Polskie Radio
Section05

Radio Wolna Europa

Rimantas Pleikys: W latach 1951-53 Radio Liberty i RWE nadawało z bardzo słabego sprzętu i sygnał był bardzo słaby. Później obie stacje pod parasolem CIA wybudowały przekaźniki z silnym sygnałem. Dwa z nich były w Zachodnich Niemczech. RWE postawiło również stację nadawczą w Portugalii, w Glorii niedaleko Lizbony. Stamtąd na falach krótkich RWE mogło nadawać do Polski. Sygnał trafiał do jonosfery, a stamtąd fale radiowe były wyłapywane w Polsce.

Zobacz więcej na temat:  Rimantas Pleikys

Rimantas Pleikys: W 1997 otrzymałem odręczny dokument z narodowego archwum w Moskwie, w którym jeden z byłych szefów KGB i inny człowiek z biura politycznego, napisali list do komitetu partii komunitstycznej z sugestiami dotyczącymi zagłuszania radiowego, to znaczy proponowali najwyższym władzom komunistycznym zaprzestanie zagłuszania nadawanych po rosyjsku BBC, Voice of America i zamiast tego nadawanie na tych częstotliwościach Radia Swaboda.

Zobacz więcej na temat:  Rimantas Pleikys

Richard Cummings: Była w radiu infliltracja. Byli agenci, ale większość informacji przez nich zbieranych pochodziła z zewnątrz radia. Radiowcy uwielbiają rozmawiać, poznawać ludzi, spotykać się w kawiarniach, zapraszać gości do domu. Większość informacji wyciągniętych przez agentów, to były plotki, kto nie spał w domu, kto ma problem z alkoholem. Czytałem akta w sprawie szpiegów w sekcji polskiej - Czechowicz, Smoliński, Lach - to były klasyczne przypadki plotkowania.

Zobacz więcej na temat:  Richard Cummings

Richard Cummings: Od listopada 1980 odpowiadałem za ochronę budynku i pracowników Radia. Przy współpracy z policją monachijską i konsulatem amerykańskim, sprawdzaliśmy też osoby, które miały być w Radiu zatrudnione. Jeśli ktoś dostawał pogróżki, to ocenialiśmy, co z tym zrobić, czy zgłaszać policji czy konsulatowi. Jeśli to były groźby dla Amerykanów, przekazywaliśmy to najpierw konsulatowi. Jeśli ktoś inny, to zgłaszaliśmy się do niemieckiej policji.

Zobacz więcej na temat:  Richard Cummings