Polskie Radio
Section05

Lech Wałęsa

"Paweł Adamowicz wpędził swoją partię w ogromne kłopoty"

Lech Wałęsa zaapelował w do prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, aby podporządkował się sugestiom PO i nie kandydował na kolejną kadencję. Lider PO Grzegorz Schetyna zapowiedział, że jego partia chce wystawić w wyborach na prezydenta Gdańska kandydata szerokiej koalicji „antyPiS”. O braku poparcia PO dla startu w wyborach prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza mówili w audycji Gorący Temat politolog prof. Kazimierz Kik i Eliza Olczyk z „Wprost”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Gdańsk wybory samorządowe Eliza Olczyk Kazimierz Kik Paweł Adamowicz Jarosław Wałęsa

Polska klasa polityczna po 1989 roku

- Od dłuższego czasu żyjemy w rzeczywistości, w której toczy się spór nie o komunizm, ale o postkomunizm – zauważył w audycji Szukając Dziury w Całym Filip Memches. O obrazie polskiej klasy politycznej wyłaniającym się z książki „Żadna zmiana. O niemocy polskiej klasy politycznej po 1989 roku” rozmawiali ponadto jej autor Stefan Sękowski i Rafał Ziemkiewicz z „Do Rzeczy”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka komunizm

W "złotej klatce". Kulisy pobytu Lecha Wałęsy w Arłamowie

– Lech Wałęsa formalnie nie został internowany, został "zaproszony" na rozmowy z rządem. Rozmów nie było, a Wałęsa był pod "opieką" BOR – powiedział w Kulisach Spraw dr Grzegorz Majchrzak z Instytutu Pamięci Narodowej. W Polskim Radiu 24 historyk mówił o półrocznym pobycie byłego przywódcy "Solidarności", w czasie stanu wojennego, w ośrodku rządowym w Arłamowie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 stan wojenny PRL Solidarność Jan Kułaj Arłamów

"Dokumenty o współpracy Wałęsy z SB trafiły do Rosjan"

- Rosjanie mieli możliwość używania dokumentów dotyczących agenturalnej przeszłości Lecha Wałęsy jako szantażu – powiedział w Polskim Radiu 24 ekspert ds. służb specjalnych, członek komisji likwidacyjnej i weryfikacyjnej WSI Piotr Woyciechowski. Gość mówił też w audycji m.in. o działaniach Urzędu Ochrony Państwa.
Zobacz więcej na temat:  komunizm PRL MSW Rosja UOP historia Polski Piotr Wojciechowski Dorota Kania POLSKA

„W konstytucji uśpione są ogromne prerogatywy prezydenta"

- Uprawnienia prezydenta są ogromne, z których nie zawsze sobie zdajemy sprawę. Głowa państwa nie zawsze z nich korzysta. Prezydent nie tylko jest najwyższym zwierzchnikiem sił zbrojnych, reprezentantem państwa w stosunkach zewnętrznych, gwarantem nienaruszalności i suwerenności państwa, ale ma wprost z konstytucji uprawnienie do czuwania nad przestrzeganiem konstytucji przez wszystkie inne organy – tak o kompetencjach prezydenta mówił w Polskim Radiu 24 były senator i sędzia Trybunału Stanu Piotr Andrzejewski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 prezydent konstytucja konstytucja 3 maja