Polskie Radio
Section05
Kulturoteka

Rozmowa o książce "Cudowne lekarstwo i inne bajki ludowe. Podkarpacie"

Podkarpacie pełne jest nie tylko cudownych widoków oraz niezwykłej flory i fauny, ale też ludowych opowieści. Właśnie o tych historiach traktuje książka, która miała swoją premierę całkiem niedawno, bo w czerwcu - "Cudowne lekarstwo i inne bajki ludowe Podkarpacie" autorstwa prof. Joanny Papuzińskiej. lustracje do tej książki stworzyła Jolanta Richter-Magnuszewska, która gościła w audycji "Kulturoteka". Na antenie Polskiego Radia Dzieciom pojawiła się także Kararzyna Saks - dyrektorka Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, który przedstawił właśnie swoją pierwszą książkę dla dzieci. To właśnie o tomie pt. "Cudowne lekarstwo i inne bajki ludowe. Podkarpacie" mówiły gościnie "Kulturoteki" na antenie Polskiego Radia Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka Martyna Chuderska literatura dziecięca kultura dla dzieci

Wrażenia po spektaklu "Kulka" we wrocławskim Teatrze Lalek

Spektakl "KULKA" za pomocą muzyki, form plastycznych i ruchu opisuje historię pewnej przyjaźni. Czym tak naprawdę jest przyjaźń? Jak poznać, że się z kimś przyjaźnimy i w jaki sposób pielęgnować tę relację? Odpowiedzi na te pytania zna gość audycji "Kulturalna Strefa", autor spektaklu "KULKA" który niedawno miał swoją premierę we Wrocławskim Teatrze Lalek.
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka kultura dla dzieci spektakle dla dzieci Martyna Chuderska radio dla dzieci

Zakończył się XI Międzynarodowy festiwal "Teatralna Karuzela" w Łodzi

Zakończyła się Teatralna Karuzela w Teatrze Pinokio w Łodzi. To już jedenasta odsłona tego wydarzenia. Festiwal wystartował w sobotę, 18 czerwca i potrwał do 24 czerwca. Wśród atrakcji spektakle, warsztaty i wydarzenia adresowane również do dorosłych. Hasłem przewodnim dwuletniej edycji festiwalu było: "podaj cegłę!". O XI Międzynarodowym festiwalu Teatralna Karuzela mówił w audycji "Kulturoteka" na antenie Polskiego Radia Dzieciom dyrektor artystyczny Gabriel Giecki.
Zobacz więcej na temat:  patronat Polskiego Radia Dzieciom Martyna Chuderska Kulturoteka spektakle dla dzieci

"Dzieci z Bullerbyn". Za nami premiera w Teatrze Lalka

Teatr Lalka kończy sezon wyjątkową premierą w reżyserii Agnieszki Glińskiej. Na deskach teatru zobaczymy bohaterów książki "Dzieci z Bullerbyn" autorstwa Astrid Lindgren, a wcielą się w nich: Aneta Harasimczuk, Roman Holc, Bartosz Krawczyk, Magdalena Pamuła, Olga Ryl-Krystianowska, Hanna Turnau, Michał Wójtowicz. Muzykę do spektaklu napisał Igor Nikiforow, gość audycji Kulturoteka na antenie Polskiego Radia Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka radio dla dzieci spektakle dla dzieci kultura dla dzieci Martyna Chuderska

Projekt "Ja, Europejczyk" i książka "Zaczarowana Rybka"

"Zaczarowana Rybka" to już piąta książka wydana w ramach projektu "Ja, Europejczyk", w ramach którego docelowo ma zostać wydanych sześć książek z baśniowymi krainami z ilustracji czeskiego artysty, Štěpána Zavřela, opisane przez włoską pedagog Mafrę Gagliardi. Książki są uniwersalne i ponadczasowe, a sam projekt wykracza poza wydanie konkretnych tytułów i obejmuje interaktywną stronę w różnych językach, wirtualne wydarzenia, które mają inspirować czytelników do aktywnego uczestniczenia w projekcie. W Kulturotece o "Zaczarowanej Rybce" opowiedziała Ewa Nicewicz, tłumaczka. 
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka Martyna Chuderska kultura dla dzieci

