Polskie Radio
Section05

Konstanty Radziwiłł

Debata PR24. "Zmiany wymaga cały system opieki zdrowotnej"

Wzrost nakładów na ochronę zdrowia do 6 proc. PKB w 2025 roku przewiduje projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej. Lekarze rezydenci domagają się wzrostu finansowania służy zdrowia do 6,8 proc. PKB oraz w ciągu trzech lat. O systemie ochrony zdrowia debatowali w Polskim Radiu 24 Maria Ochman (przew. Sekretariatu Zdrowia NSZZ "Solidarność"), Krystyna Ptok (przew. Ogólnopolskiego Zw. Zaw. Pielęgniarek i Położnych), Lidia Koktysz (Ogólnopolski Zw. Zaw. Fizjoterapia), Krzysztof Ostaszewski (przedstawiciel lekarzy rezydentów), Marcin Jachimiak (przedstawiciel ratownictwa medycznego) i dr Małgorzata Gałązka-Sobotka (ekspertka ds. ochrony zdrowia z Uczelni Łazarskiego).
Zobacz więcej na temat:  protest lekarz Ministerstwo Zdrowia

"Rząd zaczyna działać dopiero, gdy protesty eskalują"

Zwiększenie  finansowania służby zdrowia oraz wzrost wynagrodzeń - to główne tematy pierwszego posiedzenia zespołu do spraw zmian w ochronie zdrowia, który powołał minister Konstanty Radziwiłł. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele resortu zdrowia, finansów, rodziny oraz pacjenci i przedstawiciele niektórych samorządów zawodowych. W debacie nie wzięli udziału prowadzący głodówkę lekarze rezydenci O spotkaniu mówił w Polskim Radiu 24 dr n. med. Mariusz Gujski (redaktor naczelny „Służby Zdrowia”), relacjonowała je także nasza reporterka Ewa Wasążnik. 
Zobacz więcej na temat:  służba zdrowia NFZ lekarz protest Ministerstwo Zdrowia Mariusz Gujski

Lekarze mają do piątku podjąć decyzję w sprawie protestu

Do jutra lekarze rezydenci mają zdecydować o kontynuacji protestu lub przystaniu na warunki przedstawione przez rząd. W czwartek około dwóch godzin rozmawiali z ministrem zdrowia i szefem Komitetu Stałego Rady Ministrów. Decyzję protestujących mamy poznać w południe. Lekarze podtrzymali decyzję o tym, że nie wejdą do zespołu powołanego przez szefa resortu zdrowia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służba zdrowia protest Henryk Kowalczyk

„Za pieniędzmi dla lekarzy powinien iść interes państwa”

Do 2025 roku nakłady na służbę zdrowia mają wzrosnąć do 6 procent PKB. Komitet Stały Rady Ministrów przyjął projekt ustawy w tej sprawie - poinformował minister Henryk Kowalczyk - szef Komitetu Stałego. Lekarze rezydenci nie są zadowoleni z propozycji rządu. O ich proteście i propozycji Ministerstwa Zdrowia mówili w audycji Rozmowa PR24 Urszula Pasławska (Polskie Stronnictwo Ludowe) i Adam Andruszkiewicz (Kukiz’15).
Zobacz więcej na temat:  pkb Ministerstwo Zdrowia lekarz Kukiz'15 PSL

Rząd zwiększy nakłady na służbę zdrowia do 6 procent PKB

Do 2025 roku nakłady na służbę zdrowia mają wzrosnąć do 6 procent PKB. Komitet Stały Rady Ministrów przyjął projekt ustawy w tej sprawie - poinformował minister Henryk Kowalczyk - szef Komitetu Stałego. Wzrost nakładów na służbę zdrowia ma następować stopniowo od przyszłego roku. Obecnie w budżecie na służbę zdrowia przeznaczonych jest 4,7 procent PKB.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA zdrowie służba zdrowia

"To historyczny dzień dla służby zdrowia"

Do 2025 roku nakłady na służbę zdrowia mają wzrosnąć do 6 procent PKB. Komitet Stały Rady Ministrów przyjął projekt ustawy w tej sprawie - poinformował minister Henryk Kowalczyk - szef Komitetu Stałego. Wzrost nakładów na służbę zdrowia ma następować stopniowo od przyszłego roku. Konferencję ministra transmitowaliśmy w PR24, a jego wystąpienie przed senacką komisją  relacjonował nasz reporter Michał Walczyk. 
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Zdrowia płace służba zdrowia

Ekspert: większe nakłady na ochronę zdrowia to konieczność

Wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL, Jarosław Biliński, poinformował, że „prawdopodobnie protest w formie głodówki rozleje się na cały kraj”. W magazynie Północ-Południe o strajku lekarzy rezydentów i problemach dotyczących funkcjonowania rodzimego systemu opieki zdrowotnej mówił dr Stanisław Maksymowicz, ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego ds. zdrowia.
Zobacz więcej na temat:  NFZ pkb lekarz Ministerstwo Zdrowia protest

Lekarze rezydenci - praca na pierwszej linii frontu

- Dwie grupy – pielęgniarki i lekarze rezydenci - zajmują w ochronie zdrowia szczególne miejsce, ponieważ mają najlepszy krytyczny ogląd tego, co się dzieje. Są to grupy nieuprzywilejowane, pracujące na pierwszej linii frontu, najbardziej odczuwające absurdalność tego, jak służba zdrowia w Polsce funkcjonuje – powiedział w Debacie Poranka Adam Ostolski z Krytyki Politycznej. O problemach w służbie zdrowia w kontekście protestu rezydentów, mówił także Jakub Jałowiczor z Gościa Niedzielnego.
Zobacz więcej na temat:  lekarz Ministerstwo Zdrowia pielęgniarka NFZ służba zdrowia protest