Polskie Radio
Section05

LNG

Na drodze do energetycznej niezależności. Polska dywersyfikuje dostawy gazu i stawia na atom

Bezpieczeństwo energetyczne to temat, który w tym roku pojawiał się na stronach naszego portalu wyjątkowo często. Przede wszystkim dlatego, że mierząc się z przeciwnościami z konsekwentnym uporem udało się ukończyć budowę podwodnej części Baltic Pipe, otworzyliśmy nowy szlak dostaw skroplonego gazu, a także rozpoczęły się coraz bardziej konkretne działania związane z budową elektrowni jądrowej w naszym kraju. Nie bez znaczenia jest także rozbudowa zbiorników magazynujących paliwa.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka gaz ziemny energia atomowa Baltic Pipe dostawy paliwa bezpieczeństwo energetyczne infrastruktura krytyczna podsumowanie 2021

Eksperci: dywersyfikacja dostaw gazu do klucz do energetycznego bezpieczeństwa

Sprowadzanie do Polski skroplonego gazu z Kataru do doskonała metoda dywersyfikacji dostaw. Co bardzo ważne mamy terminal umożliwiający nam odbiór gazu LNG, czego brakuje wielu pastwom europejskim, w tym Niemcom, którzy uzależnili się od gazu rosyjskiego i polityki Kremla. Ważne mogą okazać się także katarskie inwestycje w naszym kraju - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Waldemar Kozioł, ekonomista z Wydziału Zarządzania UW i Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Katar gaz ziemny terminal import inwestycje zagraniczne Gazprom Niemcy USA Baltic Pipe

NASZ WYWIAD Gazowy poker Kremla. Agata Łoskot-Strachota: chodzi o NS2, nowe kontrakty i odroczenie wyroku na gaz w Zielonym Ładzie

- W interesie Rosji jest przede wszystkim jak największy zarobek Gazpromu, ponadto Moskwa chce wpłynąć na ogólny kształt relacji z Unią, na sposób stosowania unijnego prawa i regulacji przy eksporcie rosyjskiego gazu, m.in. wobec Nord Streamu 2 – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Agata Łoskot-Strachota z Ośrodka Studiów Wschodnich, komentując cele Rosji podczas trwającego kryzysu gazowego.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD gaz Rosja Władimir Putin Nord Stream 2 Gazprom

Operator Nord Stream 2 prześle gaz bez zezwolenia? Wątpliwości w sprawie uruchomienia gazociągu

"Walka o bałtycki gazociąg Nord Stream 2 osiągnęła nowy poziom eskalacji. Wiele wskazuje na to, że rosyjski gaz ziemny będzie wkrótce dostarczany rurociągiem do Niemiec, choć nie uzyskano jeszcze na to wszystkich pozwoleń" - pisze portal RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND).
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ceny Gazprom gaz ziemny Nord Stream 2 polityka Rosja Niemcy energetyka energia ŚWIAT Europa infografika

Prezes Instytutu Jagiellońskiego: Polsce nie grozi szantaż cenowy Gazpromu

Polska dzięki gazoportowi imienia Lecha Kaczyńskiego i Baltic Pipe, będzie mniej zależna od dyktatu cenowego Gazpromu, który obecnie odczuwa Europa. Poszukiwanie nowych kierunków dostaw gazu LNG, planowany pływający gazoport, rozbudowa zbiorników - to wszystko daje nam więcej swobody działania w pozyskiwaniu gazu niż innym krajom UE - powiedział Marcin Roszkowski prezes Instytutu Jagiellońskiego w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Nord Stream 2 gaz ziemny Rosja Unia Europejska PGNiG

Kolejna wielka umowa na dostawy gazu LNG do Polski. Sasin: to krok na drodze do pełnego bezpieczeństwa energetycznego

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisało aneksy do umów z amerykańskimi spółkami Venture Global LNG na zwiększone dostawy gazu z Zatoki Meksykańskiej. W efekcie łączny wolumen LNG, które PGNiG będzie odbierać od Venture Global LNG, wzrośnie z 3,5 do 5,5 miliona ton rocznie, co odpowiada 7,4 miliarda metrów sześciennych po regazyfikacji.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA gaz ziemny bezpieczeństwo energetyczne Jacek Sasin polityka POLSKA PGNiG

"To kwestia naszego bezpieczeństwa". Jest zgoda na budowę trzeciego zbiornika LNG w Świnoujściu

Polska konsekwentnie rozbudowuje infrastrukturę, zwiększająca bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju. Przykładem jest terminal LNG w Świnoujściu, który właśnie otrzymał zgodę na budowę trzeciego zbiornika, dzięki czemu w jego zbiornikach będzie można przechowywać 500 tys. metrów sześciennych płynnego gazu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA bezpieczeństwo energetyczne gaz ziemny Świnoujście