"Władze miasta Krakowa”, "prezydent miasta Chełma” Jaką formę ma przybrać nazwa miasta w wyrażeniach, w których poprzedzona jest ona słowem "miasto”? Zobacz więcej na temat: Kraków
"Dwoma”, "dwiema”, "obydwoma”, "oboma”, "obydwiema”, "obiema” Z którą formą liczebnika „dwa” w narzędniku łączymy rzeczowniki żeńskie? Zobacz więcej na temat:
"Nadia” – "Nadii”, "Sonia” – "Soni” Dlaczego jedne rzeczowniki żeńskie mają "ii" w zakończeniu niektórych przypadków, a inne "i”? Zobacz więcej na temat:
"Dzień dobry panu", "do widzenia panu", "pa!" Skąd się wzięły współczesne formuły powitań i pożegnań? Zobacz więcej na temat:
"Urząd miasta” czy "urząd miejski”? "pracownia architektury" czy "pracownia architektoniczna"? W jaki sposób wyrażamy w języku relację podrzędną wobec rzeczownika? Zobacz więcej na temat:
"Palce lizać!", "ślinka cieknie” Czy frazeologizmy odnoszące się do wrażeń smakowych mogą być użyte także w innym kontekście? Zobacz więcej na temat:
Wymowa "ą” i "ę” Co się dzieje z naszymi samogłoskami nosowymi i jak możemy je uratować przez wymarciem? Zobacz więcej na temat:
"Oddychać” – "odetchnąć”, "napełniać” – "napełnić” Czy każdy czasownik niedokonany ma swój odpowiednik dokonany? Zobacz więcej na temat:
"Szacunek” – "szanować” Dlaczego zwrotowi "mieć do kogoś szacunek” odpowiada czasownik "szanować”, a nie "szacować”? Zobacz więcej na temat:
"W internecie", "na portalu”, "portal społeczny” – "portal społecznościowy" Odcinek o konstrukcjach z rzeczownikami "internet”, "portal” oraz o różnicy między "społecznym” a "społecznościowym”. Zobacz więcej na temat: internet
"Tak?" – nie! O drażniącej manierze kończenia zdań twierdzących słówkiem „tak”, czyli o tzw. pytaniach ochlapujących. Zobacz więcej na temat:
Maria Skłodowska-Curie, pani Górna, pani Górny, pani Sośnina Odcinek o nazwiskach kobiet. Zobacz więcej na temat:
"Jest napisane", "było napisane" Dlaczego konstrukcje typu "tu pisze, że…", "tu pisało, że…" są błędne? Zobacz więcej na temat:
"Drzewo", "drewno", "drwa” Co nazywamy "drzewem", a co "drewnem”? Czego "nie wozimy do lasu” – "drzewa” czy „drwa”? Zobacz więcej na temat:
"Troje uczniów" czy "trzech uczniów"? Odcinek o tym, kiedy używamy liczebników zbiorowych. Zobacz więcej na temat:
"Grosz do grosza, kupi się kokosza”, "Do grosza grosz, a będzie trzos”, "Ziarko do ziarka, a zbierze się miarka” Czym są "kokosza", "trzos" i "ziarko” w znanych przysłowiach? Zobacz więcej na temat:
Muchy "gwałt na języku". Jak nie "ministra", to co? Językoznawca zapewnia, że Joanna Mucha prosi, by tytułować ją formą, która nie jest poprawna językowo. Jak więc mówić na panią minister? Zobacz więcej na temat: Joanna Mucha Gazeta Wyborcza POLSKA