Polskie Radio
Section05

Rzeź Wołyńska

Dr Tomasz Bereza: w dialogu Polaków i Ukraińców o historii należy odrobić wszystkie lekcje

Zdarzenia przemilczane prędzej czy później powrócą; nie da się budować porozumienia z Ukraińcami wyłącznie na pozytywnych epizodach w naszej historii – mówi historyk z IPN dr Tomasz Bereza. Jeżeli historia ma być – i jest – nauczycielką życia, to my jako uczniowie jesteśmy zobowiązani do odrobienia wszystkich lekcji. Bez względu na skalę trudności tematu – dodaje.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina historia Polski

Msza święta w Hucie Stepańskiej rozpoczęła na Ukrainie obchody 78. rocznicy zbrodni wołyńskiej

W Hucie Stepańskiej na Ukrainie oddano hołd Polakom pomordowanym w czasie zbrodni wołyńskiej. Zapalono znicze i modlono się w ich intencji. Mszę świętą w ich intencji odprawił biskup łucki Witalij Skomarowski. Msza rozpoczęła dwudniowe obchody 78. rocznicy ludobójstwa dokonanego na Polakach przez Ukraińską Powstańczą Armię. W Hucie Stepańskiej w lipcu 1943 roku w wyniku ataków UPA zginęło około sześciuset Polaków.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina II wojna światowa historia Polski ZSRR UPA

TYLKO U NAS Pracownik PZPS zamieścił szokujący wpis? "Ukraińcy słusznie wystawili rachunek w 1943 roku". Związek reaguje

W mediach społecznościowych umieszczono screen z internetowym wpisem Eugeniusza Andrejuka odnośnie stosunków polsko-ukraińskich w przeszłości. "Ukraińcy słusznie wystawili rachunek w 1943 roku" - napisał Andrejuk, który na stronie Polskiego Związku Piłki Siatkowej widnieje jako... specjalista do spraw mediów. Rzecznik PZPS we wtorek rano w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl obiecał, że Związek odniesie się do sprawy. Po południu otrzymaliśmy stanowisko siatkarskich władz. 
Zobacz więcej na temat:  SPORT Siatkówka banderyzm

"Walka o pamięć, o miejsca pochówku ciągle trwa". Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski o Rzezi Wołyńskiej

- "Nie o zemstę lecz o pamięć i prawdę wołają ofiary ludobójstwa". Dodałbym, że ofiary wołają także o pochówki - powiedział w Polskim Radiu 24 ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, który od lat upamiętnia ofiary ludobójstwa w Wołyniu i Małopolsce wschodniej. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański historia Polski Wolne Związki Zawodowe Palmiry II wojna światowa hitler Wołyń banderyzm

77. rocznica krwawej niedzieli. Uczczono pamięć ofiar Rzezi Wołyńskiej

W Warszawie upamiętniono ofiary rzezi wołyńskiej. Uroczystości w stolicy rozpoczęły się złożeniem kwiatów przed znajdującą się w Katedrze Polowej Wojska Polskiego tablicą upamiętniającą ofiary rzezi wołyńskiej i mszą świętą. Dziś, w rocznicę krwawej niedzieli, obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo

Ukraina: uroczystości 77. rocznicy zbrodni wołyńskiej w Porycku

W Pawliwce na Ukrainie odbyły się uroczystości 77 rocznicy zbrodni wołyńskiej. To w tej miejscowości, dawniej noszącej nazwę Poryck, 11 lipca 1943 roku ukraińscy nacjonaliści wymordowali ponad 200 Polaków. Modlono się w intencji ofiar zbrodni. Apelowano o pojednanie między narodami, ale też o godne upamiętnienie i pochówek polskich ofiar spoczywających na Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Ukraina

"Sterowana nienawiść, systematycznie zaplanowana zbrodnia". Piotr Dmitrowicz o rzezi wołyńskiej

- To jest bardzo ważne. Strona ukraińska od lat przekonuje, że to, co się działo, było taką spontaniczną reakcją ludności Wołynia na ten ucisk, na tę nienawiść do Polaków. Tak nie było. Ta nienawiść była sterowana, była podsycana, a cała rzeź była bardzo dobrze i systematycznie najpierw przygotowana, a później przeprowadzona - mówił w Programie 1 Polskiego Radia historyk Piotr Dmitrowicz, dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Dmitrowicz Daniel Wydrych Sygnały Dnia Polskie Radio HISTORIA historia Polski II wojna światowa UPA

Powstała Baza Ofiar Zbrodni Wołyńskiej. Przywracanie pamięci o ofiarach ludobójstwa

Głównym celem projektu jest upamiętnienie ofiar zbrodni ludobójstwa dokonanego na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej w latach 1939-1945, przez ukraińskich nacjonalistów. Chodzi o osoby, które w zdecydowanej większości nie mają godnego pochówku. Instytut Pamięci Narodowej chce ustalić personalia tych osób, a po części też zweryfikować liczbę osób zamordowanych. 
Zobacz więcej na temat:  MSZ IPN grupa wyszehradzka Syria Wilno Polonia