Polskie Radio
Section05
Martyna Podolska

"Ludzie" - film fabularny o agresji Rosji na Ukrainę. Ślesicki: okrucieństwo wojny najbardziej dotyka cywilów

"Ludzie" to pierwszy polski pełnometrażowy film fabularny o agresji Rosji na Ukrainę. - To nie jest film o żołnierzach, tylko o cywilach, którzy nagle trafiają w chaos wojny i znajdują się w jakimś koszmarze - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Maciej Ślesicki, reżyser i scenarzysta, współzałożyciel i nauczyciel akademicki Warszawskiej Szkoły Filmowej. 
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska FILM kino Maciej Ślesicki reżyser wojna na Ukrainie film polski

Dokumentowanie rosyjskiej inwazji na Ukrainę. "Ważne jest, by pokazać historie zwykłych ludzi"

- Bardzo chcielibyśmy, żeby tego filmu nie było i wydarzenia, które w nim pokazujemy, nigdy się nie zdarzyły; by Ukraińcy nie musieli tego przeżywać - mówi Wasylisa Stepanenko, ukraińska dziennikarka oraz członkini trzyosobowej ekipy, która przez pierwsze trzy tygodnie inwazji dokumentowała wydarzenia w Mariupolu i z nagrań stworzyła wspólnie film dokumentalny "20 dni w Mariupolu".
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska wojna na Ukrainie Mariupol Ukraina Oscary 2024

"Sami swoi". Skąd Andrzej Mularczyk wziął pomysł na trylogię?

Andrzej Mularczyk jest pisarzem, scenarzystą, dokumentalistą i autorem licznych słuchowisk. Od lat 50. XX wieku związany jest z Polskim Radiem. Przyjaciel Jedynki i twórca kultowej trylogii "Sami Swoi". Pretekstem do spotkania i rozmowy stała się premiera prequelu serii pt. "Sami swoi. Początek".
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Mularczyk film polski Sami swoi. Początek pisarz scenariusz Artur Żmijewski Martyna Podolska

Premiera spektaklu "Geniusz". Jacek Braciak: nie mogę doczekać się na pierwszych widzów

Otrzymał nominację do Orłów - Polskich Nagród Filmowych za rolę Tadeusza "Kosa" Kościuszki w filmie Pawła Maślony "Kos", a w najbliższy czwartek w Teatrze Polonia w Warszawie odbędzie się premiera spektaklu "Geniusz" w reżyserii Jerzego Stuhra, w którym zagra Józefa Stalina - jedną z głównych ról. Gościem audycji "Spotkanie z..." był Jacek Braciak. 
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Jacek Braciak aktorstwo FILM TEATR spektakl film polski Paweł Maślona Jerzy Stuhr Orły 2024

"Ultima Thule" wchodzi do kin. Jakub Gierszał: to historia kameralna, intymna

"Ultima Thule" to opowieść o młodym mężczyźnie, który w poszukiwaniu siebie samego wyrusza na odległą brytyjską wyspę, zamieszkaną zaledwie przez kilkadziesiąt osób. W rolę Bartka wciela się Jakub Gierszał. - To historia kameralna, intymna - mówi w rozmowie z Martyną Podolską. 
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska film polski konkurs chopinowski kino Jakub Gierszał aktorstwo KULTURA Ultima Thule Biała odwaga Klaudiusz Chrostowski

"Czemu jesteście zmieszani?". Dyrektor 15. Festiwalu Nowe Epifanie: bogaty i wielobarwny program

"Czemu jesteście zmieszani?" - pod takim hasłem w najbliższą środę (14 lutego) w Warszawie rozpocznie się 15. Festiwal Nowe Epifanie. Tematyka prezentowanych spektakli, filmów i koncertów ogniskować się będzie wokół spraw trudnych: chorób, cierpienia, śmierci i żałoby, co ma przysłużyć się kontemplacji czasu Wielkiego Postu. 
Zobacz więcej na temat:  Nowe Epifanie Martyna Podolska Paweł Dobrowolski wiara Kościół Wielki Post spektakl

Kargul i Pawlak powracają na ekran. Adam Bobik: nie staramy się kopiować

Dobrze znani bohaterowie kultowych komedii sprzed lat powracają. Tym razem Kargulów i Pawlaków poznamy jako młodych chłopaków jeszcze sprzed przesiedlenia z Kresów. W piątek 16 lutego do kin wejdą "Sam swoi. Początek". Film w reżyserii Artura Żmijewskiego oparty jest na oryginalnym scenariuszu Andrzeja Mularczyka. - Cały czas towarzyszyła mi wdzięczność Bogu, że coś niewiarygodnego wydarza się w moim życiu - mówi Adam Bobik, który wciela się w obrazie w rolę Kazimierza Pawlaka.
Zobacz więcej na temat:  film polski Adam Bobik aktor Sami swoi. Początek Martyna Podolska kino

Polskie Nagrody Filmowe "Orły". Kto otrzymał nominacje do "polskich Oscarów"?

