Polskie Radio
Section05

Ministerstwo Sprawiedliwości

Napięcie na linii Pałac Prezydencki – resort sprawiedliwości

Po wymianie złośliwości w mediach społecznościowych miedzy przedstawicielami Ministerstwa Sprawiedliwości a Kancelarią Prezydenta głos zabrał Zbigniew Ziobro. Prokurator Generalny zalecił rzecznikowi Prezydenta Dudy więcej skromności. Sytuację komentowali w Debacie Dnia Janusz Schwertner (onet.pl) i Marek Król (wSieci).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Andrzej Duda PiS Zbigniew Ziobro krs Sąd Najwyższy

"Weto to kubeł zimnej wody dla resortu sprawiedliwości"

- Odrzucenie przez prezydenta Andrzeja Dudę ustaw ws. Krajowej Rady Sądownictwa i Sądu Najwyższego to "kubeł zimnej wody" dla Ministerstwa Sprawiedliwości - uważa Tomasz Rzymkowski. Wiceprzewodniczący sejmowej komisji sprawiedliwości przyznał w radiowej Trójce, że w jego opinii w resorcie powinno dojść do zmian personalnych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka Sejm Andrzej Duda reforma sądownictwa Sąd Najwyższy Tomasz Rzymkowski Beata Michniewicz

"Kiedy w grę wchodzi dobro dzieci, nie ma sentymentów"

Z powodu migracji coraz więcej Polek i Polaków zawiera mieszane małżeństwa poza granicami kraju. Gdy dochodzi do konfliktu między rodzicami, spór najczęściej kończy się tragicznie dla dzieci. Według Konwencji Haskiej, dziecko powinno trafić bowiem do pierwotnego miejsca zamieszkania. To nie zawsze jest jednak najlepsze rozwiązanie. W Kulisach Spraw o problemie mówił wiceminister sprawiedliwości, Michał Wójcik.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 reforma sądownictwa dzieci Polacy za granicą Michał Wójcik

Po posiedzeniu Komisji Weryfikacyjnej. Komentarze

Zwrotem działki pod dawnym adresem Sienna 29 zajęła się we wtorek Komisja Weryfikacyjna. Zeznania złożyli: były warszawski radny Bartosz Dominiak oraz były wiceprezydent stolicy Jacek Wojciechowicz. Przed Komisją po raz kolejny nie pojawiła się Hanna Gronkiewicz-Waltz za co została ukarana grzywną w wysokości 3 tysięcy złotych. O posiedzeniu w Polskim Radiu 24 mówili Jan Popławski (Miasto Jest Nasze), mec. Maciej Górski (Instytut Badań nad Nieruchomościami) i Zofia Gońda (Wolne Miasto Warszawa).
Zobacz więcej na temat:  Komisja Weryfikacyjna Hanna Gronkiewicz-Waltz Warszawa reprywatyzacja

Weto prezydenta Dudy. Czy otrzymał wsparcie Kościoła?

Wiceministrowie sprawiedliwości i zarazem politycy Solidarnej Polski - Patryk Jaki i Michał Wójcik skrytykowali we wtorek decyzję o podwójnym wecie prezydenta ws. ustaw o Sądzie Najwyższym i KRS. W odpowiedzi rzecznik Andrzeja Dudy Krzysztof Łapiński zaznaczył, że nie wypada, by wiceministrowie pouczali prezydenta. Wypowiedzi komentował w Polskim Radiu 24 Maciej Chudkiewicz z Tygodnika Solidarność.
Zobacz więcej na temat:  Kościół Andrzej Duda Sąd Najwyższy Sejm Zbigniew Ziobro

Kornel Morawiecki: boję się wojny Polaków z Polakami

– Odpowiedzialność prezydenta jest ogromna, każdy dzień przetrzymywania tego stanu, to mnożenie krzywd ludzkich – mówił w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania Kornel Morawiecki z Wolnych i Solidarnych. W poniedziałek prezydent zapowiedział, że zawetuje ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i ustawę o Sądzie Najwyższym. W ciągu dwóch miesięcy ma opracować własne projekty zawetowanych ustaw.
Zobacz więcej na temat:  Kornel Morawiecki Sąd Najwyższy krs POLSKA Sejm PiS

"Skala nieprawidłowości przy reprywatyzacji gigantyczna"

– Z dotychczasowych prac komisji weryfikacyjnej wynika, że skala nieprawidłowości wokół reprywatyzacji była gigantyczna – mówił w Polskim Radiu 24 Mariusz Gierej z portalu mPolska24.pl. Komisja we wtorek zajmowała się kwestią zwrotu nieruchomości, której dawny adres to Sienna 29. Sprawę na naszej antenie komentował również Jan Śpiewak, aktywista miejski.
Zobacz więcej na temat:  Komisja Weryfikacyjna Warszawa Hanna Gronkiewicz-Waltz reprywatyzacja Patryk Jaki Jan Śpiewak