XIX Dzielnicowy Konkurs Recytatorski pod hasłem "Wolnoć, Tomku w swoim domku". Rozmowy z laureatami

Za nami dziewiętnasta edycja Dzielnicowego Konkursu Recytatorskiego, który odbył się 12 maja 2022 roku w Szkole Podstawowej nr 279 im. Batalionów AK "Gustaw" i "Harnaś" przy ulicy Cyrklowej 1 na warszawskim Gocławiu. Konkurs poprowadzili Franciszek Epa i Lena Gromadowska.  Jak mówili na antenie Polskiego Radia Dzieciom, przed konkursem pracowali ze scenariuszem, by jak najlepiej przygotować się do swojej roli.
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka Martyna Chuderska radio dla dzieci kultura dla dzieci literatura dziecięca Literatura piękna Radio Dzieciom

Premiera spektaklu "Pączek i Pompon wracają do domu" w teatrze Guliwer

Za nami najnowsza premiera w teatrze Guliwer! Tytułowi bohaterowie, czteroletni Pączek i dziesięcioletni Pompon, gubią się podczas powrotu do domu od babci. W trakcie podróży napotykają różne trudności. Okazuje się, że w wielu sytuacjach trzeba poprosić o pomoc nieznajomych. Nie tylko na deskach teatru, ale i w prawdziwym życiu może pojawić się niepewność czy obawa, że nigdy nie uda się odnaleźć drogi powrotnej.
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka kultura dla dzieci Martyna Chuderska

"Ferdynand Wspaniały" w reżyserii Przemysława Wyszyńskiego na deskach Teatru Polskiego

W 1963 roku Ludwik Jerzy Kern napisał książkę o Ferdynandzie Wspaniałym. Oprócz filmu animowanego, pozycja doczekała się wielu teatralnych adaptacji, a wśród nich jedna szczególna – grana w Teatrze Polskim od blisko czterech lat. Spektakl wyreżyserował Przemysław Wyszyński, gość audycji Kulturoteka w Polskim Radiu Dzieciom, który wcielił się również w postać głównego bohatera. 
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka Martyna Chuderska kultura dla dzieci radio dla dzieci spektakle dla dzieci

"Henio i Cztery Struny”. Rozmowa z autorką książki

W kwietniu br. swoją premierę miała książka "Henio i Cztery Struny" autorstwa Katarzyny Huzar-Czub. W tej serii ukazały się już takie tytuły jak "Impro-Frycek", "Ignacy Jan i Jego Plan" i "Tatulczyk Moniuszko". Każda z książeczek opisuje losy słynnych kompozytorów. Jacy byli w dzieciństwie? Rozmowa z autorką całej serii, Kasią Huzar-Czub w audycji "Kulturoteka" na antenie całodobowego Polskiego Radia Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  literatura dziecięca kultura dla dzieci radio dla dzieci radio bez reklam Kulturoteka Martyna Chuderska

Projekt "Ja Europejczyk" i książka "Ostatnie drzewo"

Głównymi bohaterami książki "Ostatnie drzewo" są młodzi miłośnicy przyrody - Nadir i Selina. W tej historii stają się świadkami sytuacji, w której zapatrzeni w złoto i drogie kamienie mieszkańcy wycinają wszystkie okoliczne drzewa. Tętniąca dotychczas życiem okolicy w mgnieniu oka stała się pustynią. Kiedy mieszkańcy miasta zobaczyli, do czego doprowadziły ich działania, postanowili naprawić wyrządzone szkody. Jaki wpływ na decyzje dorosłych mają Nadir i Selina?
Zobacz więcej na temat:  Martyna Chuderska radio dla dzieci kultura dla dzieci literatura dziecięca Kulturoteka

"Pisanie wierszy na wiosny dzień pierwszy". Znamy laureatów konkursu

Poezja to gatunek literacki, który pozwala puścić wodze fantazji. Mimo to jest to gatunek dla wielu niełatwy, nie tylko jeśli chodzi o jej samodzielne pisanie, ale też obcowanie z nią podczas czytania. - Poezja ma to, czego nie ma proza – ma rytm, podobnie jak każda piosenka, każda melodia – tłumaczyła Agnieszka Frączek. To sprawia, że poezją interesują się nawet bardzo małe dzieci, co więcej – potrafią także zapamiętywać wiersze.  
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka kultura dla dzieci radio dla dzieci poezja wiersze pierwszy dzień wiosny

