Polskie Radio
Section05

Ukraina

Amerykański generał: przekazanie Ukrainie myśliwców może doprowadzić do szybkiego zwycięstwa Kijowa

Ukraina mogłaby odnieść szybkie zwycięstwo, gdyby Zachód zapewnił szybką pomoc w postaci odrzutowców - ocenił były dowódca wojsk lądowych USA w Europie Ben Hodges. W przeciwnym razie przy obecnym poziomie wsparcia ze strony Zachodu, zdaniem amerykańskiego wojskowego, pokonanie Rosji może zająć od trzech do pięciu lat.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa wojna na Ukrainie serwis wschodni

PR24 Prof. Grochmalski: wielki pakiet uzbrojenia dla Ukrainy ma wywołać szok na Kremlu

Profesor Piotr Grochmalski z Akademii Sztuki Wojennej uważa, że zamiast militarnej kroplówki Ukraina musi otrzymać sprzęt wojskowy, dzięki któremu szybko zakończy wojnę. - Dość zastanawiania się i przyglądania. Zachód powinien jednoznacznie zadeklarować, że dostarczy to wszystko, co pozwoli Ukrainie zakończyć wojnę jeszcze w tym roku - powiedział w Polskim Radiu 24. 
Zobacz więcej na temat:  Rosja wojna na Ukrainie USA Joe Biden ŚWIAT

"To musi być decyzja podjęta wspólnie z sojusznikami" Prezydent Duda o przekazaniu Ukrainie F-16

Stacja BBC udostępniła fragment wywiadu, którego polski prezydent udzielił w Warszawie w związku z przyszłotygodniową wizytą w Wielkiej Brytanii. Andrzej Duda odniósł się do sprawy przekazania Ukrainie samolotów F-16. Jak podkreślił to byłaby "bardzo poważną decyzją", którą "nie łatwo byłoby podjąć".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa wojna na Ukrainie wojna 2022 Andrzej Duda samoloty F-16

TYLKO U NAS "Liderzy są nie tylko na Zachodzie". Ekspert z Kijowa: spotkanie Bidena, Dudy i Zełenskiego byłoby ważnym sygnałem

- Chciałbym, żeby doszło do spotkania prezydentów USA, Polski, Ukrainy na terenie polskiego państwa - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl Ołeksandr Musijenko, ekspert Centrum Badań Wojskowych i Prawnych, odnosząc się do planowanej na 20 lutego wizyty prezydenta Joe Bidena. 
Zobacz więcej na temat:  Europa Europa Wschodnia infografika Rosja serwis wschodni wojna 2023 TYLKO U NAS Stany Zjednoczone Joe Biden

Kolejne sankcje UE wobec Rosji. Płomecka: Polska od dawna mówiła, że należało to zrobić wcześniej

W Programie 1 Polskiego Radia Beata Płomecka mówiła o tym co najprawdopodobniej obejmie 10 pakiet sankcji Unii Europejskiej wobec Rosji. Dziś Komisja Europejska przeprowadza konsultacje z unijnymi krajami w tej sprawie. Jak zwróciła jednak uwagę brukselska korespondentka Polskiego Radia "Polska i kraje bałtyckie mówiły od dawna, że należało to zrobić wcześniej, a nie zwlekać, aż do tej pory".
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski Beata Płomecka ŚWIAT Europa Unia Europejska sankcje sankcje Unii Europejskiej wojna na Ukrainie wojna 2022 Rosja

Skurkiewicz o Sikorskim: trudno będzie mu się wytłumaczyć z wielu spraw

Sprawa funduszy, które otrzymywał były szef MSZ Radosław Sikorski powinna zostać wyjaśniona - ocenili zgodnie politycy, goście "Śniadania w Trójce" w Programie 3 Polskiego Radia. W audycji brali udział Andrzej Zybertowicz (doradca w Kancelarii Prezydenta RP), Grzegorz Schetyna (Koalicja Obywatelska), Władysław Teofil Bartoszewski (Koalicja Polska) i Wojciech Skurkiewicz (wiceminister obrony narodowej, Prawo i Sprawiedliwość).
Zobacz więcej na temat:  Trójka POLSKA Joe Biden USA Rosja Stany Zjednoczone Grzegorz Schetyna Andrzej Zybertowicz Władysław Teofil Bartoszewski Wojciech Skurkiewicz Beata Michniewicz Radosław Sikorski

Wizyta Bidena w Polsce. Zybertowicz: chce zmobilizować te kraje NATO, które ospale pomagają Ukrainie

Politycy wyrażają zadowolenie z zapowiedzianej wizyty amerykańskiego prezydenta w Polsce. W piątek Biały Dom zapowiedział przyjazd Joe Bidena do Polski w dniach 20-22 lutego. Gośćmi "Śniadania w Trójce" byli Andrzej Zybertowicz (doradca w Kancelarii Prezydenta RP), Grzegorz Schetyna (Koalicja Obywatelska), Władysław Teofil Bartoszewski (Koalicja Polska) i Wojciech Skurkiewicz (wiceminister obrony narodowej, Prawo i Sprawiedliwość).
Zobacz więcej na temat:  Trójka POLSKA Joe Biden USA Rosja Stany Zjednoczone Grzegorz Schetyna Andrzej Zybertowicz Władysław Teofil Bartoszewski Wojciech Skurkiewicz Beata Michniewicz