Polskie Radio
Section05

OZE

OZE jako droga do sprawiedliwej transformacji energetycznej. Podsumowanie Kongresu 590

Dwa dni obrad, dyskusji i rozważań. Dziesiątki paneli, setki ekspertów, analityków, zagranicznych specjalistów od geopolityki. Zakończył się Kongres 590, którego tematem przewodnim była transformacja energetyczna, przyszłość gospodarki w postpandemicznej rzeczywistości oraz rozwój infrastruktury w kontekście Krajowego Planu Odbudowy. Honorowymi gośćmi kongresu był prezydent Andrzej Duda oraz premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Kongres 590 ekologia klimat wodór energetyka energia odnawialna POLSKA

Eksperci: zielona i konkurencyjna energetyka będzie niezbędna dla szybkiego wzrostu gospodarki po pandemii

Transformacja energetyczna to nie tylko realizacji unijnych założeń, ale także wymóg czasów. To zabezpieczenie dostaw energii do wielu innych branż, co jest szczególnie potrzebne w okresie szybkiego wzrostu gospodarczego  - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": prof. Zbigniew Krysiak, wykładowca SGH i prezes Instytutu Myśli Schumana oraz Piotr Palutkiewicz ekspert Warsaw Enterprise Institute.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Kongres 590 eksport inwestycji infrastrukturalne UE fundusze unijne cyfryzacja biznesu wodór

Polski miks energetyczny. Odnawialne źródła energii wypierają węgiel

"Polityka energetyczna Polski do 2040 r." (PEP2040) to najnowsza strategia rządowa, która stanowi jasną wizję rozwoju Polski w zakresie transformacji energetycznej, tworząc podstawę wydatkowania środków unijnych związanych z sektorem energii. - Przed nami wyzwanie, jakim będzie zbudowanie nowego systemu energetycznego w najbliższych dwóch dekadach - podkreśla minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. Polityka energetyczna Polski jest jednym z tematów trwającego właśnie Kongresu 590.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA węgiel gaz ziemny fotowoltaika ministerstwo klimatu Kongres 590

Nawet 4 bln dolarów rocznie na transformację energetyczną. Europa Środkowa musi przyspieszyć

W skali globalnej zużycie energii z OZE rośnie w tempie kilkukrotnie szybszym niż energii konwencjonalnej - wynika z raportu Banku Pekao na temat perspektyw sektora OZE w Polsce na tle trendów globalnych i regionalnych. Zdaniem analityków wszystko wskazuje na nieuchronne przyspieszenie "zielonej rewolucji".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA klimat ochrona środowiska Pekao Jerzy Kwieciński fundusze unijne

ANALIZA Szczyt Klimatyczny TOGATAIR 2021 nowym impulsem do rozwoju zielonej transformacji polskiej gospodarki

Zakończył się Szczyt Klimatyczny TOGETAIR 2021. Trzydniowa konferencja pełna wystąpień, debat i dyskusji dotyczyła zmian klimatycznych w pięciu obszarach tematycznych: ziemia, ogień, powietrze, woda i człowiek. Organizatorzy imprezy mają nadzieję, że dyskusje ekspertów pomogą wytyczyć nowe kierunki zmian naszej gospodarki.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse biznes technologia paliwa alternatywne atom powietrze energetyka energia atomowa ekologia wodór energia elektryczna

"Element reindustrializacji polskiego przemysłu stoczniowego". Bartosz Sawicki o budowie farm wiatrowych

- Mamy ambicje, by w momencie gdy wystartujemy z budową farm wiatrowych, a plany dotyczą 2023 r., mieć już zorganizowany przemysł, który zapewni co najmniej 50 proc. udział polskich firm w łańcuchu dostaw - mówił w Polskim Radiu 24 Bartosz Sawicki (Biznes Alert). 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA odnawialne źródła energii wiatr Bałtyk energetyka energia energia odnawialna

Spory zysk mimo pandemii. Tauron podsumował ubiegły rok i ujawnił strategię inwestycyjną

Grupa energetyczna Tauron spodziewa się w tym roku utrzymania ubiegłorocznego poziomu zysku EBITDA oczyszczonego o zdarzenia jednorazowe. - Niższe niż w ubiegłym roku będą wydatki na inwestycje – ocenił w czwartek wiceprezes Taurona ds. finansowych Marek Wadowski. Dziś nowym prezesem zarządu spółki został Paweł Strączyński.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka inwestycje Tauron Polska Energia węgiel zysk

Eksperci: wartość złotego spada, przed nami wzrost inflacji

Wszystko wskazuje na to, że za chwilę zanotujemy najniższą w historii wartość złotego wobec euro. Musi to skutkować rosnącą inflacją, która raczej przekroczy 3,5 proc. Stracą importerzy i nabywcy, zyskają eksporterzy. Na rynku jest zbyt dużo pieniądza, a zachęty do większej konsumpcji w dobie powtarzających się lock downów nie mogą przynieść oczekiwanych efektów. Kredyt jest tani, ale zaciągając go trzeba być ostrożnym i analizować np. pewność zatrudnienia – mówili goście "Rządów Pieniądza": Monika Kurtek z Banku Pocztowego i Marcin Roszkowski z Instytutu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja stopy procentowe eksport NBP

Tauron uruchomił farmę fotowoltaiczną w woj. zachodniopomorskim. To kolejny krok w stronę Zielonego Zwrotu

Tauron uruchomił farmę fotowoltaiczną zlokalizowaną w gminie Choszczno w województwie zachodniopomorskim. To pierwsza farma wybudowana przez spółkę Tauron Ekoenergia i drugi taki obiekt w ramach grupy kapitałowej. Elektrownia o mocy 6 MW zaspokoi zapotrzebowanie na energię elektryczną ok. 2,5 tys. gospodarstw domowych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Tauron Polska Energia fotowoltanika energia elektryczna POLSKA

Wysokie ceny emisji CO2 to efekt spekulacji? Sytuacja grozi dalszym wzrostem cen energii

Stale rosnący import energii elektrycznej jest niepokojący, a utrzymanie się cen emisji CO2 na poziomie 40 euro za tonę grozi dalszym jego wzrostem - ocenia wiceprezes PGE Paweł Strączyński. Taki scenariusz grozi według niego wygaszaniem krajowej kogeneracji, czyli łączenia produkcji prądu i ciepła w jednym procesie.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka ceny prąd dwutlenek węgla energia elektryczna