Polskie Radio
Section05

Krajowa Rada Sądownictwa

27 czerwca opinia rzecznika generalnego TSUE ws. KRS

27 czerwca rzecznik generalny unijnego Trybunału Sprawiedliwości ogłosi opinię dotyczącą legalności i niezależności Krajowej Rady Sądownictwa. Kilka tygodni później poznamy orzeczenie Wielkiej Izby złożonej z 15 sędziów. Wątpliwości co do niezawisłości KRS i zgodności z unijnym prawem jej wyboru ma Sąd Najwyższy, który wysłał do Luksemburga pytania w tej sprawie. Przedstawiciele Krajowej Rady Sądownictwa uważają, że to wyobrażenia, które nie mają pokrycia w faktach. Dzisiejsza rozprawa poświęcona tej kwestii w unijnym Trybunale Sprawiedliwości trwała 5 godzin.
Zobacz więcej na temat:  Trybunał Sprawiedliwości UE Unia Europejska sądownictwo Sąd Najwyższy ŚWIAT

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o KRS

Po godzinie 1.30 w nocy z czwartku na piątek Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, autorstwa PiS, która m.in. wyklucza możliwość wnoszenia odwołań od uchwał KRS z wnioskami o powołanie sędziów Sądu Najwyższego. Za przyjęciem nowelizacji głosowało 230 posłów, 180 było przeciw, a trzech wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi do Senatu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sejm sądownictwo sąd Sąd Najwyższy Trybunał Konstytucyjny

Debata Dnia. Publicyści o orzeczeniu TK ws. przepisów o KRS

- Chodziło o to, by jak najszybciej wydać postanowienie, które miało być kolejnym argumentem przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie dotyczącej zgodności przepisów o Krajowej Radzie Sądownictwa z przepisami europejskimi - oceniał w Debacie Dnia Jarosław Włodarczyk, publicysta. W Polskim Radiu 24 o wyroku TK ws. przepisów o KRS mówił również Iwo Bender, komentator. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 krs

Publicysta: wyrok TSUE może zostać wykorzystany politycznie

– Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej określi swoim orzeczeniem dopuszczalny zakres wypowiedzi ws. wymiaru sprawiedliwości. Ta kwestia jest sporna ze względu na traktatową autonomię państw członkowskich w reformowaniu krajowych instytucji – mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Petryga z dziennika Rzeczpospolita. W audycji spór wokół reformy sądownictwa komentował także Prof. Robert Grzeszczak z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europejski Trybunał Sprawiedliwości Unia Europejska Sąd Najwyższy

Ekspertka: nasze rozwiązania nie podważają niezależności KRS

- Każdy kraj ma pełne prawo do tego, żeby decydować o sposobie powoływania swoich organów wewnętrznych dotyczących sądownictwa, tak samo postąpili przed paru laty Hiszpanie. To w żadnym wypadku nie podważa oceny niezawisłego sądownictwa hiszpańskiego - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 prof. Anna Łabno (Uniwersytet Śląski).
Zobacz więcej na temat:  Trybunał Sprawiedliwości UE prawo Sąd Najwyższy Luksemburg ŚWIAT Unia Europejska sądownictwo Europa

Jakim Prawem. Nieścisłości wokół orzeczenia TSUE ws. SN

- Orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej stanowi, że powinien być przywrócony w Sądzie Najwyższym stan pierwotny. Krajowa Rada Sądownictwa uznała tę narrację, natomiast głos TSUE nie stanowi polskiego prawa. Sądy są organami stosującymi prawo, a nie stanowiącymi - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Maciej Mitera, rzecznik KRS.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Unia Europejska Trybunał Sprawiedliwości UE Sąd Najwyższy sądownictwo