Polskie Radio
Section05

Świadkowie Holokaustu

Bulwersująca okładka "The Washington Times". Komentarze

Ambasador RP w USA Piotr Wilczek i Instytut Pamięci Narodowej wyrazili sprzeciw wobec artykułu w „The Washington Times”, który wiąże lokalizację niemieckich obozów koncentracyjnych w okupowanej Polsce z „antysemityzmem Polaków”. O publikacji amerykańskiego dziennika mówili w audycji Debata Dnia Anna Sarzyńska (portal wPolityce.pl), Michał Wróblewski („Fakt”) i politolog Paweł Krulikowski.
Zobacz więcej na temat:  Izrael media Holokaust II wojna światowa USA

Upamiętniono polskich dyplomatów ratujących Żydów

W stolicy Szwajcarii odsłonięto tablicę upamiętniającą polskich dyplomatów zaangażowanych w ratowanie Żydów w czasie II wojny światowej. Aleksander Ładoś, Konstanty Rokicki, Juliusz Kuehl i Stefan Ryniewicz produkowali paszporty, które kilkuset Żydom pozwoliły na ucieczkę z okupowanej Polski. Relację z uroczystości przygotowała Halina Ostas.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Żydzi Szwajcaria Polonia Berno Holokaust Jan Dziedziczak Stanisław Karczewski

Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Historia Józefa Walaszczyka

– Jeżeli ktokolwiek mówi źle, patrzę na niego z wielka dezaprobatą. Sam brałem udział w akcjach ratowniczych podczas okupacji. Wiem, jakie to było trudne, jakie były tego skutki – podkreślał w Polskim Radiu 24 Józef Walaszczyk. Wiceprezes Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych wśród Narodów Świata na naszej antenie mówił m.in. o tym, co czuje, kiedy słyszy słowa o tym, że Polacy uczestniczyli w Holokauście.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 sprawiedliwi wśród narodów świata historia Polski II wojna światowa Holokaust

The Righteous Among The Nations. The story of Józef Walaszczyk

– If anyone is speaking ill, I look at him with huge disapproval. I also participated in rescue operations during the occupation. I know how difficult it was, what the results were – Józef Walaszczyk emphasized on Polish Radio 24. The vice-president of Polish Society of the Righteous Among the Nations was telling on our air about what he feels hearing words that Poles took part in the Holocaust.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 sprawiedliwi wśród narodów świata historia Polski II wojna światowa Holokaust

Ryszard Zieliński – Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata

W czasie Holokaustu śmierć poniosło 6 milionów Żydów, w tym także polskich. Osoby, które ratowały Żydów przed zagładą z rąk nazistowskich Niemiec Izrael nagradzał w późniejszych latach medalami Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. To właśnie Polacy stanowią najliczniejszą grupę nagrodzonych za uratowanie życia Żydom – jest ich 6620, czyli 25 proc. odznaczonych medalem Sprawiedliwego. Swoje świadectwo w Polskim Radiu 24 dał Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata Ryszard Zieliński.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa sprawiedliwi wśród narodów świata Żydzi Izrael Holokaust

Auschwitz i Gusen. Wspomnienia byłego więźnia

„Polska jako kraj, jako naród nie była współodpowiedzialna za Holokaust; to niezmiernie istotne, by w najbliższej przyszłości to wyjaśnić, rozmawiać m.in. z przyjaciółmi w Izraelu i USA” - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas piątkowej wizyty w Markowej. O niemieckich zbrodniach podczas II wojny światowej mówił w Polskim Radiu 24 Stanisław Zalewski, były więzień obozu w Auschwitz i obozu w Gusen, obecnie prezes Polskiego Związku Były Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 IPN Holokaust Izrael Niemcy Żydzi II wojna światowa

"Musimy przypominać o wkładzie Polaków w ratowanie Żydów"

W Kaplicy Pamięci Męczenników Polskich w Toruniu, z udziałem przedstawicieli polskich i izraelskich władz państwowych, odbyła się Międzynarodowa Konferencja "Pamięć i Nadzieja". Poświęcona była postawom Polaków, którzy z narażeniem własnego życia i swoich rodzin ratowali Żydów w czasie drugiej wojny światowej. O tych, którzy stawali w obronie bliźnich mówił w magazynie Północ-Południe historyk dr Piotr Dmitrowicz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Żydzi Holokaust II wojna światowa historia Polski

"Strategie przetrwania były bardzo różnorodne"

Apelem pamięci, salwą honorową i złożeniem wieńców przed Grobem Nieznanego Żołnierza uczczono w czwartek 75. rocznicę powstania Rady Pomocy Żydom „Żegota”. W Katedrze Polowej WP odsłonięto tablicę poświęconą Polakom Ratującym Żydów. O "Żegocie" mówiła w Polskim Radiu 24 dr Hanna Węgrzynek z Muzeum Polin.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Żydzi II wojna światowa Irena Sendlerowa getto warszawskie Holokaust

"Pamiętajmy o tym, kto tworzył obozy, kto był oprawcą"

– Myślałem, że Holokaust będzie ostatnią wojną na świecie – mówił w Polskim Radiu24 Szewach Weiss, były ambasador Izraela w Polsce, który przeżył zagładę jako dziecko. – Zapomnieć o tym nie można, to będzie wieczne. Wybaczyć nie można, wybaczyć może tylko ofiara – zaznaczył w Międzynarodowym Dniu Pamięci Ofiar Holocaustu.
Zobacz więcej na temat:  Holokaust historia Polski II wojna światowa Szewach Weiss