Polskie Radio
Section05

Magda Kuydowicz

Krystian Lupa - wielki wizjoner polskiego teatru. Próba portretu wielowymiarowego w audycji "W antrakcie"

Profesor Krystian Lupa to niewątpliwie wielki wizjoner polskiego teatru, uznany reżyser teatralny znany na całym świecie, pedagog, pisarz, filozof. Bardziej doceniany we Francji niż w Polsce ze względu na poetykę snu, niezwykłą sceniczną, autorską narrację i przywiązanie do słowa. Audycja "W antrakcie" poświęcona została jego niezwykłej sylwetce, na kilka dni przed osiemdziesiątymi urodzinami profesora.
Zobacz więcej na temat:  Malwina Kiepiel Krystian Lupa TEATR KULTURA Trójka

Joanna Liszowska: życie jest piękne, życie jest jedno i jest krótkie. Trzeba z niego korzystać

Jest aktorką filmową, telewizyjną, teatralną, jest też aktorką śpiewająca (z powodzeniem), ale jak sama mówi, przede wszystkim jest mamą. Joanna Liszowska największą rozpoznawalność zdobyła dzięki roli Patrycji w serialu "Przyjaciółki". Kręcąc kolejny jego sezon występuje równocześnie w warszawskich teatrach, wystawia monodram i przygotowuje recital. Prawdziwa aktorka pracująca, która żadnej sceny się nie boi…
Zobacz więcej na temat:  Malwina Kiepiel joanna liszowska KULTURA kino TEATR telewizja rozmowa wywiad

Maja Komorowska: nie ma przepisu na bycie dobrym aktorem

– Oczywiście dużo można się nauczyć w szkole teatralnej, ale myślę, że to "coś", ta iskra boża, jak się dawniej mówiło, gdzieś musi w człowieku istnieć. Teraz wszystko zależy, z jakimi reżyserami się człowiek spotka. Myślę, że aktorów dobrych, zdolnych jest bardzo dużo. Miałam wielkie szczęście, że pracowałam z naprawdę wybitnymi reżyserami teatralnymi i filmowymi. Teraz do każdego filmu są castingi, moje życie tak się ułożyło, że nigdy ich nie miałam – mówi wybitna aktorka teatralna i filmowa, obecna na scenie od ponad pół wieku.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Maja Komorowska Malwina Kiepiel TEATR FILM KULTURA

Dorota Kolak o swojej drodze do aktorstwa. "Byłam bardzo zdeterminowana" [WIDEO]

Aktorstwo dla Doroty Kolak było marzeniem, któremu towarzyszyła pewność, że nic innego nie chce w życiu robić. – Byłam siedemnastolatką i nagle pojawił się krach tych marzeń. Okazało się, że jest to niemożliwe – przyznaje aktorka, mówiąc o swojej wygranej walce z wadą wymowy, która wydawała się przekreślać marzenia o szkole aktorskiej. 
Zobacz więcej na temat:  Malwina Kiepiel Trójka TEATR Krzysztof Warlikowski KULTURA

Konrad Imiela: bycie artystą i uprawianie sztuki to rodzaj zabawy

– Bycie artystą i uprawianie sztuki to jest rodzaj zabawy. Czasami mniej lub bardziej dziecięcej. Kiedy odwołamy się do wyobraźni, jaką mają dzieci, wtedy nie ma dla nas granic – przypomina Konrad Imiela. Aktor, kompozytor, autor tekstów piosenek i reżyser teatralny w radiowej Trójce opowiedział m.in. o postrzeganiu pracy aktora oraz spektaklu "Instrukcje", który przygotowuje wraz ze studentami Akademii Teatralnej.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Malwina Kiepiel KULTURA spektakl aktorstwo aktor Konrad Imiela

Jacek Braciak: zawód aktora pozwala mi na bezkarne korzystanie z ciemnej strony mej natury

Jacek Braciak jest cenionym aktorem teatralnym i filmowym, grał również w kilku serialach, chętnie wspólpracuje z Teatrem Polskiego Radia. W rozmowie z Malwiną Kiepiel i Magdą Kuydowicz opowiada o swoim podejściu do zawodu aktora i doświadczeniach reżyserskich. Ujawnia także, co najbardziej lubi robić w czasie wolnym.
Zobacz więcej na temat:  Malwina Kiepiel Jacek Braciak KULTURA TEATR FILM aktorstwo Trójka

"Dojrzewanie w tej branży to branie odpowiedzialności". Michał Walczak o teatrze

Jak co tydzień dwie pasjonatki sztuki scenicznej, Malwina Kiepiel i Magda Kuydowicz, opowiadają o spektaklach, festiwalach i imprezach związanych z teatrem, które odbywają się w całej Polsce i nie tylko. Rozmawiają także z twórcami – aktorami, reżyserami, kompozytorami i dramatopisarzami. Tym razem ich gościem jest Michał Walczak, dyrektor Teatru Rampa, dramatopisarz, reżyser, współtwórca słynnego "Pożaru w burdelu".
Zobacz więcej na temat:  Malwina Kiepiel KULTURA TEATR Warszawa Trójka

Tragiczna historia z łódzkiej filmówki w słuchowisku "Post Mortem. Historii Zofii Dwornik"

Słuchowisko"Post Mortem. Historii Zofii Dwornik" autorstwa Mikołaja Szczęsnego i Sebastiana Adamkiewicza zostało nagrodzone Grand Prix 22. Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" w Zamościu. Produkcja opowiada o studentce łódzkiej Szkoły Filmowej, która w 1950 roku została aresztowana i skazana za powiedzenie prawdy o zbrodni w Katyniu.
Zobacz więcej na temat:  Malwina Kiepiel Trójka Dwa Teatry

Wejść w dialog z Szekspirem. Przygotowania do 27. Festiwalu Szekspirowskiego

– Szekspir, zdaje się, jest przez młodych reżyserów dosyć niepoważany, uważany za "dziadersa". (...) Ale jakby pogrzebać głębiej, to od Szekspira można się wspaniale odróżnić i wejść z nim w dialog – mówiła w audycji "W antrakcie" dyrektorka Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego i 27. Festiwalu Szekspirowskiego Agata Grenda. Impreza rozpocznie się 26 lipca i potrwa do 6 sierpnia; na uczestników czekać będzie m.in. dziesięć premierowych spektakli.
Zobacz więcej na temat:  Malwina Kiepiel Trójka KULTURA William Szekspir festiwal szekspirowski

"Przy dobrej kobiecie życie nie boli". Michał Czachor o "Melodramacie" w Teatrze Powszechnym

– Ten spektakl jest o nieumiejętności wyjścia z trudnej relacji, bólu, cierpieniu i niezrozumieniu tego, co się dzieje –  zaznacza Michał Czachor, aktor teatralny i filmowy. "Melodramat" zapożycza osoby dramatu od "Pętli" Marka Hłaski oraz film Jerzego Hasa o tym samym tytule. Jak spektakl mierzy się z wyzwaniami współuzależnień? Dlaczego "Przy dobrej kobiecie życie nie boli"?
Zobacz więcej na temat:  Malwina Kiepiel Trójka TEATR Michał Czachor uzależnienia