"Losowanie spraw eliminuje podejrzenie stronniczości"

– Ustawa o ustroju sądów powszechnych nie wpływa negatywnie na niezawisłość sędziów – mówił w Gorącym Temacie prof. Piotr Kruszyński, ekspert ds. prawa karnego z Uniwersytetu Warszawskiego. Prezydent podpisał dokument nowelizujący ustrój sądów, zdecydował o zawetowaniu ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda prezydent reforma sądownictwa Piotr Kruszyński Sąd Najwyższy krs Zbigniew Ziobro ustawa o ustroju sądów powszechnych

[TRANSMISJA] Komisja weryfikacyjna bada sprawę Siennej 29

Bartosz Dominiak oświadczył, że nie zajmował się sprawami reprywatyzacji. Były warszawski radny został wezwany na posiedzenie komisji, która zajmuje się zwrotem działki pod dawnym adresem Sienna 29 w Warszawie. Jacek Wojciechowicz, były wiceprezydent stoli, który również stawił się na wezwanie komisji, powiedział że nigdy nie słyszał o przypadkach dzikiej reprywatyzacji, także podczas spotkań zespołu koordynującego. Po raz czwarty na przesłuchanie nie stawiła się prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.
Zobacz więcej na temat:  reprywatyzacja Hanna Gronkiewicz-Waltz Warszawa Patryk Jaki

Jest nieścisłość legislacyjna w ustawie o Sądzie Najwyższym

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro przyznał w rozmowie z Polskim Radiem, że w ustawie o Sądzie Najwyższym znalazła się "nieścisłość legislacyjna". Chodzi o różne zapisy, dotyczące liczby kandydatów na Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego, którego wskazuje prezydent spośród kandydatów Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego. 
Zobacz więcej na temat:  reforma sądownictwa Sąd Najwyższy Zbigniew Ziobro Stanisław Karczewski Senat Sejm Krzysztof Łapiński prezydent Andrzej Duda

Ustawa o SN. "Przed bardzo trudną decyzją stoi prezydent"

- W Polsce elity podzieliły się. Każda ma swój kanał komunikacyjny i każda reaguje emocjonalnie. Ocenia się przynależność do danego ugrupowania a nie wchodzi się w analizę merytoryczną treści wypowiedzi. Przez to wypowiedź nie jest analizowana i to jest największy problem – powiedział w Polskim Radiu 24 Roman Mańka z Fundacji Fibre. Gośćmi byli także Michał Kolanko z "Rzeczpospolitej" i Paweł Musiałek z Centrum Analizm Klubu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  Sąd Najwyższy krs reforma sądownictwa sądownictwo Andrzej Duda prezydent Michał Kolanko protesty w Warszawie PiS KOD

"Koszty polityczne, które PiS poniesie, mogą być wysokie"

Ustawą o Sądzie Najwyższym zajmuje się Senat. Późno w nocy, po kilku godzinach prac, senacka komisja praw człowieka, praworządności i petycji zdecydowała o przyjęciu ustawy bez poprawek. O reformie sądownictwa w Polskim Radiu 24 mówili mec. Paweł Jabłoński, prawnik dr Tymoteusz Zych (Ordo Iuris), dr Andrzej Anusz (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego), mecenas Artur Wdowczyk i Bartosz Pilitowski z Fundacji Court Watch.
Zobacz więcej na temat:  reforma sądownictwa sądownictwo Sąd Najwyższy krs Andrzej Anusz Artur Wdowczyk Senat PiS

Dlaczego Polacy wyszli protestować?

W całej Polsce odbyły się protesty przeciwników poselskiego projektu ustawy dotyczącej zmian w Sądzie Najwyższym. Oprócz demonstracji organizowanych przez partie opozycyjne czy Komitet Obrony Demokracji, odbywały się też zgromadzenia pod hasłem „łańcuch światła”. O manifestacjach, ich genezie i znaczeniu, w Polskim Radiu 24 mówił Piotr Pałka z portalu Rebelya.pl.
Zobacz więcej na temat:  protesty w Warszawie protest reforma sądownictwa Sąd Najwyższy krs Warszawa PiS

„PiS nie otrzymał mandatu do zmian w konstytucji”

Senacka Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji opowiedziała się za przyjęciem bez poprawek ustawy o Sądzie Najwyższym. Wnioskowali o to senatorowie Prawa i Sprawiedliwości, liczne poprawki zgłaszała Platforma Obywatelska, która chciała też odrzucenia ustawy. – To nie jest przywrócenie sądów obywatelom, ale partii rządzącej – mówił w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania b. premier Leszek Miller.
Zobacz więcej na temat:  Leszek Miller Sąd Najwyższy SLD krs konstytucja Prawo i Sprawiedliwość PiS reforma sądownictwa