"Przestępny" - "przystępny" - "przestępczy" Dlaczego rok, który liczy 366 dni, nazywamy "przestępnym"? Jaki to słowo ma związek z … "przestępczością"? Zobacz więcej na temat:
"Giełda" Skąd się wzięło dzisiejsze znaczenie słowa "giełda" i jaki ma ono związek z … karczmą? Zobacz więcej na temat:
"Jest wyrok w sprawie…", "Jest informacja o…", "Jest stanowisko rządu w sprawie…" Odcinek o sposobie rozpoczynania serwisów informacyjnych. Zobacz więcej na temat: media
"Połasić się", "połaszczyć się" Czy "połasić się" i "połaszczyć się" to synonimy? Zobacz więcej na temat:
"Wrócić się” – "wrócić”, "pytać się” – "pytać”, Czy czasowniki "wrócić się”, "pytać się”, "prosić się” itd. są poprawne? Zobacz więcej na temat:
"Wyprzedaż”, "wysprzedaż”, "opust”, "upust” Odcinek o słowach odnoszących się do obniżki cen. Zobacz więcej na temat:
Technika rozleniwia język – Rozmowa przestała nam być potrzebna do komunikowania się. Przez to język staje się coraz bardziej niechlujny – mówi dr Katarzyna Kłosińska, nasza Trójkowa specjalistka od polszczyzny. Zobacz więcej na temat: POLSKA Jerzy Sosnowski UNESCO wychowanie
Ojczysty – dodaj do ulubionych! W jaki sposób można przeciwdziałać niechlujstwu językowemu? Na czym polega współczesna polityka językowa? Zobacz więcej na temat:
Spolszczanie obcych wyrazów Dlaczego angielski "ketchup" dziś w polszczyźnie jest tylko "keczupem", a "pickup" i "makeup" nie chcą się spolszczyć? Zobacz więcej na temat: pickup
"Wieczór" - "wieczora" czy "wieczoru"; "dziś wieczór" czy "dziś wieczorem"? Odcinek o kłopotliwym słowie "wieczór". Zobacz więcej na temat:
Temperatura ujemna, temperatura minusowa, słupek rtęci Na ile sposobów informujemy o mrozie i czy wszystkie z nich są poprawne? Zobacz więcej na temat:
Serce, uczucia Jaki związek ma "serce" z "serdecznym"? Co znaczy "mieć złamane serce"? Czy można "ranić" uczucia? Zobacz więcej na temat:
Wymowa angielskich skrótowców Jak wymawiamy nazwy typu DVD, GPS, WHO, NHL? Odcinek o kłopotliwych angielskich skrótowcach. Zobacz więcej na temat: dvd gps
"Opłynąć” – "opłynięty”, "obejść” – ? Jeśli ktoś "opłynął” jezioro, to zostało ono przez niego "opłynięte”, a jeśli je "obszedł”? Zobacz więcej na temat: