Polskie Radio
Section05

Kazachstan

"Tylko ziemia i niebo"

"Gdy się o tym opowiada - to brzmi jak bajka. A przecież tak było - naprawdę. Przepracowałam 37 lat i wiele w życiu widziałam, ale niczego dobrego..." Tak rozpoczyna swoją opowieść Stanisława Szczawińska, która mając 12 lat została wraz z rodziną wywieziona do Kazachstanu. Pozostawieni na łasce losu w pustym stepie "gdzie tylko ziemia i niebo", przez wiele lat bardzo ciężko pracowali, by zapewnić sobie minimum egzystencji. Po rozpadzie ZSRR znów mają poczucie, że znaleźli się "między ziemią a niebem''. Czy jest jakaś nadzieja na poprawę ich losu?
Zobacz więcej na temat:  bajki

"Uczniowie pilnie poszukiwani"

Zamieszkujący w Kazachstanie Polacy bardzo często narzekają na to, że Polska przysyła im zbyt mało nauczycieli. Według ostatniego spisu powszechnego w Kazachstanie żyje ok. 60 tysięcy Polaków. W tym roku szkolnym wysłano tam 25-ciu nauczycieli. W latach poprzednich było ich nieco więcej. Decydując się na bardzo trudne warunki bytowe, rozłąkę z rodziną i przyjaciółmi - jadą do dalekiego kraju by pomóc naszym rodakom (dzieciom i dorosłym) zachować polską mowę, tradycję i kulturę. Borykają się z wieloma trudnościami:brak światła, wody, mieszkania, brak pomocy szkolnych czy wreszcie nie zawsze pozytywny stosunek miejscowych władz. To wszystko jednak - jak sami mówią da się jeszcze wytrzymać. Największy problem polskich nauczycieli w Kazachstanie dotyczy bowiem samych uczniów...
Zobacz więcej na temat:  POLSKA mieszkanie dzieci

"Pod odkrytym niebem"

Losy dwóch kobiet o tym samym imieniu Maria łączy wywózka do Kazachstanu. Jednak kolejność transportów czyli czas i miejsce skąd zostały wywiezione zadecydowały o całym ich życiu. Ta, którą deportowano z terenów dawnej Rzeczpospolitej w 1940 r - po sześcioletniej tułaczce wróciła do kraju. Druga - wywieziona w 1936 roku z ziem, które w 1921 po Traktacie Ryskim weszły w skład ZSRR, do dziś mieszka w Kazachstanie. Czy ma szansę na powrót do ojczyzny przodków ?
Zobacz więcej na temat:  mieszkanie Rzeczpospolita transport

"Czas reporterów" - "Byłam w Kazachstanie"

Ewa Michałowska z miesięcznej reporterskiej wędrówki po Kazachstanie przywozi nowy, nieznany obraz tego kraju i jego - wywodzących się z wielu kultur -mieszkańców. Wśród nich kultura polska zachowana w potrawach, obyczaju i modlitwach , która pojawiła się tu wraz z pierwszą wywózką Polaków z Ukrainy w 1936 roku. Jak przetrwali pierwszy okres, jak wtopili się w ten kraj ? Jak szukają swojej tożsamości ? Powroty do Polski. Ile w tym autentycznej potrzeby połączenia z ojczyzną przodków, a ile szukania wygodnej drogi do wyrwanie się z Azji w jakąkolwiek bądź stronę ? Świadectwa dźwiękowe przedstawione przez Ewę Michałowska pozwolą nam zrozumieć dylemat ludzki i i równie skomplikowany problem cywilizacyjny.
Zobacz więcej na temat:  Ewa Michałowska POLSKA Azja Ukraina