Polskie Radio
Section05

Studio Reportażu Polskiego Radia

"Krzyk" - reportaż Adam Bogoryja-Zakrzewskiego

-"Pierwszy raz od dawna byłam tak szczęśliwa, bo w  końcu usłyszałam ludzi, którzy myślą w podobny sposób do mnie. Mają te same wartości w życiu i było to dla mnie wow!" - to słowa głównej bohaterki reportażu, Sylwii Ziental, diagnostyczki laboratoryjnej ze stołecznego szpitala. Jeszcze niedawno nie przypuszczała, że zostanie aktywistką. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż protest aktywiści Adam Bogoryja-Zakrzewski reportaż w Jedynce

Audycja "Noc z reportażem" i "Fuga" oraz "Kult"

Reportaż Katarzyny Michalak "Fuga" opowiada o próbach wyrażenia poprzez dźwięk tego, co niewypowiadalne. "Kult" Michała Zaręby to historia św. Rozalii, patronki chroniącej od zarazy chorób zakaźnych. W XVII wieku miała powstrzymać rozwój epidemii dżumy we włoskim Palermo. Mieszkańcy ponownie zwrócili się do niej z modlitwą kiedy przyszła pandemia koronawirusa.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Katarzyna Michalak Michał Zaręba

Audycja "Co jest tej taśmie?" i reportaż "Portret Brata" Aleksandry Sadokierskiej z Radia Białystok

Przez ostatnie dwa dni w Polskim Radiu mieliśmy święto reportażu. Odwiedzili nas reportażyści i studenci z całego kraju. A to wszystko za sprawą XXVII Konkursu Stypendialnego imienia Jacka Stwory. Tegoroczną laureatką została Małgorzata Lachendro z Radia Katowice za reportaż "Czarne".
Zobacz więcej na temat:  reportaż Konkurs Stypendialny im. Jacka Stwory Dorota Boniecka-Górny Aleksandra Sadokierska Antoni Rokicki

"Dźwięki wojny" - reportaż Magdy Skawińskiej

Tuż po napaści Rosji na Ukrainę, czyli jak mówi Tomasz Sikora, w momencie rozpoczęcia pełnowymiarowej wojny, wielu Polaków włączyło się w akcje niesienia pomocy. Dziś, po niemal dwóch i pół roku, niektórzy zaczęli się do wojny przyzwyczajać. Ale nie on. Tomasz Sikora muzyk, filozof, realizator dźwięku, który fascynuje się Ukrainą od lat, nie przestaje pomagać.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Magda Skawińska Ukraina pomoc

"Więcej niż książki" - reportaż Jakuba Tarki

Zajęcia językowe, taneczne, programowanie czy druk 3D w bibliotece? Tak. Te instytucje idą z duchem czasu. To obecnie nie tylko przestrzenie z książkami, ale także prężne centra kultury i spotkań. Biblioteki gminne to często, szczególnie w mniejszych miejscowościach i wsiach, jedne z dwóch (obok remiz strażackich) instytucji integrujących lokalną społeczność.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Jakub Tarka biblioteka pr poleca

"Powódź. Fala pomocy" – reportaż Antoniego Rokickiego

– Pomaganie daje sens życiu. To radość, że komuś daje się nadzieję – tak mówią ci, którzy wciąż pomagają powodzianom ze Stronia Śląskiego i okolic. Reportaż Antoniego Rokickiego to opowieść o tym, jak wielka fala pomocy ze strony zwykłych ludzi ruszyła po powodzi. I wciąż jest potrzebna, zwłaszcza, że zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, a nie każdy będzie mógł spędzić je we własnym domu.  
Zobacz więcej na temat:  reportaż Antoni Rokicki powódź pomoc pr poleca

Audycja "Noc z reportażem" i "Nie z książki, a z siebie" oraz "Przed szachem i matem"

Opowieść o rodzinie zastępczej z Olsztyna, czyli reportaż Alicji Kulik "Nie z książki, a z siebie". A także historia legendarnych w białostockim środowisku szachowym braci Bieluczyków. O ludziach pełnych pasji do szachów i o ukrytym pięknie tej królewskiej gry. To w reportażu Aleksandry Sadokierskiej "Przed szachem i matem".
Zobacz więcej na temat:  reportaż Alicja Kulik Aleksandra Sadokierska

"Sąsiad" – reportaż Magdy Skawińskiej

Ta historia została znaleziona na śmietniku. Obok kontenera z makulaturą Bartosz Wokan znalazł katalog z lat 60, a w nim reprodukcje grafik z adresami artystów. Jeden z nich, Zygmunt Waśniewski, mieszkał na modernistycznym wrocławskim osiedlu Księże Małe i był sąsiadem Bartka. Tylko, że Waśniewski zmarł kilkadziesiąt lat wcześniej niż Bartek tam zamieszał. Ten katalog był impulsem by o zapomnianym artyście jak najwięcej się dowiedzieć.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Magda Skawińska