"Świnia Malwina" – druga część opowieści osadzonej w Lesie Kabackim. Rozmowa z Krzysztofem Łapińskim

Świnie są bardzo wrażliwymi i inteligentnymi zwierzętami, na temat których prowadzi się wiele badań naukowych. Jak się okazuje, są one w stanie odróżniać utwory muzyczne, rozpoznawać ludzi po twarzach, układać kolorowe klocki, używać narzędzi, a nawet grać w gry komputerowe! Nic więc dziwnego, że Krzysztof Łapiński postanowił uczynić świnię główną bohaterką swojej książki. To druga część opowieści osadzonej w Lesie Kabackim. Pierwszą z nich był znany i lubiany "Dzik Dzikus".
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka literatura dziecięca kultura dla dzieci

Kryminały z pazurem, czyli "Kocia Szajka"

Morfeusz, bracia Piksele, Poziomka, Bronka, Lola, Komandos, a także Loretta i Ludwik Psota to członkowie cieszyńskiej Kociej Szajki. Seria kocich kryminałów autorstwa Agaty Romaniuk doczekała się czterech części: "Kocia Szajka i zagadka zniknięcia śledzi", "Kocia Szajka i ucho różowego jelenia",  "Kocia Szajka i napad na moście" oraz "Kocia Szajka i duchy w teatrze".
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka Martyna Chuderska radio dla dzieci kultura dla dzieci literatura dziecięca

W PRD rozmowa o spektaklu "Królestwo". Premiera w Teatrze Guliwer

"Eustachia – królowa Wenus od dawna lubiła oglądać Ziemię i jej mieszkańców. Zachwycało ją, że żyje tu tyle istot i dla każdego jest miejsce. Teraz królowa przygląda się siostrom zakonnym, Bernardecie i Klementynie. Pewnego dnia zamykają one drzwi na klucz i wyruszają w podróż balonem. Zabierają ze sobą mądrą owcę o imieniu Kostka". Tak zaczyna się historia spektaklu "Królestwa", który zachwyca już najmłodszych widzów Teatru Guliwer.
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka kultura dla dzieci spektakle dla dzieci

Domki dla lalek z czasów PRL-u i zabawki sakralne. Z wizytą w Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek

W Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek pojawiła się nowa lalka z dużym bagażem doświadczeń. Każdy eksponat w tym wyjątkowym muzeum ma niesamowitą historię i w owej historii uczestniczył. Gościem "Kulturoteki" na antenie Polskiego Radia Dzieciom była Aneta Popiel-Machnicka – miłośniczka domków dla lalek i założycielka Muzeum Domków, Lalek, Gier i Zabawek.
Zobacz więcej na temat:  muzeum kultura dla dzieci Kulturoteka Martyna Chuderska radio dla dzieci

Zapraszamy w podróż do Zaułka Animacji [POSŁUCHAJ]

Z jakich elementów składa się spektakl lalkowy? Jak stworzyć własne przedstawienie? Czy kawałek sznurka może zmienić się w teatralną lalkę? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań związanych ze światem teatru zna nasz dzisiejszy gość - Krzysztof Falkowski. Wybierzcie się z nami w podróż do Zaułka Animacji, gdzie swój dom znalazły pacynki, marionetki, jawajki. Do miejsca, w którym spotkać możecie Zaczarowanego Kapturka, Jasia i Małgosię czy Złotą Rybę.
Zobacz więcej na temat:  kultura dla dzieci Kulturoteka radio bez reklam

"Klimatyczne Bajki" - angażujące słuchowisko o ekologii

Przyszłość planety jest w naszych rękach, dlatego tak ważna jest edukacja młodych w zakresie ekologii. Gościnią "Kulturoteki" na antenie Polskiego Radia Dzieciom była Katarzyna Ogonowska, autorka sześciu edukacyjnych bajek o ekologii, na których podstawie stworzono wyjątkowe słuchowisko. W role głównych bohaterów z rodziny Zieleniewskich wcielili się Marta Wierzbicka i Jarosław Boberek. 
Zobacz więcej na temat:  bajki dla dzieci słuchowisko dla dzieci Kulturoteka Martyna Chuderska kultura dla dzieci