Polskie Radio
Section05

Kulturoteka

"Tatry. Przewodnik dla dużych i małych". Rozmowa z Barbarą Gawryluk - współautorką książki

"Być może słyszeliście kiedyś o Morskim Oku, Kasprowym Wierchu albo Giewoncie. Wszystkie te tajemniczo brzmiące nazwy łączą się z jednym miejscem: Tatrami". Tak zaczyna się pierwsza książka dla dzieci o najsłynniejszych polskich górach. W audycji "Kulturoteka" w Polskim Radiu Dzieciom, na wyprawę do miejsca, które zachwyca tajemnicami zabrała nas współautorka książki "Tatry. Przewodnik dla dużych i małych" Barbara Gawryluk. Rozmawiała z nią Martyna Chuderska.
Zobacz więcej na temat:  literatura dziecięca Martyna Chuderska radio dla dzieci

Przybij piątkę "Kociej Szajce i uchu różowego jelenia" - warszawskie spotkanie z czytelnikami

"Kocia Szajka i zagadka zniknięcia śledzi" Agaty Romaniuk, to detektywistyczna książka dla dzieci, która cieszy się uznaniem młodych czytelników i  doczekała się już części drugiej, a szykuje się i trzecia część. Ale w drugiej części kocich przygód - w "Kociej  Szajce i uchu różowego jelenia" - tym razem nie o śledzie chodzi. Otóż pewnego dnia w Cieszynie nieznany sprawca utrącił kamieniem ucho różowego jelenia! Kto to zrobił i dlaczego? W rozwiązaniu zagadki pomaga kocia szajka - za śledztwo, pod wodzą Komandosa, zabierają się Lola i Poziomka, dwie przebojowe kotki. Czy poradzą sobie z rozwiązaniem zagadki?
Zobacz więcej na temat:  literatura dziecięca radio dla dzieci radio dla rodziców DAB+

Polskie Radio Dzieciom na festiwalu "Ojce i Dziatki"

Robert Romanowicz z wykształcenia jest architektem, ale na co dzień zajmuje się malarstwem, ilustracją książkową i scenografią. Jego prace cechuje niepowtarzalny styl. Ilustruje książki dla dzieci - znaleźć je można w "Kapselku" Kamila Niewińskiego, czy uznanej  "A niech to gęś kopnie" Marty Guśniowskiej. 19 czerwca w ramach Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej odbył się "Warsztat artystyczny z Robertem Romanowiczem". Spotkaniu temu przyglądała się Martyna Chuderska. 
Zobacz więcej na temat:  patronat Polskiego Radia Dzieciom literatura dziecięca

Czy na pewno rozumiemy nasze dzieci? O "Smakach Dzieciństwa" opowiada Mirosława Kątna

Wspólne rodzinne wyjazdy, mnóstwo przygód, pozytywne zdarzenia, które kształtują nas na całe życie...nie każdy z nas miał takie dzieciństwo. O tych innych - trudnych - barwach i smakach dzieciństwa, Mirosława Kątna - psycholog, współtwórczyni Komitetu Ochrony Praw Dziecka, a także  pełnomocnik rządu do spraw dzieci w Kancelarii Premiera RP - opowiada w swojej książce "Smaki dzieciństwa". Książka jest zapisem dramatycznych historii które dotykają młodych ludzi, krzywdzonych, zranionych lub unieszczęśliwionych przez rówieśników i dorosłych.
Zobacz więcej na temat:  radio dla rodziców radio dla dzieci literatura dziecięca Martyna Chuderska

Jaki jest przepis na dobry kryminał? "Czarci młyn"

Wartka akcja, sensacyjne zagadki, trzymająca w napięciu fabuła i nietuzinkowi bohaterowie? Taką mieszankę znaleźć można w najnowszej książce Agnieszki Płoszaj "Czarci młyn". Lato, dom babci, uroczysko, ruiny dworku i stary opuszczony młyn, w którym – jak głosi legenda – straszy! To - jak się okazuje - przepis na dobry kryminał. Agnieszka Płoszaj, autorka książki "Czarci Młyn" - opowiedziała w "Kulturotece" o  kulisach powstania tej pełnej pomysłów historii dla dzieci.
Zobacz więcej na temat:  literatura dziecięca Martyna Chuderska

Rozmowa z mistrzynią kryminału - autorką książki "Czarci Młyn".

