Polskie Radio
Section05

Partnerstwo Wschodnie

Szef MSZ: Partnerstwo Wschodnie wymaga wzmocnienia

-  Dostrzegamy zróżnicowanie tych państw, chcemy je jednak traktować jako jedną grupę (...). Konsultowałem dzisiaj ideę powołania być może w ramach państw Partnerstwa Wschodniego jakiegoś sekretariatu, który by utrzymywał stałe kontakty z Unią Europejską, być może prezydencji, by też miała bezpośredni kontakt z prezydencją Unii Europejskiej w celu przygotowywania odpowiednich programów -  mówił minister Jacek Czaputowicz po spotkaniu z szefem MSZ Azerbejdżanu Elmarem Mammadiarowem.
Zobacz więcej na temat:  MSZ Europa Rosja Azerbejdżan wojsko POLSKA

NASZ WYWIAD Gruziński ekspert: Europa powinna podzielać odwagę Lecha Kaczyńskiego

- W Tbilisi Lech Kaczyński pokazał Europejczykom, jak ważna jest odwaga, by w istotnym momencie być liderem, działać, poprowadzić innych. Nikt nie może zaprzeczyć, że Europejczycy powinni rozumieć i podzielać tę jego odwagę. To bardzo ważny wkład Lecha Kaczyńskiego w dziedzictwo Polski, Europy - mówi portalowi PolskieRadio24.pl Kakha Gogolaszwili, gruziński analityk. Podkreśla duży wkład byłego prezydenta w drogę Gruzji ku Zachodowi i Unii Europejskiej.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Lech Kaczyński Gruzja katastrofa smoleńska Rumunia Unia Europejska NATO Smoleńsk 2022

TYLKO U NAS Jak ożywić Partnerstwo Wschodnie? Plan polskich analityków

- Unia Europejska powinna podnieść rangę relacji z państwami stowarzyszonymi - może zaoferować im nowy format współpracy politycznej, np. organizację specjalnych spotkań ministrów spraw zagranicznych - proponują autorzy raportu Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, przygotowanego na 10-lecie Partnerstwa Wschodniego. To tylko jeden z pomysłów polskich analityków.
Zobacz więcej na temat:  TYLKO U NAS Unia Europejska Raport Białoruś Białoruś Polski Instytut Spraw Międzynarodowych

NASZ WYWIAD Szef MSZ Litwy: USA i Rosja mogą jeszcze ocalić traktat INF

Rosja od szeregu lat nie stosowała się do zapisów traktatu INF. Może dlatego prezydent USA Donald Trump zdecydował się użyć innej taktyki i ostrzegł, że USA mogą się wycofać z tego traktatu. Wierzę, że to jeszcze się nie stało. Może należy uznawać to za rodzaj presji na Rosję, by zmieniła swoją politykę – powiedział minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkevičius portalowi PolskieRadio24.pl przy okazji Warsaw Security Forum.
Zobacz więcej na temat:  Litwa relacje polsko-litewskie Ukraina Rosja Białoruś Raport Białoruś NASZ WYWIAD Europa traktat INF

NASZ WYWIAD Andrzej Poczobut: apelujemy o legalizację Związku Polaków

Mowa jest o ociepleniu w relacjach Polski i Unii Europejskiej z Mińskiem. Jednak Związek Polaków na Białorusi wciąż musi działać nielegalnie, a w ostatnich latach pogorszyła się m.in. sytuacja polskiej oświaty na Białorusi – powiedział portalowi PolskieRadio.pl Andrzej Poczobut, dziennikarz i działacz mniejszości polskiej na Białorusi.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś NASZ WYWIAD Białoruś Andrzej Poczobut Związek Polaków na Białorusi Unia Europejska Aleksander Łukaszenka

TYLKO U NAS Wiceminister: Polska nie porzuca Partnerstwa Wschodniego

Partnerstwo Wschodnie nie jest cudownym lekarstwem na wszystkie problemy. Wyglądałoby inaczej, gdyby w UE było 28 Polsk. Jednak to wspólna inicjatywa całej UE, w tym jest jego siła i musimy je pielęgnować i rozwijać – o tym mówił na konferencji po V Szczycie PW wiceszef dyplomacji Bartosz Cichocki. Były wcześniej obawy, że może to być ostatni szczyt – zauważył dyrektor PISM Sławomir Dębski.
Zobacz więcej na temat:  TYLKO U NAS ŚWIAT Ukraina Białoruś MSZ Sławomir Dębski

NASZ WYWIAD Ręka Rosji, prowokacje? ”Groźny kryzys na linii Mińsk-Kijów"

Mińsk jest w słabszej pozycji i jego zakres niezależności od Rosji wynika raczej z uwarunkowań rosyjskich niż z własnej siły oporu – mówił Kamil Kłysiński, ekspert OSW, w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl. Głęboki kryzys w relacjach Mińska i Kijowa też jest na rękę Rosji – zauważa.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Białoruś Raport Białoruś Ukraina ŚWIAT Ośrodek Studiów Wschodnich Unia Europejska Rosja

Partnerstwo Wschodnie. "Te państwa są już częściowo w UE"

– Przyjęta deklaracja powinna być bardziej ambitna i potwierdzać europejskie aspiracje krajów Partnerstwa Wschodniego – powiedziała premier Beata Szydło po zakończeniu szczytu Partnerstwa Wschodniego. Unia Europejska oraz Gruzja, Mołdawia i Ukraina, przyjęły wspólną deklarację, w której wskazano, w jaki sposób chcą rozwijać dalszą, wzajemną współpracę. W Świecie w Powiększeniu komentarz dra Pawła Kowala z Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Beata Szydło