Polskie Nagrody Filmowe "Orły" przyznawane są przez Polską Akademię Filmową od roku 1999. Trwa 26. edycja wydarzenia, ogłoszenie wyników nastąpi 4 marca. Najwięcej nominacji otrzymał film "Kos" Pawła Maślony (16). Doceniono również "Doppelgängera. Sobowtóra" Jana Holoubka (13) i "Filipa" Michała Kwiecińskiego (13). Patronat nad wydarzeniem objęło Polskie Radio.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Nagrody Filmowe Orły Martyna Podolska film polski Polska Akademia Filmowa Dariusz Jabłoński film Kos

"Miłość jak miód". Agnieszka Suchora: potrzebujemy prostych wzruszeń

Agnieszka Suchora jest aktorką filmową i teatralną. Od roku 1990 związana z Teatrem Współczesnym, a od piątku (9 lutego) na dużych ekranach będzie można oglądać ją w najnowszej produkcji pt. "Miłość jak miód". To komedia romantyczna opowiadająca o dwóch 50-letnich przyjaciółkach, które postanawiają otworzyć się na nowe doświadczenia i na miłość.
Zobacz więcej na temat:  aktorzy Martyna Podolska Agnieszka Suchora film polski komedia Miłość jak miód projektowanie przestrzeni projektowanie mody

"Krótka historia polskiego kina" powraca do sal studyjnych. Jakie filmy wybrano tym razem?

Po sukcesie pierwszej odsłony cyklu "Krótka historia polskiego kina" czas na część drugą. Tym razem akcent położony zostanie na "twórców osobnych", czyli tych, którzy nie wpisywali się w wiodące nurty, byli wręcz indywidualistami i pionierami.  
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska kino kina studyjne Krótka historia polskiego kina Krótka historia polskiego kina część II: twórcy osobni Tadeusz Konwicki Roman Polański Jerzy Skolimowski Henryk Kluba Andrzej Żuławski Grzegorz Królikiewicz Marek Piwowski Witold Leszczyński Barbara Sass Piotr Szulkin

Artur Paczesny doceniony za rolę w filmie "Tyle co nic". "To opowieść o wewnętrznym rozdarciu".

Artur Paczesny na co dzień jest aktorem Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu, wcześniej grał w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym w Koszalinie. Podczas 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni otrzymał nagrodę za główną rolę męską w filmie "Tyle co nic". W debiucie reżyserskim Grzegorza Dębowskiego gra Jarka - rolnika z krwi i kości, walczącego o polepszenie sytuacji mieszkańców wsi.
Zobacz więcej na temat:  aktorzy Martyna Podolska film polski Artur Paczesny

"Kos" już w kinach. Co twórcy i aktorzy uważają za najważniejszy element filmu?

Film "Kos" można oglądać w kinach od piątku (26.01). W "Magazynie bardzo filmowym" zaprosiliśmy na rozmowy z twórcami i aktorami. Zwrócili oni uwagę na to, jak istotne w przypadku tego dzieła są relacje między poszczególnymi bohaterami. 
Zobacz więcej na temat:  film polski Martyna Podolska Tadeusz Kościuszko Paweł Maślona Jacek Braciak Michał Zieliński Agnieszka Grochowska Bartosz Bielenia

Premiera filmu "Kos". Scenarzysta: zastawiliśmy pułapkę na producenta

W piątek, 26 stycznia, do kin wszedł "Kos", zwycięzca ostatniego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. - Producenci są bardzo zajęci, dlatego zastawiliśmy pułapkę. Wysyłaliśmy do producenta SMS-y od różnych znajomych, żeby przekonać go do tego, by otworzył maila ze scenariuszem - mówił w Dwójce Michał Zieliński, scenarzysta filmu w reżyserii Pawła Maślony.
Zobacz więcej na temat:  film polski kos Paweł Maślona Martyna Podolska Dwójka FILM KULTURA Tadeusz Kościuszko Jacek Braciak Michał Zieliński Bartosz Bielenia

Ze sceny na wielki ekran. Robert Gulaczyk: doświadczenie z teatru u mnie procentuje

- Mamy, jako środowisko filmowe, w czym kopać. Ciągle jest zapas świetnych aktorów, których można wyciągać - podkreśla w radiowej Jedynce Robert Gulaczyk. Aktor, który spędził kilkanaście lat na deskach teatrów, niedawno wystąpił w walczących o nominację do Oscara "Chłopach". W rozmowie z Martyną Podolską zdradził swoje najbliższe plany zawodowe i przypomniał, że w świecie filmowym działa wielu utalentowanych, nieznanych szerzej aktorów.
Zobacz więcej na temat:  aktorzy robert gulaczyk Martyna Podolska chłopi film polski