Agnieszka Płoszaj, łódzka pisarka, wraca z kolejnymi przygodami sióstr Brylskich, Piotra Szwendaka i psa - Julka. Tym razem akcja zaprowadzi czytelników do jednego z podłódzkich miasteczek. Wartka akcja, sensacyjne zagadki, trzymająca w napięciu fabuła i barwni bohaterowie - czego chcieć więcej od kryminału dla młodych czytelników? Do tego niezawodnego koktajlu dorzućmy jeszcze ekscentryczną babcię (widzieliście jej klapki z puszkiem?), tajemnicze hałasy, tajnych agentów policji i najprawdziwszą szajkę rabusiów. Włos na głowie się jeży (a przynajmniej puszek na klapku babci)! Dziś po godzinie 16.00 w audycji "Popołudnik" zapraszamy do wysłuchania rozmowy z autorką.
Zobacz więcej na temat:  literatura dziecięca Martyna Chuderska

Rozmowa o 28. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Szafarni

Dobiegł końca 28. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni. Jego głównym założeniem jest wczesne odkrycie młodych talentów, a także propagowanie twórczości Fryderyka Chopina oraz polskiej kultury wśród dzieci i młodzieży w Polsce i poza jej granicami. Nieprzypadkowo Konkurs odbywa się w Szafarni. Wielbiciele talentu Fryderyka Chopina twierdzą, że to miejsce jest kluczem do zrozumienia muzyki wybitnego kompozytora.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci Radio Dzieciom kultura dla dzieci Martyna Chuderska Muzyka dla dzieci

Witajcie w świecie fobii! Rozmowa z Marcinem Przewoźniakiem

Zauważyliście, że ludzie czasem boją się bardzo dziwnych rzeczy? Te dziwne strachy naukowcy nazwali fobiami. Fobie to  takie nieuzasadnione lęki, wywołane przez pewne sytuacje i obiekty, których tak naprawdę bać się nie trzeba (jak choćby przebywanie w ciasnym pomieszczeniu bez wyjścia, czy pająki, myszy, albo węże). Marcin Przewoźniak, autor wielu książek i poradników dla dzieci, pomimo tego, że  fobia czasem jest paskudna, utrudnia życie i czasem ciągle za nami drepcze, nie boi się pisać o żadnej z nich i w swojej książce "Najdziwniejsze fobie" - w sposób nietuzinkowy opowiada o nich dzieciom.
Zobacz więcej na temat: 

Na ratunek dziadkowi! Rozmowa z Ewą Nicewicz

Co byście zrobili, gdyby jakiś dorosły postanowił zabrać waszego dziadka do specjalnego miejsca dla dziadków? Bo tak właśnie się stało z dziadkiem Tomkiem - tytułowym bohaterem książki Štěpána Zavřela. Złapali go "dziadkołapacze" i - tak jak innych dziadków - wywieźli do "Szczęśliwego Domu". Tylko, że ten dom wcale nie był taki szczęśliwy. I - co oczywiste - trzeba było stamtąd dziadków uwolnić!
Zobacz więcej na temat:  literatura dziecięca książki dla dzieci

"A niech to gęś kopnie" - rozmowa z reżyserką spektaklu Martą Guśniowską

Czy gęś, jaka jest, każdy widzi? Niezupełnie. Bo nie każdy potrafi zobaczyć gęś w tak szczególnym świetle, jak umie to zrobić Marta Guśniowska. Dramatopisarka, jedna z najbardziej cenionych autorek książek oraz sztuk teatralnych dla starszych i młodszych dzieci wymyśliła gęś, której przygody od razu zapadają w pamięć - i dorosłym, i dzieciom. Bo która ze znanych wam gęsi nie wstydziła się wam powiedzieć, że zapodziała gdzieś sens życia? A ta właśnie mówi. Wszystkim. Głośno i otwarcie. A reszta gęsiego stada?
Zobacz więcej na temat:  spektakle dla dzieci

Premiera "Dziewczynki z emocjami". Sceniczne spojrzenie na dziecięcą wrażliwość

Wyobraź sobie taką sytuację: masz jeszcze niewiele lat, nie masz rodzeństwa, siedzisz w swoim pokoju i nudzisz się setnie. Zaczynasz wymyślać sobie historię ze znanej bajki. Taka właśnie sytuacja jest kanwą rozmowy o dziecięcych emocjach na deskach teatru im. Hansa Christiana Andersena w Lublinie. Na tej scenie goszczą bowiem nie tylko klasyczne inscenizacje dla dzieci. Obok wystawianych ostatnio przedstawień takich jak "Wilk i trzy świnki" oraz "Leśniczy, co strzeże dziczy", jest tam także miejsce na wydarzenia teatralno-edukacyjne. 19 marca b.r. miała miejsce premiera spektaklu zatytułowanego "Dziewczynka z emocjami".
Zobacz więcej na temat:  spektakle dla dzieci literatura dziecięca