Na ile pomocne mogą się okazać nazwiska męskie? Zobacz więcej na temat:
"Róbta, co chceta", "Chodźwa i pogadajwa" Do ilu osób mówiono, gdy używano końcówki "-ta" ("róbta")? W imieniu ilu osób mówiono, gdy używano końcówki "-wa" ("chodźwa")? Zobacz więcej na temat:
"Gust", "degustować", "zdegustować" Co znaczy przysłowie "O gustach i kolorach się nie dyskutuje"? Dlaczego "degustować" znaczy zupełnie coś innego niż "zdegustować"? Zobacz więcej na temat:
"Tęsknić” Jaka jest różnica między "tęsknić” a "stęsknić się”? Odcinek o "tęsknieniu”. Zobacz więcej na temat:
"Zabytek”, "pomnik” Co "zabytek” ma wspólnego z zapominaniem, a "pomnik” z pamiętaniem? Zobacz więcej na temat:
"Ruraż", "rurarz", "instruktaż", "instruktarz" Czym się różni "rurarz" od "rurażu” i "instruktarz" od "instruktażu”. Odcinek o dwóch przyrostkach: "-arz" i "-aż". Zobacz więcej na temat:
"Jesteśmy trzeci, a oni są na piątym miejscu" Czy poprawne są formy rodzaju męskoosobowego liczebników porządkowych od "piąty" wzwyż? Przyczynek do teorii dotyczących nierówności płci w języku. Zobacz więcej na temat:
"Podać w wątpliwość", "odpierać zarzuty", "okryć się patyną" Dlaczego poprawne są zwroty: "podać w wątpliwość", "odpierać zarzuty", "okryć się patyną", a nie te z wyrazami "poddać", "odbierać", "platyna"? Zobacz więcej na temat:
"Strasznie” Czy poprawne są zwroty "Strasznie go lubię”, "Strasznie mi się to podoba”, "Strasznie wyładniałaś”? Zobacz więcej na temat: