Polskie Radio
Section05

PiS

Premier Morawiecki: Przemoc domowa jest niedopuszczalna

„Walka z przemocą w rodzinie będzie jednym z priorytetów rządu” - powiedział po pierwszym posiedzeniu rządu w funkcji premiera Mateusz Morawiecki. Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów zajmowała się projektem zaostrzającym kary dla sprawców przemocy rodzinnej i kwestią uszczelnienia kontroli transportu. O dzisiejszym posiedzeniu Rady Ministrów mówiła w audycji Północ-Południe rzeczniczka min. rządu Joanna Kopcińska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mateusz Morawiecki expose premiera Mateusza Morawieckiego

"Zmiana premiera to przygotowanie do wyborów samorządowych"

- Te najważniejsze, złe zmiany tego rządu, jak reforma sądownictwa czy edukacji, już się dokonały. Myślę więc, że zmiana pani premier Szydło, która była twarzą tych zmian, na kogoś, kto nie ma za sobą takiego obciążenia, to taka ucieczka do przodu - powiedział w "Sygnałach dnia" Paweł Rabiej z Nowoczesnej.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Rabiej wybory samorządowe Piotr Gociek Nowoczesna Platforma Obywatelska POLSKA

„Państwo się nie wycofuje, tylko chce pomagać w rozwoju”

Zdaniem Mateusza Morawieckiego przyjęta przez rząd Strategia na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju juz przynosi efekty. W całej Unii Europejskiej 2/3 miejsc pracy w przemyśle, 223 tysiące, powstało właśnie w Polsce - oświadczył premier. Jak dodał są to miejsca pracy coraz lepiej płatne. O wizji gospodarczej Mateusza Morawieckiego mówili w audycji Debata Poranka Maciej Chudkiewicz („Tygodnik Solidarność”) i Adam Ostolski (Krytyka Polityczna).
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Morawiecki Rząd RP przemysł Prawo i Sprawiedliwość Ministerstwo Rozwoju Strategia Odpowiedzialnego Rozwoju

"Ludzie chcą jeździć samochodami elektrycznymi"

W najbliższym czasie rząd powinien przyjąć projekt ustawy o elektromobilności. W Polsce w pierwszej kolejności elektryfikowany ma być transport publiczny, a do 2025 roku do drogach ma jeździć milion elektrycznych pojazdów. – Mamy już dwa polskie autobusy elektryczne. Mówimy o nowym rynku - aut napędzanych w oparciu o paliwa alternatywne. Rolą państwa jest stworzenia warunków prawnych i finansowych, by warunki wejścia na rynek były właściwe – mówił w audycji 24 Pytania wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rozwój Ministerstwo Rozwoju Mateusz Morawiecki Prawo i Sprawiedliwość

Małgorzata Wypych: Eskalacja przemocy jest niebezpieczna

- Próba podpalenia biura Beaty Kempy to kolejny atak na biuro poselskie. Nasze biura znajdują się w pobliżu mieszkań. Tak było w przypadku biura Beaty Kempy. Gdyby nie zareagował alarm, to mieszkańcy mogliby zostać zaczadzeni. Osoba zatrzymana wykrzykiwała, że nienawidzi partii. To atak bezpośredni, przypominał morderstwo Dariusza Rosiaka sprzed kilku lat. Moje biuro padło też celem ataku – był spray na szybach – mówiła w audycji Jeden Na Jednego posłanka PiS Małgorzata Wypych.
Zobacz więcej na temat:  Beata Kempa Prawo i Sprawiedliwość Sejm Hanna Gronkiewicz-Waltz reprywatyzacja

"Z osobą Mateusza Morawieckiego wiązane są duże nadzieje”

- Mateusz Morawiecki podkreślił w expose znaczenie programu prospołecznego, dystansował się od wpływu obcego kapitału, przedstawił wizje, które mają się zrealizować w różnych wielkich projektach gospodarczych takich jak Centralny Port Komunikacyjny czy wielka reforma służby ochrony zdrowia. Podkreślał przy tym wspólnotowość. Mówił nie tylko o Zjednoczonej Prawicy, ale o zjednoczonej Polsce – zaznaczył w Podsumowaniu Tygodnia Michał Wróblewski z Faktu. O zmianie premiera mówił także Antoni Trzmiel z TVP.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mateusz Morawiecki Prawo i Sprawiedliwość Grzegorz Schetyna Platforma Obywatelska

KRRiT: Postępowanie ws. kary dla TVN trwało wiele miesięcy

„Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nałożyła 1 mln 479 tys. zł kary na spółkę TVN SA, nadawcę programu TVN 24, za sposób relacjonowania wydarzeń w Sejmie i przed Sejmem z grudnia 2016 roku” - podała KRRiT w poniedziałek w komunikacie. O karze dla telewizji TVN mówili w Polskim Radiu 24 Teresa Bochwic (członek KRRiT), Teresa Brykczyńska (rzecznik prasowy KRRiT) i prof. Zbigniew Lewicki (amerykanista z UW).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KRRiT TVN media

13 grudnia. Trauma stanu wojennego dotknęła wielu ludzi

Prezes PiS, premier i delegacja rządu modlili się przy grobie błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki przy kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie. W 36. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce politycy partii rządzącej złożyli kwiaty na mogile kapelana Solidarności, zamordowanego przez komunistyczną bezpiekę. O dramatach stanu wojennego mówili w audycji Północ-Południe historycy: prof. Antoni Dudek oraz prof. Wiesław Wysocki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka stan wojenny Jarosław Kaczyński Prawo i Sprawiedliwość

"Siedziałem do 8 lipca" - 36. rocznica stanu wojennego

W 36. rocznicę ogłoszenia stanu wojennego przy Placu Trzech Krzyży w Warszawie odbył się wiec - apel pamięci ofiar stanu wojennego. W obchodach, zorganizowanych przez Prawo i Sprawiedliwość, uczestniczyli m.in. premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Beata Szydło i prezes Jarosław Kaczyński. Tłumnie zgromadzeni Polacy odśpiewali wspólnie Mazurka Dąbrowskiego i utwór "Żeby Polska była Polską".
Zobacz więcej na temat:  stan wojenny Jarosław Kaczyński Beata Szydło